EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - SAĞLIK

Çocuklara ne zaman vitamin verilmeli?

Özellikle çocuklar için vitamin kullanımı doktor tavsiyesi gerektiren bir konu. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hande Namal Türkyılmaz hangi durumlarda vitamin kullanılması gerektiğini yazdı.

profil
BT Ekip
03.05.2019
Çocuklara ne zaman vitamin verilmeli?

Çocuğuma vitamin vermeli miyim?

Eğer çocuğunuza temel besin gruplarından farklı tatta, dokuda, renklerde çeşitli yiyecekler sunuyorsanız çocuk vitaminle dolu dengeli bir beslenme düzenine sahip demektir. Bazı vitaminler (a ve d vitaminleri gibi yağda eriyen vitaminler) vücutta depolanırlar ve yüksek dozda alınmaları çocukta hastalık yaratabilir. Çinko ve demir gibi yüksek dozda mineral alımı da çocukta negatif etkilere yol açabilir. 
 

Bazı çocuklar için besin desteği
Bazı çocuklar içinse destekler önem arz eder. Eğer dengeli beslenmeyen bir çocuğunuz varsa vitamin mineral desteğine ihtiyaç duyabilir. Örneğin aileniz vejetaryen ise B12, A, D vitaminlerine ve kalsiyum mineraline ihtiyaç duyabilir. Çocuğunuzun hangi vitamin ve minerallere ihtiyaç duyabileceği konusunda çocuk doktorunuzla görüşün.

 

Demir eksikliği
Demir eksikliği çocuklar arasında çok sık görülen ve kansızlığa yol açan bir durumdur. Çoğu olguda sorun diyetle az demir alımıdır. Süt çocukları günde en az 15 mg demir almalıdır ancak birçok çocuk bunu başaramaz. Çok fazla süt tüketimi de çocukta demir eksikliği anemisine yol açabilir. 

 

Çok fazla süt

Eğer çocuğunuz günde 700 – 950 ml kadar süt tüketiyorsa endişelenseniz iyi olur. Üstelik bir de yeteri kadar demir içeren besin almıyorsa dışarıdan demir takviyesi için çocuk doktorunuzla görüşmenin zamanı gelmiştir. Aynı zamanda süt miktarını günde en fazla iki su bardağına indirin ve demirden zengin besinleri diyetinde arttırmaya çalışın. 
 

Önceki ve Sonraki
Haberler