İYİ HİSSET - SAĞLIK

Anne karnındaki bebek hareketleri nasıl takip edilir?

Anne adaylarını en fazla endişelendiren konuların başında, karnındaki bebeklerinin sağlıklı olup olmadığı gelir. Bu konuda hayli fikir verebilen son derece basit bir yöntem vardır. Op. Dr. Furkan Kayabaşoğlu yeni yazısında anlatıyor.

profil
Op. Dr. Furkan Kayabaşoğlu
09.08.2018
Anne karnındaki bebek hareketleri nasıl takip edilir?

Bebeğin hareketlerini takip etmek ve saymak çok kolaydır ve her yerde yapılabilir.

Özellikle son 3 aylık periyotta gün içinde bebeğinizin hareketlerini takip etmek ve saymak, bebeğinizin iyilik hali açısından önemli ipuçları verebilir. 28. haftadan önce bebek hareketlerini saymaya çalışmanın pek de bir anlamı yoktur.

Hareketleri nasıl takip ederim?

Bebek hareketlerini saymada değişik yöntemler vardır. Bu işlemi herhangi bir öğün sonrasında yapmak daha yararlıdır. En sık kullanılan yöntem ise oturur ya da sol yana yatmış pozisyonda hareketleri saymaktır. Eğer bebeğiniz, 1 saatte en az 2 hareket yapıyorsa ya da gün içinde fark edebildiğiniz hareket sayısı en az 10 civarındaysa sorun yoktur. Eğer bebeğinizin hareketleri azalmış gibi hissediyorsanız yürüyüş yapın, meyve suyu ya da çikolata gibi bir şeyler atıştırın, 1-2 bardak su için ve yeniden sayın. Eğer hareketler hala düzelmedi fikrindeyseniz mutlaka doktorunuza bilgi verin, bebeğinizin kalp atışlarının NST dediğimiz cihaz ile görüntülenmesi gerekebilir.

Özellikle gebeliğin son dönemlerinde sürekli büyüyen ve kilo alan bebeğinizin hareketlerinde tabii ki bir miktar azalma olması beklenecektir, bunu da unutmamak gerekir. 

Önceki ve Sonraki
Haberler