EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - SAĞLIK

Anne karnında bebeğin hareketleri ne zaman hissedilir?

profil
Prof. Dr. Bülent Tıraş
18.03.2018
Anne karnında bebeğin hareketleri ne zaman hissedilir?

Bazı anneler, bebeklerinin hamilelik başlangıcından sonraki 13. ila 16. haftalar gibi erken bir zamanda hareket ettiğini hissedebilirler. Bu ilk fetal hareketlere “hızlanma” denir ve sıklıkla içerde bir kelebek çırpınıyormuşçasına bir his yaratır. Bu duygunun gaz mı yoksa bebeğinizin hareketleri mi olduğunu belirlemek zor olabilir, ancak daha sonrasında bir ritim fark etmeye başlarsınız. İlk kez anne olacak kadınlar, bu hareketleri ikinci kez anne olacak kadınlar kadar erken hissetmeyebilirler.

Bazı anneler, özellikle ilk hamileliğini yaşayanlar, 18. ila 20. haftaya kadar bebeğinin hareketlerini hissetmeyebilirler. Her kadının ve her hamileliğin farklı olduğunu unutmayın, bu nedenle başka bir anne adayı gibi erken dönemde bir hareket hissetmeyebilirsiniz. İlk hareketini algılamanın 13. ila 25. haftalar arasında bir zaman dilimine yayılabileceğini unutmayın.

Bebek Neden Hareket Eder?

Bebeğiniz gelişmeye devam ederken, uzuvlarını gerecek ve esnetecektir. Hamileliğiniz de ilerledikçe, tekme, yumruk atma ve yuvarlanma gibi daha belirgin hareketler hissetmeye başlayacaksınız. Bebeğiniz aynı zamanda gürültüye veya duygularınıza yanıt verirken de hareket edebilir.

Örneğin, herhangi bir pozisyonda rahatsızlık duyuyorsanız, o da çırpınmaya başlayabilir. Yediğiniz bazı yiyecekler de bebeğinizin daha aktif olmasına neden olabilir ve uyku / uyanma döngüsü yaşadığını fark edebilirsiniz.

Bebek Ne Sıklıkta Hareket Etmelidir?

Hamileliğiniz ilerledikçe, bebeğinizin her gün ne sıklıkta hareket ettiğini takip etmeniz gerekecektir. Üçüncü üç aylık dönemde (trimesterde), bebeğinizin hareketlerinin daha sık ve daha güçlü olduğunu ve düzenli bir şekilde hissedildiğini fark edebilirsiniz.

Bununla birlikte, hareketler hala düzenli olmakla birlikte, üçüncü üç aylık dönemin (trimesterin) sonuna doğru değişebilir, çünkü bebek daha da büyümüştür ve rahimde daha kısıtlı bir alanda yaşamaya başlamıştır. Bebeğinizin hareketlerinde bir azalma fark ederseniz, doktorunuzla konuşun.

28. haftadan başlayarak, bebeğinizin hareketlerini dinlemeye ve kontrol etmeye başlamak yararlıdır. Bu potansiyel problemleri tanımlamanıza yardımcı olur ve ayrıca siz ve bebeğiniz arasında büyük bir duygusal bağ deneyimi olabilir. Tekme sayma çizelgesi tutmak çok yardımcı olabilir.

Bebeğinizin hareketlerini dinlerken her gün aynı zamanı seçin. Sol tarafınıza doğru yatmak ve 10 tane hareket hissetmek için ne kadar süre gerektiğini kaydetmek, en kolay yöntem olabilir.

Bebek Hareket Etmiyorsa Ne Yapmalısınız?

Bebeğinizin hareketlerini gösteren bir grafik ya da günlük tutuyorsanız ve günlük düzende belirgin bir sapma olduğunu fark ederseniz, doktorunuza başvurun. 2 saat içinde 10 hareket hissetmiyorsanız, o gün daha sonra tekrar tekmelerini saymayı deneyin. Eğer hala 2 saat içinde 10 hareket hissetmiyorsanız, doktorunuza haber verin.

Annelerin çoğu, bebeğinin gelişmekte olduğunu bilmek için ilk güven verici tekmelemeyi bekliyor. Bazen hamileliğin 18. ve 25. haftaları arasında, bebekler harekete geçmeye başlayacaklardır.

Tekme Sayısı Önemlidir

Ne hissettiğinizden emin değilseniz panik yapmayın. Birkaç hafta boyunca gaz ile gerçek hareketi ayırt etmek zor olabilir ama çok yakında bebeğinizin hareketlerini anlayacaksınız. En aktif olduğu zamanı, bebeğinizin uyku ve uyanma döngülerini yavaş yavaş öğrenecek ve aktiviteyi tetikleyecek şeyler yaptıkça verdiği tepkiler hissedeceksiniz.

Bebeğinizin hareketlerine dikkat etmek, önemli değişiklikler fark etmenize yardımcı olacaktır. Bebeğinizin her gün tekme attığını, döndüğünü ve yuvarlandığını bilmek, potansiyel problemleri tanımlamaya ve ölü doğumu önlemeye yardımcı olabilir. Yüksek riskli gebelikler için şiddetle tavsiye edilmesine rağmen, 28. haftadan başlayarak fetal hareketlerin sayılması tüm gebelikler için yararlı olabilir.

Bu Anlar Değerlidir

Genellikle anne adayları bebeklerini, bir tabak yemek ya da tatlı bir şey yedikten, çok soğuk bir şeyler içtikten sonra ya da fiziksel aktiviteden sonra en aktif şekilde hissediyorlar. Ayrıca, kan şekeri seviyeniz düştükçe, bebeğiniz akşam saat 9:00 ile 01:00 arasında daha aktif olacaktır.

Tekmelerini saymak için zaman ayırmak sizi, bebeğinizle birlikte dinlenmeye ve bağ kurmaya teşvik edecektir. Bebeğinizin genellikle en aktif olduğu bir zamanda rahat bir pozisyon bularak başlayın. Bazı anneler, kollarını aşağıda, karınlarında tutarak bebeklerini iyice destekleyebildikleri bir pozisyonda oturmayı tercih ederler. Diğer anneler sol taraflarına doğru yatarak, bebeklerini dinlemek için en rahat ve en etkili pozisyonu tercih ederler. Sol tarafınıza doğru uzanmak, en iyi dolaşımı sağlar ve böylece bebeğiniz daha aktif olur.

Bebeğin Hareketlerini Sayma

Bebeğinizin genel hareketlerinin ve belirli bir süre içinde kaç kez hareket ettiğinin sayılmasına dair sayısız görüş ve yol vardır. Amerikan Kadın Hastalıkları ve Jinekologlar Kongresi (ACOG), 10 adet tekmeleme, çırpınma, tırmalama veya yuvarlanma hareketini ne kadar bir süre zarfında hissettiğinizin önemli olduğunu söylüyor. İdeal olarak, 2 saat içinde en az 10 hareket hissetmek istersiniz. Muhtemelen 10 adet hareketlenmeyi daha az bir sürede hissedeceksiniz.

Bir not defteri alın veya günlük tutun. O deftere, ilk fetal hareketi hissettiğiniz zamanı yazın, 10'a ulaşıncaya kadar hissettiğiniz her hareket için bir çarpı işareti koyun, sonra onuncu hareketin zamanını kaydedin. Bu, hareketleri gözlemlemenize ve bebeğinizin normalde 10 kez hareket etmesinin ne kadar sürdüğünü keşfetmenize yardımcı olacaktır. Bu rutinde önemli sapmalar aradığınızı unutmayın. Her hareketinin tam zamanını belirlemek kolay olmayabilir ve çok çeşitli zaman farkları olabilir. Bu nedenle, birkaç gün boyunca hareket rutininde önemli sapmalar bulmadıkça endişelenmeyin.

Önceki ve Sonraki
Haberler