EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - SAĞLIK

Aile bağlarınızı güçlendirmek için 4 psikolog önerisi

Günlük koşturma, işin gerekliliklerini yerine getirmek, yapılacaklar listesini tamamlamak derken hayatımızın içinde çekirdek ailemiz için ne kadar zaman ayırıyoruz? Uzman Pozitif Psikolog Hazal Aktan aile bağlarınızı güçlendirmek için yapabileceğiniz aktivite önerilerini anlattı.

profil
Hazal Aktan
10.03.2020
Aile bağlarınızı güçlendirmek için 4 psikolog önerisi

Son zamanlarda yapılan birçok araştırmadan çıkan ortak sonuç bize gönüllü çalışmalarda bulunmanın mutluluk seviyesini arttırdığını ve depresyon riskini düşürdüğünü gösteriyor. Gönüllü çalışmaların faydaları bununla da kalmıyor; araştırmalar uzun bir ömür yaşamakta da gönüllü çalışmaların payı olduğunu gösteriyor. Birlikte katılacağınız gönüllü aktiviteler size hem bireysel hem de ailesel anlamda fayda sağlayacak. Mutlu bireylerden oluşan bir aile mutlu bir aile demek. Örneğin; bir pazar gününü birlikte bir kıyı temizliği aktivitesine katılmak için ayırabilirsiniz. Hem doğaya, hem kendinize hem de ailenize katkı sağlamış olmanın mutluluğu ve rahatlığı ile güzel bir pazar günü geçirmiş olacaksınız. 


Birlikte yemek yemek hem ebeveynlere hem de çocuklara fayda sağlıyor ve bu sayede daha mutlu ve huzurlu bir aile ortamı yaratıyor. Brigham Young Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre ailece yemeğe oturmak, birlikte yemek, annelerin gün içinde yaşadığı stresi azaltarak rahatlamalarını sağlıyor. Bir başka araştırma, aileleriyle düzenli yemek yiyen, yemek sırasında bağ kuran çocukların, okulda daha başarılı olduklarını gösteriyor. Bu aktivite için belirli yemek saatleri belirleyerek tüm aileyi sofra başında toplayabilirsiniz. Yemek sırasında paylaşımda bulunmak ve bağ kurmak için birçok fırsatınız olacak…


Aile bağlarınızı geliştirecek güçlendirecek aktivitelerden biri de birlikte oyun oynamak. Belirli bir yönde ilerlemek için iş birliği yaparak oyun sırasında anlamlı ve güzel bir bağ kurmuş oluyorsunuz. Bilim de bunu destekliyor: örneğin University of California’da yapılan bir araştırma birlikte video/bilgisayar oyunu oynayan ailelerin daha iyi bir iletişime sahip olduklarını gösteriyor. Bununla da kalmayıp iyi video oyunları birliktelikten doğan daha iyi bir ailesel tatmin yaratıyor. Tabii oyun seçimini yaparken özenli olmak çok önemli, hem eğitici hem eğlenceli bir oyun seçin ve birlikte o oyunu başarıyla tamamlamak için çalışın. Bu sayede aile içi iletişiminiz güçlenecek ve ailenizden aldığınız tatmin duygusu artacak. 


Çocuklarınıza ailenizin geçmişine yönelik hikayeler anlatın. Bunu bir sohbete çevirin ve çocuğunuzla, ailesini tanıması için önemli olduğunu düşündüğünüz; ilginç, eğlenceli veya öğretici olacağına inandığınız hikayeleri paylaşın. Mesela kendi gençliğinizden bir hikaye seçebilirsiniz veya anneanne ve dedesinin tanışma hikayesini anlatabilirsiniz. Bu tarz paylaşımlar sayesinde birbirinizi daha iyi tanıyacak ve bağ kuracaksınız.  Family Process dergisinde yayınlanan bir makaleye göre; çocuğunuzun aile tarihini iyi bilmesi kendi öz benlik algısını geliştiriyor ve özgüvenini arttırıyor.  Aile hikayelerini dinlemek aynı zamanda çocuğunuza başka insanların duygularını anlamlandırmak ve hayatı bir bütün olarak görüp değerlendirmek konusunda da katkı sağlayacak.
 


Önceki ve Sonraki
Haberler