İYİ HİSSET - SAĞLIK

2024 ‘iyi yaşam’, sağlık ve kişisel bakım trendleri

Her geçen yıl, ‘iyi ve kaliteli’ bir yaşam sürme hedefiyle; sağlıklı bir yaşam tarzına odaklı, beden, zihin ve ruh sağlığını birlikte iyileştirecek farklı farklı tekniklerle tanışıyoruz. 2024 yılında da, yaşam süresinin dünya genelinde istatiksel olarak normale göre çok daha uzun olduğu, ilerleyen yaşlara rağmen yaşlılıkla ilişkilendirilen kronik hastalıkların en az görüldüğü ‘Blue Zone’ coğrafyalarındaki insanların yaşam sırları ve alışkanlıklarıyla daha çok haşır neşir olacağız gibi duruyor. Virüslere karşı bağışıklığı güçlendiren detoks programları, kronik hastalıklarda iyileşme ve yaşam kalitesini artıran özel programlar, zihinsel detoks ile iş ve özel yaşamında başarıya ulaşmaya destek sağlayan programlar; 2024’te hepimizin radarında olacak. TheLifeCo Wellbeing uzmanları; 2024 için ‘iyi yaşam’, sağlık ve kişisel bakım trendlerini anlattı

profil
BT Ekip
18.12.2023
2024 ‘iyi yaşam’, sağlık ve kişisel bakım trendleri

Zihinsel sağlık günümüzde, geçmişe göre çok daha ön planda olacak. Sanal gerçeklik aracılığı ile stresi azaltacak zihinsel fitness uygulamaları, kurumsal mindfulness programları ön plana çıkacak.

Kişiselleştirilmiş beslenme programlarında, mikrobiyom testleri ile özel diyetler, yapay zeka algoritmaları ile dinamik yemek planlamaları hazırlanacak.


Teknoloji destekli sağlık kapsamında giyilebilir cihazlar ile sadece fiziksel aktivite değil, aynı zamanda stres seviyesi ve uyku kalitesi ölçülecek. Wellness deneyimlerine sanal gerçeklik entegre edilecek ve rehber meditasyonlar ile etkileşimli fitness seansları gerçekleştirilebilecek.

Yenileyici tıp ile gelişmiş kök hücre terapileri sayesinde dokuların yenilenmesi ve hasarlı dokuların iyileştirilmesi mümkün olacak. Longevity yaklaşımı kapsamında ayrıca CRISPR gen düzenleme aplikasyonları, genetik hastalıkları önlemek için kullanılacak.


Beslenme psikolojisi ile zihin sağlığı için yiyecekler ilaç gibi kullanılacak. Bağırsak-beyin ekseni araştırmaları, beslenmenin psikolojik bozukluklarda rolünü kanıtladığından, psikolojik sağlık için özel beslenme terapileri uygulanacak.


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog