EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - FITNESS

Yaza fit girmek için 5 tüyo!


Yaza girmeye sayılı günler kala ve havaların ısınmaya başladığı bugünlerde, her zamankinden daha fit görünmek, dilediğimiz gibi giyinmek istiyoruz. Tabii bunun için hayatımızda birkaç küçük ama etkili değişiklik yapmak gerekiyor. Kişisel Antrenör Cem Sarpay; yaza fit girmek ve form tutmak ya da tuttuğu formu korumak isteyenler için uygulaması son derece kolay ipuçları paylaştı

Yaza fit girmek için 5 tüyo!


Beslenmenin sadece spor ile bağlantılı değil de kaliteli ve sağlıklı bir yaşam için temel bir konu olduğu artık birçok kişi tarafından biliniyor. Bilinçli insanlar, psikolojik ve fizyolojik sağlıkları için tüm yıl boyunca yediklerine dikkat ediyorlar. Yaz aylarında mevsimsel şartları lehimize çevirerek, temel beslenme için şartlarımızı optimize etmeliyiz. Mesela iştahsızlık yaşıyorsanız, oruç diyeti gibi sistemlerle bu durumu düzenleyebilirsiniz. Kısaca bilgi vermek gerekirse, en yaygın oruç diyeti; 16 saat boyunca kalori içeren bir gıda almayıp 8 saatlik periyotlarda gerekli gıdaların alındığı sistemdir. Ama asıl önemlisi, su tüketimi… Kış aylarına oranla yaz aylarında su tüketmek çok daha kolay olduğundan, günlük tüketmeniz gereken suyu tüketmeye özen gösterin. Bu bile hem sağlığınız, hem de formunuz için eşsiz bir fırsattır. Her gün belli miktar suyu tükettiğinizden emin olmanız için su matarası ya da size özel bir su şişesi ile hesap yapmanızı tavsiye ederim.


Herkes için durum aynı olmasa da spor faaliyetleri birçok kişi için sıcak havalarda daha sıkıcı bir hal alıyor. Siz de aynı şeyden şikayetçiyseniz, şartlarınızı en iyi seçenekler ile güncelleyin. Eğer yürüyüş, koşu, bisiklet gibi bir kardiyo programı takip ediyorsanız, zamanlamasını mümkün olan en erken saate ya da akşam serinliğine denk getirmeye çalışın. Bu biraz fedakarlık gerektirecektir ancak karşılığını alacaksınız. Salon sporları yapanlar ise havadar, geniş ve serin salonları tercih etmeli. En güzeli de yaz aylarında dış etkinlikleri değerlendirmek için daha çok alternatifin olması. Örneğin arkadaşlarınız ile denize gittiğinizde katılmak isteyen olmasa bile siz kendinize bir süre ya da mesafe koyarak yüzebilirsiniz. Bu sayede beraber yapılan hiçbir şeyden geri kalmadığınız gibi kendiniz için yaptığınız bu gibi davranışlarla dışarıdaki insanların gözünde saygı duyulacak ve imrenilecek bir duruş sergilersiniz.  


Yaz aylarında günler uzayınca ve sıcaklar başlayınca, geç yatmaya daha meyilli olunur. Havanın geç kararmasına aldanıp uyku saatinizi geç saatlere bırakmayın! Ancak benim de yazın uyguladığım ve çok verim aldığım uyku tüyosu, öğlen siesta yapmaktır. Günde en az 30 dakikalık siestalar, yaz aylarının kurtarıcı uyku tüyosudur. Bu sayede vücudunuz ve performansınız tazelenir ve gününüzü daha verimli bir şekilde geçirebilirsiniz.


Sıcak havalarda bazı hareketlerimiz kısıtlanabilir. Fakat bu günlük hareketimizi engellememeli. Belli bir spor programınız ve iyi bir beslenme düzeniniz olduğunda dahi geri kalan zamanlarda hareketsiz bir yaşam yaşıyorsanız verimlilik bir süre sonra düşecektir. Hayat harekettir ve hareket sizi canlı tutar. Uyku ve beslenme düzeniniz yeterli ise ‘Sıcaktan mayıştım’ bahanesini kendiniz için kullanmayı bırakın, o başkasının bahanesi olsun ve şartlarınızı ayarlayıp kendinize ufak görevler verin. Gidilebilecek bir yere yürüyerek gitmek, evi toparlamak gibi hareketler için ‘Şimdi çok terlerim’ demek yerine ‘Biraz ter atmak iyi olur’ demek ve yedek bir tişört alarak işe koyulmak da bir seçenek, unutmayın! Tabii ki burada sağlıksız şartlardan bahsetmiyorum; yapılabilecek aktiviteler mevsim ve sıcak şartlarında sağlığınız için risk oluşturmayacak seçenekler olmalı.


Motivasyon her dönem yüksek tutulması gereken bir duygu ama güçlü motivasyonlar da gücünü kendi iniş çıkışlarından alır, unutmayın! O yüzden motivasyonunuz düştüğünde bunu sadece daha güçlü bir şekilde geri gelmesi için bir fırsat olarak görün. Form tutanlar ve form tutma aşamasında olanlar için yaz aylarının avantajı, bunun herkes tarafında kolayca fark edilebilmesidir. Modunuzu yüksek tutan ve sizi fark eden insanlar ile daha çok vakit geçirin. Size hiçbir şey demeseler bile onların sizi fark etmesi ve takdir etmesi büyük bir motivasyondur. En büyük motivasyon tüyosu, pozitif enerjiyi koruyup besleyeceğiniz insanlara yakın olmaktır ve fark edilmek yaz aylarında daha kolay olacaktır. Kendinize yakışan giysileri seçin ve kıskançlık, eleştiri, etiketleme gibi negatif enerji ile sizi beslemek isteyen kişiler ile iletişiminizi olabilecek en az seviyede tutun.


Önceki ve Sonraki
Haberler