EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - FITNESS

Uygun maliyetli spor yapmanın yolları

Tüm dünyanın içinde olduğu ekonomik daralma ülkemizde de hissediliyor ve birçok kişi, spor yapmayı lüks gibi algılıyor. Ama aslında hiç de öyle değil. Her şeyden önce sporla birçok sağlık sorununun önüne geçerek sadece kaliteli yaşam için yatırım yapmayıp ileride karşılaşacağınız olası sağlık masraflarından da tasarruf ettiğimizi unutmamak gerek. Kişisel antrenör Cem Sarpay, ekonomik şekilde spor yapmanın yollarını anlattı…

profil
BT Ekip
28.01.2022
Uygun maliyetli spor yapmanın yolları

Spor için bütçe ayırmak istememeniz ya da ayıramamanız spor yapmanıza kesinlikle engel değil. Tabii burada profesyonel sporcu olmaktan bahsetmiyoruz. Haftada üç gün uygun hava şartlarında tempolu yürüyüşler ile işe başlayabilirsiniz. Ve evde squat, mekik, şınav gibi temel egzersizlerin doğru şekilde yapılmasına ek olarak 1 litrelik şişelere su ya da daha ağır olması için kum doldurarak kaslarınız üzerinde direnç çalışması yapabilirsiniz. Atık internetten bu hareketlerin yapılışlarına ulaşmak çok kolay ve kötü havalarda da evde oluşturduğunuz hareket kombinasyonları ile çalışıp güzel havalarda açık hava egzersizi yapmanın maliyeti size belki sadece spor ayakkabınızın daha çabuk yıpranması olacaktır. Tek ihtiyacınız motivasyon ve başlamak.


Bir antrenör olarak en verimli yöntemin kişiye özel çalışmalar olduğunu savunsam da, imkanı olmayanlar için genel egzersizlerin faydalarını görmezden gelemeyiz. Birebir çalışma imkanınız yok ise bir fitness salonuna gidip en kötü tüm sene aynı programı yaptığınızda dahi alacağınız fayda çok fazladır. Grup dersleri ve online ders seçenekleri de rekabetten dolayı uygun seçenekler arasında. Çevrenizde fitness, pilates ya da başka spor seçenekleri varsa lüks bir salona kaydolmanız şart değil; gerekli hijyen ve donanıma sahip en uygun salona kaydolmanız yeterli.


Sizlere daha önce besin takviyeleri ve beslenme üzerine bilgiler vermiştim. Besin takviyeleri adı üzerine takviyedir ve dengeli bir beslenme düzeninde şart değil sadece destektirler. Dolayısıyla takviye alamayanlar spor da yapamayacak ya da yeterli verimi alamayacak diye bir şey yok. Beslenme konusunda da; spora göre beslenme zamanlarınızı düzenlemeniz başlangıçta yeterli olacaktır. Öğünlerinizi egzersizden iki saat önce beslenme ve spor sonrası beslenme şeklinde içerik ve zamanlama olarak konumlandırmanız bile aslında sporcu beslenmesi olarak size geri dönecektir.


Sporda ileri seviyeye gelen üyelerimizin öğrendikleri en önemli şeylerden biri özveri oluyor. Hayatlarında belli bir düzen olmadan sıkı bir forma giren çok nadir genetik üstün insanlar dışında birçok insan zamanından ve enerjisinden fedakarlık yapıyor. Spor sizin için masraflı oluyorsa ve asla ödün vermeyeceğimiz şey formunuz ve sağlığınız ise iki seçeneğimiz var: Dışarıdaki giyim, gezme, alışveriş masraflarımızdan biraz daha fedakarlık yaparak spor bütçemizi tekrar ayarlayacağız ya da daha çok gelir elde edebileceğimiz imkanlara zaman ayırıp zamandan fedakarlık yapacağız. Tanıdığım birçok sporcunun yaptığı yöntem bu. Yani kısaca her şartta, her bütçede spor yapılabilir. Bu yazıda amacımız, birçoğumuzun sıkıntı çektiği bu dönemde spordan kopmamak, motive olmak, kısaca önemli olanın istek, irade ve istikrar olduğunu vurgulamaktı. Gerçek şudur ki bu üçü bir araya gelince önümüzde hiçbir engel duramıyor.


Önceki ve Sonraki
Haberler