EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - FITNESS

Spor yaralanmalarında ilk müdahaleler

Zaman zaman spor yaparken küçük sakatlıklar ya da yaralanmalar yaşayabiliyoruz. Öncelikle bunu önlemek için spora ısınma hareketleri ile başlamak çok önemli. Ama yine de bazı sakatlıklar yaşarsanız, bir uzman müdahalesi beklerken kendi kendi kendinize ya da birinin yardımıyla uygulayabileceğiniz ilk müdahaleler olduğunu unutmayın. Kişisel antrenör Cem Sarpay bu yaralanmaları ve ilk müdahaleleri anlattı

Spor yaralanmalarında ilk müdahaleler

Bu hafta, spor yapan genç ya da ileri yaşta herkesin yaşaması muhtemel yaralanmalarda; hem bu riskleri en aza indirmek, hem de mevcut durumları en hızlı şekilde tedavi edebilmek için neler yapılabileceğine değinmek istedim. Bu yazının amacı daha hızlı iyileşme sağlamak ve nüksetme oranını düşürmektir. Bununla beraber her türlü sakatlık ve yaralanma durumunda, ilk yapmanız gerekenin uzman bir hekime görünmek olduğunu da unutmamak gerekir.

Sporda yaşadığımız talihsiz anların nedeni sadece fizyolojik olmak zorunda değil; birçok kez psikolojik sebepler de yaralanmalara yol açabiliyor. Yorgunluk, uykusuzluk gibi faktörler özellikle dikkat etmemiz gereken önemli yaralanma nedenleri arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra enfeksiyon kaynaklı bir sorununuzun olup olmadığı da çok önemli. Ayrıca seçtiğiniz, yaptığınız spor branşına kuvvet ve denge bakımından koordinasyonunuzun yeterli olup olmadığı da göz önünde bulundurulmalı. Bu temel başlıkların tespiti ile birçok sakatlık baştan önlenebilir ve iyi bir antrenör bunların tamamını değerlendirmeye alır.


Gelelim spora başlarken yapabileceğiniz en temel hazırlığa… Isınma; bir müsabaka ya da antrenmana girebilmek için yapılan hazırlık prosedürüne verilen isimdir. Eklem ve kaslarınızı, yapacağınız aktiviteye özel olarak yeterli ve doğru şekilde mutlaka ısıtmanız gerektiğini hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın. Vücudunuzu spor için yeterince ısıttığınız takdirde, yaralanma riskini de önemli ölçüde azaltmış olursunuz.


Sporda en çok başımıza gelen sakatlıklar; yumuşak doku yaralanmaları, eklem yaralanmaları, kemik yaralanmaları ve tendon yaralanmalarıdır. Her türlü sakatlanma anında, bir uzman gelene kadar beklemek en iyisi olacaktır. Bu, kesin tavsiyemiz olmakla birlikte, bazı sakatlıklar için yapılabilecek ilk müdahaleler de vardır. Aşağıda bu müdahaleler konusunda vereceğim tavsiyeler, yalnız ve mecbur olduğunuz durumlarda bir fikriniz olması içindir.

  • Ezik, bere: Sık görülen bu sakalıkta ilk müdahale olarak bandaj ile baskı ve soğuk uygulama yapılabilir.
  • Kramp: Yine sık rastlanılan bir durum olan kramp, kendiliğinden geçecektir ancak küçük masaj hareketleri yapmak, sıcak uygulaması ve karşıt kası kasacak şekilde esneme yapmak ilk müdahale için uygundur.
  • Açık yaralar: Yaralı bölgeyi temizlemek, kanama varsa durdurmak ve pansuman yapmak; bir uzman gelene kadar yapılacak ilk müdahaledir.
  • Hareket ettirilmemesi gereken durumlar: Yaralanmanın kas kopması, tendon kopması ya da kemik kırılması gibi ciddi bir durum olduğunu düşündüğünüzde, hasar görmüş bölgeyi hareket ettirmeyip destek beklemek en doğrusu olacaktır.

Önceki ve Sonraki
Haberler