EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - FITNESS

Şiş karın probleminin olası sebepleri ve çözümleri

Kilo vermek, fit görünmek; birçok kişi için aynı zamanda dümdüz ve şekilli bir karın bölgesi anlamına geliyor. Ancak kilolar ve yağlar gittiği halde şişkin karın görüntüsünden şikayetçi olan kişilerin sayısı da oldukça fazla. Kişisel antrenör Cem Sarpay, göbek bölgesinde gitmek bilmeyen şişliğin olası nedenlerini ve bunları bertaraf etmenin yollarını yazdı

Şiş karın probleminin olası sebepleri ve çözümleri

Daha çok spor yapmayan, zayıf ve yağsız kişilerde gördüğümüz bu sorunlar; karın bölgesindeki kasların zayıflığı nedeniyle karın bölgesinin kendini dışa doğru salması ve lordoz durumunda bel çukuru fazla olduğu için karın bölgesinin dışa kavisli olması durumunda görülür. Burada kişinin estetik görüntü dışında asıl kaygılanması gereken duruş bozukluğu olmalı ve doğru antrenman sistemini egzersiz programına dahil etmelidir. Bu durumdaki kişilerde sadece spora başlanıldığında dahi çok hızlı sonuç alınabilir ancak reformer ya da pilates gibi sporları seçerlerse, postür ve core aktivasyonu anlamında daha hızlı sonuç alacaklardır.


Karın şişliğinde sindirim çok önemlidir. Ve sindirim söz konusu olduğunda yapılan ilk hata, yanlış su tüketimidir. Birçok kişisel antrenörün de üzerinde durduğu bu konu hakkında ne yazık ki hala çok sık yanlış yapılıyor. Susamak, vücudumuzdaki susuzluğun son aşamasındaki histir ve aslında ilk su ihtiyacımız açlık gibi hissedilir. Bu da, su içmeyi günlük alışkanlık haline getirmeyen kişileri, ilk olarak su içmek yerine küçük atıştırmalar yedikten sonra su içmeye yöneltir. Bu da mide asit düzeni ve sindirim için fazlasıysa yanlış bir davranıştır. Zamanla etkileri artan, hatta metabolizmanızı dahi bozan bu alışkanlık, dolaylı olarak şiş karına zemin hazırlar. Daha da önemlisi, genel sağlığınızı da bozabilir. Burada yapılması gereken; yaz-kış demeden, yemeklerden 30 dakika önce ve 45 dakika sonraya denk getirerek, gün içinde doğru ve yeterli şekilde su tüketmektir.


Alınan kalori eksi yakılan kalori! Bu denklem diyetisyen olsun, antrenör olsun; kilo vermek için birine danıştığınıza karşınıza çıkacak ilk maddedir. Bunu hepimiz biliyoruz ama yağları yaktığımızda ve karın kaslarımızı gördüğümüzde bile şiş bir karın görüntüsünden her zaman kurtulamıyoruz. Çünkü şiş bir karın, çoğunlukla sağlıklı çalışmayan bir sindirim sisteminden kaynaklıdır ve nedeni de bazı gıdaların bizim sindirim sistemimiz için uygun olmamasıdır. Bu sorun doğru teşhis ister ve bunun için gıda tolerans testi yaptırabileceğiniz gibi benim de tercihim olan eliminasyon beslenmesini bir uzman değerlendirmesi ile deneyebilirsiniz. İyi bir sindirim, sadece düz bir karın için değil, sağlıklı bir psikoloji için de oldukça gereklidir.


Sabah boyoz iki zeytin, öğlen domates çorbası, akşam kepekli makarna gibi sadece kalorisi hesaplanan ama içeriği facia olan diyetler var. Belli bir kalori açığı yaratan bu diyetler ile kilo verildiğinde, metabolizmanız yıpranırken hormonal siteminiz de bozulabilir. Bir de aralarda yapılan atıştırmalar eklenince, kilo verirken bel bölgeniz yağlanabilir. Çokça yapılan bu hatalı diyetler, uzun vadede en zararlı olan ve izleri en zor silenen gruptadır. Öğünleriniz, ihtiyacınız kadar ve ihtiyacınız olan zamanda size eşlik etsin. İnanın çok daha mutlu ve tok bir yaşantınız olacak.


Önceki ve Sonraki
Haberler