EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - FITNESS

Omurganız kadar gençsiniz

Uzak Doğu’da insanların yaşı omurga sağlığı ile ölçülürmüş. Yogada omurgayı esnetmek için en güzel hareketlerden biri “köprü” yani Setu bandha Sarvangasana.

profil
Dünya Ulusoy
24.09.2016
Omurganız kadar gençsiniz

Bu yazıda köprü duruşunun faydalarından bahsetmek istedim. Köprü hareketi deyip geçmeyin, üzerine uzun uzun konuşulabilecek çok detayı olan bir hareket bu.

Uzak Doğu’da insanların yaşı omurga sağlığı ile ölçülürmüş. Anlayacağınız omurganız kadar gençsiniz. Bedeniniz ne kadar esnek olursa yaşınız o kadar genç kalıyor; doğum tarihinizin hiç bir önemi yok.

Masa başı işler, hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olmak genç, yaşlı ayırmaksızın bel ağrılarının başlıca sebeplerinden. Ne olursa olsun yasamınızda hareket olmalı, çünkü ancak bu sayede bedenimiz gençliğini sürdürebiliyor. Bu nedenle yoga ve/veya spor hayatınızın bir parçası olmalı.

Omurganınızın etrafı kaslarla çelik bir korse giymiş gibi çevrilsin ki, ilerde o çelik korseyi giymek zorunda kalmayın.

Köprü hareketini ister spor esnasında ister yoga yaparken yapın, mutlaka yapın.

Yoga egzersizlerinde köprü yapmakla fotoğrafta görüldüğü gibi boylu boyunca omurgayı ve boynu esnetebilirsiniz. Köprü hareketi göğüs kafesinizi açar.

Bedeni ve beyni sakinleştirir ve stresten arındırır.

Sırt ağrılarını hafifletir, kronik baş ağrısının tedavisine olumlu etkisi olur.   Beden yorgunluğunu hafifletirken kan basıncını da düzenler.

Omurgamız, bedenin beyinle olan ilişkisi için çok çok önemli! Ona iyi davranın.

Önceki ve Sonraki
Haberler