EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - FITNESS

Kalça hareketiyle köprü duruşu

profil
Dünya Ulusoy
27.08.2016
Kalça hareketiyle köprü duruşu
Omurgayı esnetmenin en güzel yollarından olan köprü hareketinin farkı yapılış şekilleri var. İçinde 3 ayrı hareket barındıran bu köprü duruşu sadece omurganızı esnetmekle kalmayıp, kalçanızı da sıkılaştıracak.

Köprü duruşu omurganızı esnetmenin en güzel yollarından biri. Bir çok şekilde yapılan köprü hareketinde, herkese göre bir yapılış şekli var. Bu hafta köprü duruşunda kalça hareketi serisi hazırladım size. Bir hareketin içindeki 3 hareket, basitten zora doğru… Ekipmana ihtiyaç duymadan her an her yerde rahatça yapabileceğiniz hareketlere başlamadan önce ısınmayı unutmuyoruz.

 

1. Hareket

Sırt üstü yere yatalım, bacaklar dizlerden kırık, ayak tabanları yerdeyken yarım köprü pozisyonuna çıkalım. Boyun ve omuzlar rahat. Köprü pozisyonundan yavaşça popomuzu asağıya indirdik ve mindere değmeden tekrar yukarı çıktık. Bu hareketi aynı tempoda  21 kere yapalım. 21’nci harekette yukarda kalıp 1 dk. bekleyelim. Ah! dediğinizi duyar gibiyim…

 

2. Hareket

Baslangıç noktamız aynı. Bir bacağımızı, diğer dizden kırık olan bacağımıza parale şekilde kaldırıyoruz. Bacağımız sıkı ve kaslar kemiklere doğru çekilmiş olsun. (Gergin bir bacak istiyoruz burada.) Havadaki bacağımızı hiç hareket ettirmeden birinci harekette olduğu gibi inip çıkmaya devam ediyoruz. 21 kere yaptıktan sonra yukarı kalkıp mini mini kalça sıkıştırma hareketi ile 1 dakika daha devam edip aynı hareketleri diğer bacak için yapıyoruz.

 

3. Hareket

Baslangıç noktamız aynı 1’nci harekette oldugu gibi. Bu sefer bacağımızı düm düz yukarı kaldırdık, ayak tabanı havaya bakabilir veya parmak ucu point olabilir, size bırakıyorum. Yine 1’nci ve 2’nci harekette olduğu gibi aşağıya inip çıkıyoruz. Havadaki bacak sabit 21 kez yaptıktan sonra yukarda kalıp havadaki bacağı 21 kez aşağıya  indirip kaldırıyoruz. Bu sefer yere sabit olan tarafımız hiç hareket etmiyor. Hareket bitir bitmez diğer bacak için tekrar ediyoruz. Bütün hareketleri tamamladıktan sonra her 2 bacak için 3'er set daha yapıyoruz.

 

Önceki ve Sonraki
Haberler