EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - FITNESS

Egzersiz öncesi ve sonrası için faydalı öneriler

Yaz döneminde de egzersiz programlarına aksatmadan devam edenler bazı zorluklar yaşıyor olabilirler. Daha önce yaz aylarında egzersiz yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili bir yazı kaleme alan Kişisel Antrenör Cem Sarpay, bugün de yaz aylarında ve genelde egzersiz öncesi ve sonrasında performans ve sağlık için faydalı olacak bazı pratik önerilerde bulundu

Egzersiz öncesi ve sonrası için faydalı öneriler

1. Beslenme
Egzersiz öncesi öğünü, antrenman hedeflerine ve çeşidine göre düzenlenmelidir. Kişi aç spor yapıyor olsa bile yediği bir önceki öğün besleyici ve yapılacak egzersize uygun olursa verim artar. Ama en önemli nokta, sindirim devam ederken spor yapma hatasıdır. O yüzden mutlaka egzersizden en az iki saat önce gıda alımı sonlandırılmalı ve antrenmana boş mide ile başlanmalıdır.

2. Sigara kullananlar…
Sigara kullananlar için bırakma tavsiyeleri vermek yerine bu durumu da egzersizlerine uygun olarak düzenlemeleri için bilgi vermek daha faydalı olabilir. Çünkü zaten kullanıcılar bunun zararlarını ve bırakmaları gerektiğini biliyor. Sigara, egzersiz sırasında ve sonrasında vücudumuzun ihtiyacı olan oksijen miktarını düşürür. Bu sebeple sigara içip egzersize başlamak, egzersiz biter bitmez sigara yakmak ve özellikle de egzersiz arası sigara kullanımı; size çok daha fazla zarar verecektir. Son sigaradan en az 20 dakika sona egzersize başlamanız ve sporunuz bittikten sonra yine en az 30 dakika boyunca içmemeniz kolayca alışkanlığa dönüşebilir. Ve en azından siz sigarayı bırakana kadar spor anlamında aldığınız zararları daha aza indirebilirsiniz.

3. Dinlenme
Egzersize yorgun başlamaktan daha kötü bir şey varsa, o da yorgun olduğunuza inanarak başlamaktır. Yorucu bir gün sonu antrenmana gittiğinizde kendinize 10 dakikalık meditasyon süresi ayırmanız ve zihnen antrenmanı gözünüzde canlandırıp buna istek duymanız, çoğu zaman her türlü yorgunluğun üstesinden gelebilecek güçtedir. Müzik eşliğinde yürüyüşle ısınarak ya da uzanarak bunu yapabilirsiniz.  Zihninizin bedeninizden güçlü olduğunu unutmadan, bu ikisini ortak çalışmaları için ikna etmeyi başardığınızda zaten ne kadar egzersiz yapmanız gerektiğini de spor sırasında belirlemiş olursunuz.


1. Beslenme
Spor yapan bireyler için en önemli beslenme zamanı antrenman sonrasıdır. İster kilo vermek isteyin, ister almak; günde tek bir öğün bile yeseniz, bu sporcular için egzersiz sonrası olmalıdır. Birçok kişi yağ yakım sürecini devam ettirmek için egzersiz sonrası beslenmiyor. Bu yağ yakma açısından işe yarayabilir. Ancak bizim hedefimiz uzun vadede spor performansımızı kaybetmeden ve sağlıkla spor yapmak ise, vücudumuzun besine ihtiyaç duyduğu yapılanma zamanında beslememiz ve günün geri kalan saatlerinde yapacağımız beslenme programı ile ideal formumuza ulaşmamız; uzun vadede daha iyi sonuçlar verir.

2. Dinlenme
Egzersiz sonrası yapılacak siestalar, mükemmel sonuç verir. Egzersizi geç saatte yapanlar için böyle bir gereklilik yok ancak erken saatlerde yapanlar için böyle bir zaman yoksa da düşük frekans müzik eşliğinde 10 dakikalık dinlenmelerde nefes ve meditasyon teknikleri kullanarak, tabiri caizse kendinizi hızlı şarj edebilirsiniz. Bu yöntem özellikle merkezi sinir sistemini yoracak şekilde ağır egzersiz yapanlarda çok güzel sonuç verecektir.

3. Soğuk duş
Egzersiz sonrası alacağınız ılık duşun son 5 dakikasını soğuk suyla yapmanız da sizi tazeleyecek ve yenilenme süresini kısaltacaktır. Burada tüm maddelerden de anlaşılacağı gibi hedefimiz her zaman en iyi şekilde egzersize girip sonraki egzersiz ve günlük yaşam için en kısa zamanda yenilenmektir.


Önceki ve Sonraki
Haberler