EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - BESLENME

Yaşlanma karşıtı beslenme

En büyük organımız ve en kıymetli giysimiz olan cildimiz aslında genel sağlığımızın da bir göstergesi. Vücudu iyi besleyen, cilde dost besinleri ve önerileri sizler için son çalışmalar ışığında derledim.

profil
Berrin Yiğit
05.10.2019
Yaşlanma karşıtı beslenme
  1. Cilt sağlığı konusunda yediklerimiz kadar içtiklerimiz de etkili… Çünkü vücudun aldığı faydalı besinleri kullanabilmesi için toksinleri atması önceliklidir. Dolayısıyla sadece iyi şeyler yemek değil, aynı zamanda vücudumuzu temizleyecek sistemlere destek olmak da çok önemlidir. Bunu sağlamanın yolu bol su içmekten, bitki çaylarını tüketmekten, kafeini ve alkolü azaltmaktan geçer.
  2. Antioksidan içeriği zengin meyve, sebze ve baharatları bolca tüketmek cildimiz için oldukça kıymetlidir. Beslenmemize kırmızı biber, yaban mersini, çilek, portakal, ahududu, lahana, ıspanak, brokoli, pancar, kereviz, üzüm çekirdeği, karabiber, zencefil, zerdeçal gibi çeşitli vitamin ve mineral kaynaklarını eklemeliyiz. Bu antioksidan içeren besinleri tüketerek yaşlanma belirtilerine neden olan moleküllerin cilde vermiş olduğu hasarı azaltır, cildimizi sıkı ve güçlü tutan kolajen oluşumuna destek sağlarız.
  3. Cildimizi esnek, nemli ve sağlıklı tutmak için Omega-3 yağ asitleri gereklidir. Bu nedenle somon, sardalye, yumurta ve ceviz gibi besinleri tüketmek çok kıymetli. Bu besinler cildimizin dış katmanının güçlü ve sağlam kalmasına yardımcı olur, böylece toksinleri ve zararlı maddeleri vücudumuzun dışında tutarlar.
  4. Avokado, ay çekirdeği, zeytinyağı, fındık, ceviz ve diğer yağlı tohumlar gibi mükemmel E vitamini kaynaklarını tüketmek cilt sağlığı için elzemdir. Cildimizin düzgün çalışması ve sağlıklı kalması için gerekli besin maddelerini içerir, kırışıklıkların ve cilt kuruluğunun azalmasına yardımcı olur. En değerlisi de cildimizi güneşin zararlı etkilerine karşı korurlar. Özellikle akne problemi olanlar ceviz tüketmeyi unutmamalı.
  5. Tüm bunların dışında mükemmel bir cilt için uyku düzenimiz çok önemli. Özellikle kafein tüketimini azaltmak hem cildimize hem de uykumuza iyi gelecektir. Ayrıca sağlıklı bir cilt için çevre kirliliğinin çok olduğu yerlerden uzaklaşıp, açık hava yürüyüşleri yapılmalı.

Yaşlanma karşıtı, cilt dostu muhteşem tarifimi sizlerle paylaşıyorum.


Yaşlanma Karşıtı Yoğurt
•    1 kase yoğurt
•    1 silme çay kaşığı toz zerdeçal
•    1 silme çay kaşığı karabiber
•    1 silme çay kaşığı üzüm çekirdeği (taze öğütülmüş)
•    1 silme çay kaşığı zencefil
•    1 silme çay kaşığı tarçın
•    1 silme tatlı kaşığı zeytinyağı 

Yapılışı: Yoğurdun içine tüm malzemeler eklenir ve karıştırılır. Yeşillikler ya da mevsimindeyse salatalık, fesleğen eklenerek karışım cacığa dönüştürülebilir. Afiyet olsun.
 

Önceki ve Sonraki
Haberler