EN ÇOK
OKUNAN
İYİ HİSSET - BESLENME

20'li yaşlarda nasıl beslenmeli?

20’li yaşlar küçük tüyoların beslenmenizde ve sağlığınızda önemli fark yaratabileceği, vücudun en dinamik dönemidir. Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Berrin Yiğit bu döneme özel beslenme önerilerinde bulundu.

profil
Berrin Yiğit
28.08.2019
20'li yaşlarda nasıl beslenmeli?

Yetişkinler her 4 yılda ortalama 3-4 kilo alırlar. Fakat bu durum kaçınılmaz değil, sizin elinizdedir. Eğer yaşınıza uygun stratejiler uygularsanız kilo alımını önleyebilirsiniz. Yaşınız ilerledikçe dış güzelliğinizi korumanın yolu, her geçen 10 yıllık sürede, tükettiğiniz kalori miktarını azaltmanızdan ve daha da hareketli olmaktan geçiyor. 

20’li yaşlar kendimize çok da iyi bakmadığımız, hastalıkları düşünmediğimiz heyecanlı bir dönemdir. Oysa ki sağlık adına geleceğe yatırım yaptığınızı ve dengeden ödün vermemek gerektiğini hatırlatmak isterim. 

Peki ne yapalım? Yasaklamayalım ama örneğin içki içeceksek haftada 2 kez 1-2 kadehten fazla tüketmeyelim. Ya da dışarıda yemek yerken bol kalori tuzaklarına düşmeyelim mesela kızarmış, soslu tavuklu bir salata yerine; haşlanmış veya ızgara tavuk yanına da bol yeşil sebze istemeyi deneyin. Evden uzaklaşılan belki yurtlarda, belki kendi evinde kalanların sıklıkla dışarıdan yemek söylemesi ileriye dönük mide hacmini ve iştahı arttırıyor. Paketli gıdalar ve hızlı yemek sistemine alışınca da annemizin yemeğini beğenmez olabiliyoruz yani aslında iyi beslenmeden uzaklaşıyoruz, özden kopuyoruz. Oysa ki bedene istediklerini verirseniz işte o zaman mutlu ve enerjik hissederek bu sağlıklı tercihlerinizin çekimine kapılacak, kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.


Tabii ki bir de eş/partner konusu var :) Araştırmalar eşi veya partneri olan kadınların 5 yılda ortalama 18-24 kilo alabildiğini gösteriyor. Çiftlerden biri sağlıklı bir menü seçimi yaptığında öteki de onu takip edecektir. Özellikle akşam saatlerinde TV karşısında yemek yeme alışkanlığı yanılgısına düşmeyin. Bunun yerine düzenli yapabileceğiniz bir egzersiz alışkanlığı edinerek birbirinizi bu konuda cesaretlendirin. Düzenli egzersiz sağlıkla yaş almanızı sağlayacak en güzel yatırımdır. Sizler için lezzetli ve sağlıklı bir atıştırmalık tarifi paylaşıyorum...

 

NOHUT CİPS

Malzemeler

  • 1 kase haşlanmış nohut
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Baharatmix

 

Yapılışı

  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı sıcak su ve baharatmix ile iyice çırpın.
  • Haşlanmış 1 kase nohutları bu sos ile güzelce harmanlayın. 
  • Pişirme kağıdına birbirine değmeyecek şekilde yerleştirip, 180 derecede fırına verin. 
  • Arada fırını açarak hem kontrol edin hem de fasulyeleri karıştırıp yönlerini değiştirin.

 

GURME NOT: Bu tarif kuru fasulye veya Meksika fasulyesi ile de yapılabilir.
 

Önceki ve Sonraki
Haberler