GÜZELLİK - SAÇ

Güneşin, denizin, havuzun yıprattığı saçlara yoğun bakım

Yaz aylarında güneşin, denizin, havuzun ya da nemin saçlarınızda bıraktığı etkiyi siz de hissediyorsunuzdur. Saç tellerinde bulunan proteinler güneş ışınlarına maruz kalınca saçlarda kuruluk, sağlıksız ve bakımsız görünüm de kaçınılmaz olur. Bu nedenle cildimiz gibi saçlarımızın da neme ihtiyacı vardır. Özellikle yaz aylarında yanınızdan ayırmamanız gereken saç bakım ürünlerini Esra Sayın yazdı

Güneşin, denizin, havuzun yıprattığı saçlara yoğun bakım

Sağlıklı ve parlak saçlar için ilk önerimiz saç maskeleri… Bu ürünler saçın ihtiyacına göre özel olarak formüle edilmiştir. Saçlara yoğun bakım yapan kremsi dokuda ürünlerdir. Saçınızın ihtiyacına göre haftada bir ya da iki gün saç bakım maskelerini kullanabilirsiniz. Konsantre formülleri sayesinde onarma, yapılandırma, parlaklık ve nem verme gibi özelliklere sahiplerdir. Saç bakım maskelerini, banyoda şampuan ve saç kreminden sonra uygulayabilirsiniz. Fakat bu saç maskesinin içeriğine ve yapısına göre de değişir. Bazı saç maskelerini banyodan önce kullanarak daha yüksek performans elde edebilirsiniz. Saç maskelerini saçınızın yapısına ve ihtiyacına göre seçebilir ve düzenli kullanım sonucunda farkı yakından görebilirsiniz. 

Gelelim yine önemli bir diğer ihtiyaca: Saç bakım yağları. Bu yağlar, saçlarınızın köklerini besler ve saçınızın daha dayanıklı bir hale gelmesini sağlar. Eğer ki saçlarınız güçsüz ve dayanıksızsa, şimdiden alışveriş listenize saç bakım yağlarını dahil edin. Bu ürünleri, saçlarınız ıslakken/nemliyken uygulayabilirsiniz. Deniz ya da havuza girmeden önce uygularsanız, klor ve deniz tuzundan da saçlarınızı korumuş olursunuz. Gece yatmadan önce minik bir uygulama yapıldığında da saçlardaki hasarı onarma etkisi vardır. Fönlü saçlara uyguladığınız zaman saç tutamlarının daha parlak olduğunu göreceksiniz. 

Yaz aylarında güneşin kurutucu ve yıpratıcı etkisine karşı saçlarınızı korumak adına aşağıdaki adımları da unutmayın.

  • Saçlarınızı sürekli nemlendirin. Yaz aylarında saçlarınızı sık yıkıyorsanız, günlük kullanıma uygun yumuşak şampuanlar kullanmalısınız.
  • Saçların nefes alması çok önemli… Atkuyruğu ya da topuz yaparak saçlarınızın havasız kalmasına izin vermeyin.
  • Yaz aylarında beslenmenin önemi elbette saçları da etkiler. Doğru bir beslenme ile saçlarınızı içten de besleyin.
  • Yaz aylarında saçlar çokça yıprandığından, mümkün mertebe boya işleminden uzak durun.
  • Saç kurutma makinalarını daha az kullanmak saçlarımızı korumaya katkı sağlar.
  • Yazın şekil almayan ve kabaran saçlara da minik bir ip ucu… Doğal bir bitki yağından (argan ya da Hindistan cevizi yağı) birkaç damla avuç içinizde ısıtıp saçın kabaran bölgelerine sürün.
  • Saçlarınızı iki günde bir yıkayabilirsiniz. Böylece yağ dengesine ve dokusuna daha az zarar verirsiniz.
Önceki ve Sonraki
Haberler
psikolog çift terapisi