GÜZELLİK - PARFÜM

Fendi’nin ilk koku koleksiyonu bir aile hikayesi anlatıyor

İtalyan lüks markası Fendi, ilk parfüm koleksiyonunu yakında piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Koleksiyonda yer alan yedi kokunun her biri Fendi Ailesi’nin bir üyesine ve kreatif direktör Kim Jones’tan ilham alıyor

profil
BT Ekip
28.05.2024
Fendi’nin ilk koku koleksiyonu bir aile hikayesi anlatıyor

Koku, hem kullanıcıda hem de etrafındakilerde duygu uyandırma ve yürek ısıtan anıları canlandırma konusunda eşsiz bir yeteneğe sahiptir. Ancak ünlü moda evi FENDI için parfüm artık aynı zamanda bir aile meselesi. Markanın ilk koku koleksiyonu, Maison’un önemli üyelerinden ilham alıyor ve onlara saygı duruşunda bulunuyor.

Koleksiyon, aile reisi Adele Casagrande'den ilham alan ‘Casa Grande’ adlı bir parfümle başlıyor. Casagrande ve eşi Edoardo Fendi; markayı 1925 yılında Roma’da kürk ve deri ürünleri mağazasını açarak başlatmıştı. ‘Casa Grande’ kokusu; vanilya, tonka fasulyesi ve deri notalarını birleştiriyor.

Sırada çiftin kızları Anna Fendi’den ilham alan gül aromalı ‘Dolce Bacio’ var. Üçüncü koku ‘Perché no’, ikonik Baguette ve Peekaboo çantaların yaratıcısı Silvia Venturini Fendi’ye ithaf edildi. Koku; ailenin kırsal arazisinin kokusunu uyandırmak için pembe biber, çam ve sandal ağacının birleşiminden oluşuyor.

Adele Casagrande-Edoardo Fendi çiftinin kızları Leonetta Luciano Fendi ve Delfina Delettrez Fendi; sırasıyla ‘Ciao amore’ ve ‘Sempre mio’ya ilham kaynağı oldu. Her ikisi de portakal çiçeğini sedir ağacı gibi daha derin bir notayla karıştıran bu koku çifti, sıcak ve tatlı olarak tanımlanıyor. Vanilya ve irisin birleşiminden oluşan ‘La Baguette’ ise Delettrez Fendi’nin ikiz oğulları Tazio ve Dardo Vascellari Delettrez Fendi’ye ithaf edilmiş.

Aile temasından kopan ancak markaya sadık kalan son koku ‘Prima Terra’, markanın kreatif direktörü Kim Jones’un çocukluk anılarından ilham alıyor ve biberiye ve yosun notalarıyla Güney ve Doğu Afrika’ya saygı duruşunda bulunuyor.

FENDI’nin ilk koku koleksiyonu 20 Haziran’da satışa sunulacak.

Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog