EN ÇOK
OKUNAN
GÜZELLİK - MAKYAJ

Suya dayanıklı makyaj için ipuçları

Maske ile sokağa çıkmanın son derece önemli ve havaların oldukça sıcak olduğu bu günlerde, güzellik rutininizde de bazı değişiklikler yapmak durumunda kalabilirsiniz. Her zaman güvendiğimiz fondötenimiz ve rujumuzun maskemize ve yüzümüze bulaşmasını engelleyebilmek hepimiz için öncelikli durumda. Irmak Peltekoğlu, suya ve tere dayanıklı makyaj yapmanın püf noktalarını anlattı.

profil
Irmak Peltekoğlu
03.08.2020
Suya dayanıklı makyaj için ipuçları

Uzun süre maske takmak, cildinizin tahriş olmasına neden olabilir. Gün boyu her hareketinizle maskenin cildinize sürtünmesini ve cildinizde yara oluşumunu engellemek için normalde kullandığınızdan daha yoğun bir nemlendirici krem kullanabilirsiniz. Böylelikle maskenizin kenarları gün boyu cildinize direkt olarak temas edip tahriş etmeyecektir. 


İyi bir makyaj bazı, makyajınızın hava ve nem şartları ne olursa olsun gün boyu dayanıklı olmasını sağlayacaktır. Bu nedenle matlaştırıcı ya da pürüzsüzleştirici, ince yapılı bir makyaj bazı kullanabilir ve fondöteninizin maskenize bulaşmasını engelleyebilir ve gün boyu kalıcı bir görünüm elde edebilirsiniz.


İçeriğinde güneş koruyucu barındıran hafif yapılı bir BB ya da CC krem ile cilt tonunuzu eşitleyebilir, aynı zamanda da ince dokusuyla fondöteninizin maskenize bulaşma riskini en aza indirgeyebilirsiniz. Sonraki adım olarak ince yapılı bir kapatıcı yardımıyla ihtiyacınız olan noktaları kamufle ederek tampon hareketlerle cildinize iyice yedirebilirsiniz. 

Bonus: 4 adımda Chanel İlkbahar-Yaz makyajı


Cilt makyajınızı sabitlemek için kullanacağınız pudralar bu dönemlerde kurtarıcınız olacak. Kullanacağınız pudra, havanın sıcaklığı nedeniyle makyajınızın oksitlenmesi ya da parlamayı kontrol altına alırken, aynı zamanda maskenize bulaşmasını da engelleyecek. 


Yüzünüzün en çok görünen yeri gözleriniz olduğu için ışıltılı renklerin yardımıyla dikkati gözlerinizde toplayabilirsiniz. Göz pınarlarınıza uygulayacağınız metalik bitişli renkler yardımıyla gözlerinizi daha büyük gösterebilirsiniz. Aynı zamanda göz altınıza taşıyacağınız far yardımıyla da gözlerinizi olduğundan daha derin göstermeniz mümkün. İnce bir eyeliner uygulaması ile gözlerinizi daha da belirginleştirebilirsiniz. 


Gözleriniz ile birlikte en çok dikkat çekecek noktalardan biri de kaşlarınız. Şeffaf bir kaş jeli yardımıyla yukarı doğru tarayacağınız kaşlar, ifadenizin daha canlı ve gözlerinizin daha büyük durmasını sağlayacaktır. 

Bonus: İdeal kaş modelinizi biliyor musunuz?


Kirpiklerinizi kıvırdıktan sonra suya dayanıklı bir maskara uygulayabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında kahverengi gibi doğal maskara renkleri tercih ederek daha doğal bir görünüm elde edebilirsiniz. Kirpik diplerinden uygulamaya başlarsanız gözleriniz daha iri görünecektir. 


Makyajınızı tamamladıktan sonra ruj yerine renksiz bir dudak nemlendiricisi tercih edebilirsiniz. Böylelikle rujunuz maskenize bulaşmayacaktır. Aynı zamanda makyajınızı bir makyaj sabitleme spreyi ile sabitleyerek gün boyu bozulmadan kalmasını sağlayabilirsiniz. 

Bonus: Islak görünümlü yaz makyajı nasıl yapılır?


Önceki ve Sonraki
Haberler