EN ÇOK
OKUNAN
GÜZELLİK - MAKYAJ

Maskara sürerken yaptığınız 8 hata

Kadınlara evden sürmeden çıkamayacakları bir makyaj malzemesi sorulduğunda, maskara çoğunlukla en ön sıralarda gelir. Makyaj rutinimizin kilit parçası maskaraların kullanımı her ne kolay gibi gözükse de her seferinde gözünüz ya da yüzünüz rimel lekesi olabilir. İşte maskara sürerken yaptığınız 8 hata ve doğruları….

profil
BT Ekip
17.05.2016
Maskara sürerken yaptığınız 8 hata

1. Makyaj fırçasını sadece yatay kullanmak

Kirpiklerinizin dibine maskara uygulamak en klasik tekniklerden birisi olduğunu biliyoruz. Fakat buna ek olarak maskara fırçanızı dik tutarak bir kat daha sürmelisiniz. Fırçayı dik tutup yukarı aşağı hareket ettirerek üst kirpiklerinizin dibine daha rahat ulaşabilirsiniz. 

2. Kirpiklerinizi uzatmak, hacimlendirmek ve kıvırmak için tek bir maskara kullanmak

Her maskara, her isteğinizi karşılamaz. O yüzden önceliklerinizi belirlemelisiniz ve o özelliğe sahip maskaradan almalısınız. Ya da farklı özellikteki maskaraları birleştirerek uygulayabilirsiniz. Mesela, her iki kirpiğinize hacim veren maskara sürdükten sonra bir süre bekleyip uzatıcı etkili maskara sürebilirsiniz.

3. Maskara sürdükten sonra kirpikleri kıvırmak

Her zaman maskara sürmeden önce kirpiklerinizi kıvırın. Kıvırma işlemini sonra yaparsanız kirpiklerinizin dökülme ve kırılma riskini arttırmış olursunuz. Ayrıca, kirpiklerinizi önce kıvırmak maskaranın etkisini arttıracaktır.

4. Göz kapaklarına kapatıcı sürmemek

Maskara ile ilgili en rahatsız edici şeylerden birisi de ıslakken göz kapaklarınızda leke bırakmasıdır. Uzun kirpikleriniz varsa, maskara uyguladıktan sonra birkaç saniye göz kapaklarınızı açmayın. Eğer göz kapaklarınız leke olursa, kulak pamuğuna makyaj temizleyici dökerek temizleyebilirsiniz. Fakat ne kadar dikkatli sürerseniz sürün eğer yağlı göz kapaklarınız varsa akşama doğru kaçınılmaz olarak göz kapaklarınıza maskara bulaşabilir. Bunu önlemek için kapatıcı veya baz sürebilirsiniz.

5. Şişede kalan her bir damlayı alabilmek için maskara fırçasını sürekli sokup çıkarmak

Bu çok sıklıkla yapılan bir hatadır. Maskara fırçasını çok sık sokup çıkarmak istenmeyen hava ve bakterilerin içeri girmesine ve maskaranızın daha çabuk kurumasına neden olur. Bunun yerine maskara fırçasını tüpün içinde döndürerek çıkarın. Ayrıca maskaranın tüketim ömrünün 3 ay olduğunu unutmayın. 

6. Fazla gelen maskarayı fırçanın ucunda bırakmak

Gözünüzün iç kısımlarında hep maskara lekesi oluyor mu? Bunun sebebi, fırçanın ucunda kalan fazlalığı silmemiş olmanız. Maskarayı uygulamadan önce tüpün kenarıyla veya kağıt mendille fırçayı temizleyebilirsiniz. İyi tasarlanmış bir maskara ve fırça bu gibi sonuçların önüne geçebilir.

7. Hep tartışma konusu: Maskara sürerken nereye bakılır?

Uzun zamandır klasik maskara uygulama yöntemi, kafayı aşağı eğerek veya çeneyi kaldırıp ağzı açarak sürmekti. Aslında, ürünü tam uygulayabilmek için bütün yönlere bakıyor olmanız gerekiyor. Aşağıdaki kirpiklere uygulamak için yukarı, üst kirpiklere uygulamak için aşağı ve içte ve dışta kalan küçük kirpikler için ise yanlara bakmalısınız.

8. Günün sonunda bir kat maskara daha sürmek

Maskara, allık ve dudak parlatıcısı gibi günün sonunda kolayca tekrar uygulanabilecek bir ürün değildir. Bunun yerine, daha dayanıklı olan suya dayanıklı maskara kullanın. Eğer gerçekten gün ortası maskaranızı yenilemeye ihtiyaç duyuyorsanız, daha küçük ve belirginleştirici fırçalardan kullanabilirsiniz.

Önceki ve Sonraki
Haberler