EN ÇOK
OKUNAN
GÜZELLİK - CİLT BAKIMI

Yağlı ciltler için 5 doğal maske tarifi

Çeşitli vitaminler, mineraller ve cildiniz için yararlı pek çok farklı madde içeren meyve sularıyla evinizde pek çok maske ya da farklı cilt bakım ürünleri yapabilirsiniz. Havaların ısınmasıyla yağlanmaya daha yatkın olan ciltlerdeki parlamayı kontrol altına almanızı sağlayacak maske ve tonik tarifleri için okumaya devam edin. (Bu meyvelerin içerdiği asitlerin cildinizi güneş ışınlarına karşı daha hassas yapacağını ve maskeler yüzünüzdeyken cildinizi güneşten korumayı unutmayın. )

profil
Irmak Peltekoğlu
02.07.2020
Yağlı ciltler için 5 doğal maske tarifi

Çileklerin içinde bulunan salisilik asit gibi arındırıcı asitler ile cildinizi ölü derilerden arındırabilirsiniz. Yağlı, sivilce oluşumuna yatkın ya da karma bir cilde sahipseniz bu maskeyi uygulayabilirsiniz. 

İçindekiler:
5-6 adet çilek
Bir tatlı kaşığı limon suyu
Bir yumurta beyazı
Bir tatlı kaşığı bal
Bir çay kaşığı esmer şeker

Uygulanışı:
Tüm malzemeleri bir blender ya da çatal yardımıyla pürüzsüz hale gelene kadar karıştırın. Cildinize dairesel hareketler ile uyguladıktan sonra 10 dakika bekletip bol su ile durulayın. 


Limon ve yoğurt ile cildinizi arındırırken, içerdiği bal ile cildinize ihtiyacı olan nem takviyesini sağlayan bu maske ile cildinizdeki ton eşitsizliklerini azaltabilirsiniz. 

İçindekiler:
Bir yumurta beyazı
4 çay kaşığı limon suyu
3 tatlı kaşığı yoğurt
1 tatlı kaşığı bal

Uygulanışı:
Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra cildinize uygulayın. 10 dakika bekletip bol su ile durulayın. 


Papaya ve ananas, içerdikleri asitler ile cilt tonunu eşitlemenize yardımcı olurlar. Papayanın içindeki papain adı verilen enzimler, cilt yüzeyindeki ölü hücreleri arındırmakta yardımcı olurken ananasın içerdiği bromelain enzimleri ise cildi ölü hücrelerden derinlemesine arındırır. 

İçindekiler:
¼ su bardağı doğranmış papaya
1 tatlı kaşığı ananas suyu
1 tatlı kaşığı mısır nişastası

Uygulanışı:
Papaya, ananas suyu ve mısır nişastasını bir blender yardımıyla pürüzsüz hale gelene kadar karıştırın. Cildinize uyguladıktan sonra 15 dakika bekleyin ve ılık su ile durulayın. Cildi aydınlatma özelliği olan bu maskeyi uyguladıktan sonra cildinizi güneşten korumayı unutmayın.


Şeftaliyi cildinizi derinlemesine nemlendirmek için kullanabilirsiniz. Bu tarifte tam yağlı yoğurt kullanarak cildinizi derinlemesine besleyebilirsiniz. 

İçindekiler:
Yarım şeftali, doğranmış
2 yemek kaşığı tam yağlı yoğurt
1 tatlı kaşığı bal
1 tatlı kaşığı mısır nişastası

Uygulanışı:
Şeftali ve yoğurdu pürüzsüz bir hale gelene kadar blender yardımıyla karıştırın. Daha sonra bal ve mısır nişastasını ekleyerek daha yoğun kıvamlı bir hale getirin ve cildinize uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın.


Ahududu, içinde barındırdığı C vitamini ile cilt tonunu eşitleme ve cildinizi dış faktörlere karşı korumanızda yardımcı olur. Ahududulu kil maskesi ile cildinizi arındırdıktan sonra ne kadar yumuşadığını göreceksiniz. 

İçindekiler:
¼ su bardağı ahududu
1 çorba kaşığı su
2 çorba kaşığı kil (evinizdeki kil maskelerini de kullanabilirsiniz)
2 tatlı kaşığı yulaf

Uygulanışı:
Ahududuları bir çatal yardımıyla ezdikten sonra diğer içerikler ile karıştırın. Maskeyi istediğiniz kıvama getirmek için dilediğiniz miktarda kil ya da su kullanabilirsiniz. Cildinize uyguladıktan 10 dakika sonra bol su ile durulayın. 

Bonus: Evde yapabileceğiniz 5 göz maskesi


Önceki ve Sonraki
Haberler