EN ÇOK
OKUNAN
GÜZELLİK - CİLT BAKIMI

Uykusuz kalmanın cildinize verdiği zararlar

8 saatlik uyku döngüsünü tamamlamamız gerektiğini artık biliyoruz. Uyumaya çalışırken telefonumuzla bir türlü vedalaşamamak uyku düzenimizi bozar. Uykusuzluk diyabet, kalp rahatsızlıkları gibi pek çok ciddi probleme yol açarken bir yandan da cildinize zarar verir. Cildiniz uykusuzluktan nasıl mı etkileniyor? İşte cevapları…

profil
BT Ekip
17.03.2018
Uykusuz kalmanın cildinize verdiği zararlar

1.       Cildiniz de strese yenik düşüyor ve daha çok sivilce çıkarıyor.

Stres olduğumuzda pompaladığımız kortizol hormonu fiziksel sağlığınızı etkilediği kadar cildinizi de etkiliyor. Kortizol seviyesi vücut uykudayken azalıyor. Düşük kortizol seviyesi, cildinizin daha hızlı yenilenmesini ve kendini korumasını sağlıyor. Sürekli yüksek seviyede kortizole sahipseniz, bu durum cildinizin kendini yenileme düzenini engelliyor ve daha çok akne çıkmasına neden oluyor.

2.       Güzel bir uyku sizi daha genç gösterebilir.

Yukarıda anlattığımız gibi uykusuzluk yüksek kortizol seviyesine neden oluyor. Yüksek kortizol seviyesi, sizi daha genç gösteren protein kolajenin yıkılmasına neden oluyor. Bu daha erken yaşlılığa ve derinizin incelmesine neden oluyor. Dolayısıyla, cildinizde ince çizgiler ve kırışıklıklar daha erken ortaya çıkıyor.

3.       Bağışıklık sisteminiz zayıflıyor.

Uyku boyunca, vücudunuzun meyve ve sebzelerden edinebildiğimiz koruyucu antioksidanları yeniliyor.  Antioksidanlar cildinizi ultraviyole ışınlarının verebileceği zararlardan koruyor.

4.       Bütün gece uyanık kaldığınızda cildiniz sussuz kalıyor.

Uykusuzluk cildinizde kuruluğa da yol açabilir. Cildinizin çöl gibi olmaması için yeterli uykuyu almanın yanı sıra cildi besleyen ve nemlendiren ürünler kullanabilirsiniz.

5.       Deliksiz bir uyku olmadan mükemmel görünüme sahip olamazsınız.

Uyuyan Güzel hikayesi haklıydı; uykusuz geçen bir geceden sonra daha kırmızı ve şişik gözler, mor gözaltları ve soluk bir cilde hazır olun. Ayrıca uykunuzu almadığınız bir günde, uykunuzu aldığınız güne kıyasla daha mutsuz oluyorsunuz.

Uykuya geçmeden önce cildinizi temizlemeyi de unutmayın!

Önceki ve Sonraki
Haberler