EN ÇOK
OKUNAN
GÜZELLİK - CİLT BAKIMI

Kozmetik ürünlerde bulunan 5 zararlı madde

Kozmetik ürün satın alırken içeriklerini de dikkatlice okuyoruz. Fakat hangi ürünlerin cildimize ne gibi faydaları ya da zararları olacağını bilmediğimiz zamanlar da oluyor. Irmak Peltekoğlu, kozmetik ürünlerde uzak durulması tavsiye edilen beş içeriği yazdı.

profil
Irmak Peltekoğlu
10.06.2020
Kozmetik ürünlerde bulunan 5 zararlı madde

Kozmetik ürünlerin taze kalmasını sağlamak için 1930'lu yıllardan beri kullanılan parabenler, geçtiğimiz yıllarda yapılan araştırma sonucu kansere yol açabildikleri şüphesiyle giderek daha az kullanılmaya başlandı. Henüz kanserojen bir içerik oldukları kanıtlanmamış olsa da üzerine daha çok araştırma yapılana kadar paraben içeren ürünlerden uzak durmak isteyebilirsiniz. 


Her ne kadar sülfatların da kanserojen oldukları kanıtlanmamış olsa da sülfat içeren şampuan ve saç kremi gibi ürünler su ve yağı çekerek cildinizi derinlemesine temizlemek için kullanılıyor. Bu nedenle cildinize uygularsanız cildinizin yağ dengesini bozarak kuru ve hassas bir cilde sahip olmanıza neden olabilirler. 


Hassas ciltleri daha da irrite edebilecek parfüm ya da yapay boya gibi içerikler, normalde hassas ya da kızarık olmayan ciltlere de zarar verebilir. Aynı zamanda ürünün içine yerleştirilen parfüm bazı tüketicilerde alerjiye, hatta doğurganlıkla ilgili problemlere yol açabilir. 


Alüminyum, kullanımı halinde östrojeni taklit eden etkiler doğurarak endokrin sisteminizin doğal dengesini bozabilir.  Genellikle ter önleyici ürünlerde bulunan alüminyuma alternatif olarak doğal içerikli deodorantlar tercih edebilirsiniz. 

Bonus: Terlemeye karşı 10 doğal yöntem


Genellikle plastik ürünlerin esnekliğini artırmak için kullanılan ftalatlar, kozmetik ürünlerin cildimize daha iyi yapışmasını sağlar. Ancak kullanıldıkları takdirde vücudun hormonsal dengesini bozarak özellikle bebek bekleyen kadınlar için bir risk oluşturuyorlar. Amerika’da bazı çocuk ürünlerinde kullanımı yasal olarak önlenen ftalatları kozmetik ürünlerde de tercih etmemekte fayda var. 

Mutlaka okuyun: Cilde iyi gelen 5 madde


Önceki ve Sonraki
Haberler