EN ÇOK
OKUNAN
GÜZELLİK - CİLT BAKIMI

Gözaltı morluklarının nedenleri

Bazılarımız için ciddi bir kozmetik ve sosyal soruna dönüşen gözaltı morluklarının birçok farklı oluşma nedeni vardır. Dermatoloji uzmanı yazarımız Sevinç Elinç Aslan, “Gözaltlarım neden mor?” sorunuzu yanıtlıyor.

profil
Uzm.Dr.M.Sevinç Elinç Aslan
29.04.2016
Gözaltı morluklarının nedenleri

Göz çevresinin koyu renkli olması insanları olduğundan daha yaşlı gösterir,  üstelik her daim uykusuz ve yorgun bir görüntüye sebep olur. Bazen de insanların çok fazla alkol tüketmekle suçlanmasına sebep olabilir. Bu yüzden gözaltı morlukları bazı insanlar için ciddi bir kozmetik ve sosyal bir sorun olabilir. Kronik uykusuzluk ve alkol tüketimi gerçekten bazen gözaltı morluklarına sebep olabilse de altta yatan bambaşka ciddi sorunlar da olabileceği unutulmamalıdır. Gözaltı morluklarının farklı sebepleri şu şeklide sıralanabilir:

-          Genetik yatkınlık: Gözaltı morlukları yapısal olduğu zaman daha çocukluk çağlarındayken belirmeye başlar. Özellikle açık ten renkli ve ince bir cilt yapısına sahip insanlarda gözaltları daha mor gibi görünebilir.

-          Alerji: Ev tozu, polen vb alerjilerinde uzun süreli burun tıkanıklığı, göz çevresindeki damarların genişlemesine sebep olarak, gözaltlarının koyu renkli görünmesine sebep olabilir. Atopik dermatit adı verilen, ciltte kuruluk ve ekzema atakları ile seyreden bir cilt hastalığı da başka bir sebeptir.

-          Kansızlık: Özellikle ülkemizde demir eksikliğine bağlı kansızlık, cilde yeterli miktarda oksijen taşınamaması dolayısıyla gözaltı morluklarının sık sebeplerinden biridir.

-          Sistemik hastalıklar: Hipotiroidi gibi endokrin bozukluklar, kronik karaciğer hastalıkları ve böbrek hastalıkları gözaltı morluğu olan her insanda sorgulanması gereken hastalıklarıdır.

-          Beslenme: Az su tüketmek en sık yaptığımız hata. Yoğun kafein ve alkol tüketilmesi, vücutta ve ciltte sıvı kaybına neden olarak gözaltlarında çökme ve morluklara sebep olabilir. Çok tuz alınması da vücutta sıvı tutulmasına ve ödeme neden olan başka bir alışkanlıktır.

-          Uykusuzluk: En sık ve en kolay önlenebilen sebeptir. Ancak aşırı uyumak da gözaltı morluklarına sebep olabilir. Gece başlayıp sabah gün ışığıyla sonlanan, düzenli ve en az 7 saat uyku idealdir.

-          Renk düzensizlikleri: Deriye rengini veren melanin pigmentinin düzensiz dağılımı da göz çevresinin koyu renkli görünmesine neden olabilir. Bunun en sık sebebi ise fazla güneş maruziyetidir.

-          Göz çevresi selüliti: Göz kapaklarının bakteriyel enfeksiyonudur ve göz çevresinde ani başlayan renk değişikliğine neden olabilir. Endişeye gerek yok, antibiyotik tedavisi ile kısa sürede tedavi edilebilir.

-          Yaşlanma: Yaşlandıkça göz çevresinde cilt altı yağ dokusunda ve kollajen miktarında azalma meydana gelir. Bu azalma ve cildin incelmesiyle birlikte göz çevresi daha koyu renkli ve çökük görünmeye başlar.

-          Diğer: Ağır makyaj uygulamaları, uygunsuz makyaj temizleyiciler, minör travmalar, çok ağlamak, stres ve sigara gözaltı morluklarının diğer önemli sebepleri arasında sayılabilir.

Önceki ve Sonraki
Haberler