EN ÇOK
OKUNAN
GÜZELLİK - CİLT BAKIMI

Genç kalmanın yeni formülü

Yıllara meydan okumak zor. Yüz ovalinin bozulmasıyla başlayan sarkma belirtileri için şimdiden çok kullanılan yöntemlerden biri iplikle yüz germe...

profil
Uzm.Dr.M.Sevinç Elinç Aslan
22.01.2016
Genç kalmanın yeni formülü
Yaşlanma sürecinde cildimizde meydana gelen temel değişikliklerden en önemlisi cildimizin sıkılığını ve esnekliğini sağlayan ana yapı kolajenin azalması ve eskimesidir. Ancak estetik alanındaki gelişmeler ve yeni ameliyatsız yöntemlerle bu soruna çözüm bulmak mümkün.

Cildin kendisinin gevşemesiyle birlikte buna bir de cilt altındaki yağ dokusunun hacim olarak küçülmesi ve yer çekiminin etkisi ile aşağı doğru yer değiştirmesi eklenince yüzümüzde sarkmalar oluşur. Bu sarkma ilk olarak çene yanlarında belli olur ve yüzün genç görünmesini sağlayan oval şekli kaybolur.

Birkaç yıl öncesine kadar daha çok cerrahi bir girişimle tedavi edilebilen bu değişiklikleri artık ‘iplikle yüz germe’ adı verilen işlem ile düzeltmek mümkün. Üstelik çok daha kısa sürede, ağrısız, anestezisiz bir şekilde! İplikle yüz germe işleminde, cilt altında belli bir tabakaya, belli bir açıyla ince ipliklerin yerleştirilmesiyle, kişinin kendi kolajenini üretmesi amaçlanır. Bu işlemde zaten yıllardır birçok cerrahi ameliyat sırasında dokuları dikmek için kullanılan ipliklerle benzer şekilde, polidioksanonyapısında,insan dokusuyla uyumlu ve bir süre sonunda vücutta eriyen iplikler kullanılır. Yapılan çalışmalarda ipliklerin ortalama 12 hafta sonunda tamamen eriyip kaybolduğu gösterilmiştir. Cildimizbu iplikleri eritmeye çalışırken başlayan süreçte yeni kolajen üretir. O nedenle işlemden hemen sonra başlayan önce ipliklerin katkısıyla olan gerilme etkisi, 3. Aydan itibaren yeni kolajen üretiminin artmasıyla giderek artar, yaklaşık 6 ay sonunda gerçek etki ortaya çıkar. Bu yeni üretilen kolajen ile sağlanan gençlik etkisi 2-3 yıl süre ile devam eder. Yüz bölgesinde en sık çene, yanak, gıdı ve boyun bölgesindeki sarkmaları düzeltmek ve kaş kaldırmak amacıyla kullanılan bu yöntem, vücutta kol, kalça, bacak ve göbek çevresindeki sarkmalarda da yaygın bir şekilde kullanılabilmektedir.

Her hastaya uygun değil

İplikle yüz germe işleminde doğru hasta seçimi çok önemlidir. Sarkma düzeyi çok fazla olan ileri yaş grubundaki kişilerde yüz germe ameliyatı kadar büyük bir etki beklenmemesi gerektiği; bu işlemin deri kalitesini arttırarak, kırışıklık ve sarkmada bir miktar etki sağlayacağı bilinmelidir. Özellikle ameliyat zahmetine girmek istemeyen ya da ameliyat tarihini birkaç yaş ileriye atmak isteyen kişiler için idealdir.Sadece lokal anestezik kremler yardımıyla yapılan, 30-60 dakika süren bir işlem olduğundan yoğun iş yaşamı olan kişilerin gün ortasında yarattıkları kısa bir molada bile uygulanabilir. Kişiler, uygulamadan hemen sonraiş ve sosyal hayata geri dönebilir.

Önceki ve Sonraki
Haberler