EN ÇOK
OKUNAN
GÜZELLİK - CİLT BAKIMI

20'li yaşlarda cilt bakımı nasıl olmalı?

İlerleyen yaşlarda leke ve kırışıklık gibi cilt problemleriyle karşılaşmak istemiyorsanız cildinize gençken iyi bakmanız gerekiyor. Uyku düzeni, yeme alışkanlıkları, zararlı madde tüketimi gibi birçok unsurdan etkilenen cildinize 20’li yaşlarda bakım yapmaya başlarsanız, ileriki yaşlarda daha pürüzsüz ve genç bir cilde sahip olabilirsiniz.

profil
BT Ekip
17.11.2016
20'li yaşlarda cilt bakımı nasıl olmalı?

-Yüz temizleyicinizi değiştirin

Lise yıllarında kullandığınız temizleyici sabunların yerine artık kremsi yüz temizleyicileri kullanmanız gerekiyor. Yüzünüzü tahriş etmeden makyaj kalıntılarını çıkaran yüz temizleme sütleri, kremsi yapılarıyla yüzünüzü besler ve nemlendirir.

-Nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyin

Her cilt tipine uygun nemlendirici olduğunu unutmayın. Tüm ciltler kuruluk gösterebilir, karma veya yağlı cilde sahip olmanız yüzünüzün kurumayacağı anlamına gelmez. Cilt tipinize uygun nemlendirici kullanmaya başladığınızda erken kırışıklıkların önüne geçmiş olursunuz.

-Yüzünüze çok sık peeling uygulamayın

20’li yaşlarda hücreler kendini çok sık yenilemez, bu yüzden ölü deriden kurtulma ihtiyacınız da azalır. 20’lerinizde peeling yapmayı azaltırsanız, ileriki yaşlarda daha sağlıklı bir cilt elde edersiniz. İçinde kalın partiküller bulunan peeling etkili maskeler yerine daha yumuşak ve cildinizi tahriş etmeyecek ürünler tercih edin.

-Güneş koruma faktörü olan ürünler kullanın

Dermatologların önerisine göre dışarı çıkarken en az SPF 30 içeren ürünlerle kırışıklık ve lekelere karşı yüzünüzü koruma altına alın. Unutmayın ki güneşin zararlı ışınları yaz aylarında olduğu kadar kışın da cildinize zarar verir.  

-Sıkılaştırıcı yüz kremleri kullanmayın

Anti-aging özelliğiyle bilinen, yüzdeki çizgileri gererek kırışıklık görünümünü azaltan sıkılaştırıcı kremler 20’li yaşlarda cildinize daha çok zarar verecektir. Anti-aging ürünlerinin içerisinde bulunan peptit maddesi, genç yaşta ciltteki yağ oranını arttırır ve akne gibi cilt problemlerinin oluşmasına neden olur. Bu nedenle yaşınıza uygun ürün kullanmaya özen gösterin.

-Akne tedavisine başvurun

Akne sorununuz devam ediyorsa endişelenmeyin, 20’li yaşlardaki kadınların yüzde 45’i akneli cilde sahip. Geceleri cilt bakım rutininize retinol içerikli ürünler eklediğinizde cildin kendini tedavi etmesine katkıda bulunursunuz. Doktorunuza başvurarak ihtiyacınız olan tedaviye başlayabilirsiniz. Akne tedavisi sırasında normalden daha fazla kuruyan cildinize yoğun nemlendiriciler uygulamayı ihmal etmeyin. 

Önceki ve Sonraki
Haberler