EN ÇOK
OKUNAN
EĞLENCE - TRENDLER

Hafta sonu eğlence rehberi (13-14 Şubat)

buseterim.com.tr okuyucularına özel 48 saatlik eğlence-etkinlik rehberi 'Hafta sonu ne yapsak?' sorunuza farklı alternatifler sunuyor. Bakalım bu hafta sonu şehir bize neler sunuyor...

profil
Mina Karanis
13.02.2016
Hafta sonu eğlence rehberi (13-14 Şubat)

Önermesi benden, deneyimleyip yorumlaması sizden...

-Cumartesi

1. Bugünkü durağımız Karaköy. Soğuklara dikkat, bu sebeple uzun bir yürüyüş önermeyeceğim. Karaköy’ün sokaklarına dalıyoruz hemen. Son zamanlarda kahvaltısı kulaktan kulağa yayılan Muazzam, bugünkü ilk durağımız. Kullandıkları yumurtadan peynire, her ürün doğallık kokuyor, serpme türk kahvaltısı sevenler kaçırmasın derim. Hem de kişi başı 40TL.
Adres: Hacımimi Mahallesi, Arapoğlan Sokak, No 7/1, Beyoğlu
İletişim:05322931307

2. Son dönemin en gözde mekanları olan, kahveyi ticaretten çıkarıp bir tutku haline dönüştüren “3. dalga kahvecilerin” en yeni temsilcilerinden biri de Coffee Sapiens. Kahvenin yanında, ev yapımı limonlu cheesecake’ini şiddetle tavsiye ediyorum. Benim gibi cheesecake ile çok arası olmayan birini bile etkilemeyi başardılar.
Double Espresso + Cheesecake 16TL
Adres:Kemankeş Mahallesi,Kılıç Ali Paşa Mescidi Sok. No:10/C Karaköy
İletişim:(0212) 244 12 96

3. The Art of Banksy sergisi Global Karaköy’de devam ediyor. Dünya’da yapılan ücretsiz Banksy sergilerinin aksine, 35 TL gibi bir ücret belirlenmiş ve sergi alanı olarak iç mekan tercih edilmiş ama yine de Banksy’nin eserleri için gidip görülmeye değer.

Adres: (Karaköy karakolu yanı) Global Yatırım Holding, Kemankeşe Karamustafa Paşa, Rıhtım Cad., No:51 Karaköy/İstanbul

4. İstanbul Modern’de 22 Mayıs’a kadar devam edecek olan Habitat, güncel fotoğraflar ile yaşam alanları üzerine farklı bakış açılarını bir araya getiriyor. Sergi, kentleşme ile sürüklenen bireylerin direnme çabalarını çok etkileyici biçimde yansıtıyor. Sonrasında sizleri terasında İstanbul manzarasına karşı yemek yemeye davet ediyor İstanbul Modern Restoran. İstanbul’da manzarasıyla ve sakinliğiyle tercih ettiğim mekanlar arasında.

Adres: Meclisi Mebusan Caddesi, Liman Sahası 4 Nolu Antrepo, Karaköy, Beyoğlu
Telefon: (0212) 334 73 00

5. Yemeklerinde Maksut Aşkar’ın imzasını taşıyan Goya, çeşitli ve lezzetli bir menüye sahip. Mekan sadece yemekleriyle değil, haftanın belirli günleri DJ kabininde yerini alan Murat Tokuz’la da gece mekanları arasında yerini alıyor. Menüden sizlere önerim, Dana Yanak 58TL (fiyatının hakkını veriyor) ve Ragu Ördek Rigatoni 36TL.
Adres: Kemankeş Caddesi 77/A, Karaköy, Beyoğlu

-Pazar

Sevgililer Günü yazımda Pazar gününe olan önerilerimi ayrıca paylaştım, onlara göz atmadan güne başlamayın. İstanbul’da yapacak bunca etkinlik, gezilecek birbirinden güzel mekan olunca, kendimi tutamadan birkaç tane daha ekliyorum bu listeye.

1. Çeşme’de ünlenen Bazlama Kahvaltı & Brunch, Nişantaşı’na İstanbul’luların ayağına geldi. “Doymadan kalkmak yasaktır” diyen mekan, kahvaltının yanında İzmir’in misafirperverliğini ve sıcaklığını da getirmeyi unutmamış. Kahvaltı 40TL ve yiyebilidiğiniz kadar pişi ve uzayan muhabbetlerin yanında çay sınırsız.

Adres:(House Cafe yan sokağı) Osman Seden Sok. Teşvikiye
İletişim: 0531 833 91 99

2. Teşvikiye’nin arka sokaklarına devam ediyoruz, karşımıza adını Pazar kahvesinden alan Sunday çıkıyor. Mekanın konsepti Amerikan retro ve rahatlığı ön plana çıkaran bir havada.  Oturduğunuz zaman kalkamıyorsunuz, tabiri caizse konu konuyu açıyor. Yöresel yeşil çay 12TL. Sunumunu çok beğendim, tavsiye ederim.

Adres:(Teşvikiye Camii arkası) Ahmet Fetgari Sok. No:44/B Teşvikiye
Telefon: (0212) 231 67 12

3. Yeni çıkan Orhan Pamuk'un Kırmızı Saçlı Kadın kitabını öneriyorum. Yazar bizi 30 yıl önceki İstanbul’a götürerek, akıcı bir dille liseli bir gencin hayatını anlatıyor.

4. Pazar akşamına Sevgililer Günü için önerdiğim 10 mekana ek olarak, 14 Şubat bizim için sıradan bir gün ama  güzel yemek yemek istiyoruz diyenlere önerim; Virginia Angus. İlk olarak Eminönü’de açılan mekan, sonrasında Nişantaşı’nda ikinci dükkanını açtı. Etlerini yüzde 100 yerli angus çiftliğinden masanıza getiren mekan, etin kalitelisinden anlıyor. Mekandaki favorilerim; Virginia Burger 120gr 23,75TL ve Şaşlık 22,75TL.

Adres: Halaskargazi mah. Valikonağı cad. Kuyumcu İrfan sok. No:8 Nişantaşı
Telefon: (0212) 234 15 25

5. Danimarkalı Kız (Danish Girl) bu hafta vizyona giren filmler arasında. David Ebershoff’un aynı isimli kitabından uyarlanan film, Lili Elbe ve Gerda Wegener’in gerçek yaşamlarından yola çıkarak Lili’nin cinsiyet değiştirme yolundaki aşk hikayesini anlatmakta. Yönetmenliğini Oscar ödüllü Tom Hooper’ın yaptığı filmde başrollerde karşımıza çıkan Oscar’lı oyuncu Eddie Redmayne; 2016 yılında da En İyi Erkek Oyuncu dalında aday.  

Önceki ve Sonraki
Haberler