EN ÇOK
OKUNAN
EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

Oscar'ın sahibi kim olacak?

Hayranı olduğumuz yönetmenlerin, aktör ve aktrislerin Oscar heykelciği için kıyasıya kapıştığı, kırmızı halısının aylarca konuşulduğu, tahminlerin, türlü türlü teorilerin havada uçuştuğu Oscar törenlerinin 88’incisi bu hafta sonu Los Angeles Dolby Theatre’da yapılacak. Son yılların en rekabetçi, en tahmin edilemeyen Oscar Töreni öncesi, ben de sizlere mini bir rehber hazırladım. Heyecanın dorukta olacağı ana kategorilerde kimler yarışıyor, tahminler, beklentiler ne yönde, hepsi bu yazıda.

profil
Terim Arıcan
28.02.2016
Oscar'ın sahibi kim olacak?
Başta Buse Terim olmak üzere, ekibimizin Oscar tahminlerini merak edenleri yazının sonunda güzel bir sürpriz bekliyor.

Bu sene Oscar’ın en çetin mücadelesi bu kategoride olacak gibi görünüyor. Arkasına aldığı “DiCaprio” rüzgarı ile The Revenant (Diriliş) ve son 8 yıldır Oscar kazanan her filmin aldığı PGA ödülünü alan The Big Short bu kategorinin favorileri. Altı önemli dalda adaylığıyla dikkat çeken Spotlight ve beklenmedik çıkışı ile Mad Max: Fury Road ise sürpriz yapabilecek filmler.

Oscar'ın sahibi kim olacak?

Geçen yıl Birdman ile ödülleri silip süpüren Inarritu, bu yıl da Revenant ile ‘en iyi yönetmen’ adaylarından.  Meksikalı yönetmen zoru başarıp, üst üste ikinci heykelciğini alır mı bilinmez ama 10 dalda Oscar adayı filmi Mad Max: Fury Road ile George Miller’ın en büyük rakibi olduğu su götürmez bir gerçek. Karmaşık ve teknik bir konuyu sinemaseverlere ustalıkla sunan The Big Short filminin yönetmeni Adam McKay ise yabana atılmamalı.

Oscar'ın sahibi kim olacak?

Belki de sinemaseverlerin ve eleştirmenlerin en az tartıştığı kategori. Room filminin gösterime girmesinden bu yana herkesin favorisi genç ve yetenekli aktrist BrieLarson. Bu dalda yarışan Cate Blanchett ve Jennifer Lawrence gibi iki popüler oyuncunun yakın zamanda aldığı Oscar heykelcikleri, bu kategoride BrieLarson’ı bir adım daha öne çıkarıyor. Brooklyn filminin yıldızı Saoirse Ronan ise kağıt üstünde Larson’un en büyük rakibi konumunda.

Oscar'ın sahibi kim olacak?

Gelelim tüm dünyanın dört gözle beklediği kategoriye. Artık bir şehir efsanesi haline gelen “DiCaprio bu yıl ödülü kesin alır.” düğümünün çözülmesi bence artık an meselesi. Leonardo DiCaprio’nun gerek aldığı olumlu eleştiriler, gerek Oscar öncesi Altın Küre ve Bafta Ödülleri'ni alması bu dalda ipi göğüsleyeceğinin çok net belirtileri. The Danish Girl filminde oynadığı zor rolün altından başarıyla kalkan son şampiyon Eddie Redmayne’nın bu ödülü iki yıl üst üste kazanacağını düşünmek fazla iyimser olur. Son beş yılın benim için yıldızlarından Fassbender’ın ise çok ilgi görmemiş bir Steve Jobs filmiyle kazanma şansı çok düşük. Tam zamanı, haydi bastır Leo!

Oscar'ın sahibi kim olacak?

Akademinin en çok zorlanacağı kategorilerin başında 'en iyi yardımcı kadın oyuncu' geliyor. Bir tarafta en iyi film ve yönetmen adaylıklarını alamayarak hayal kırıklığı yaratan Carol’un yıldızı Rooney Mara, diğer tarafta önce Ex Machina ardından The Danish Girl filmleri ile şahane bir yıl geçiren Alicia Vikander ve pek tabii ki bu yıl sürpriz bir şekilde Steve Jobs’taki rolüyle Altın Küre’yi kapan tecrübeli Kate Winslet. Spotlight filminde kariyerinin en ciddi ve temiz oyununu çıkaran Rachel McAdams ise sürpriz peşinde. Akademiye kolay gelsin!

Oscar'ın sahibi kim olacak?

Bu yıl yardımcı rollerdeki oyuncular gerçekten jüriyi zorlamaya kararlı. Yaşayan efsane Stallone, 39 yıl önce Oscar’a aday olduğu Rocky karakteri ile bir kez daha ödülün peşinde. Son yılların yükselen yıldızı Tom Hardy, yılın başarılı filmi Revenant’ta DiCaprio’ya eşlik ettiği rolle yine sevenlerini üzmedi. Benim favorim ise Tom Hanks’in karşısında gösterdiği muhteşem performansla Bridge of Spies’ın yıldızı Mark Rylance. Bu yıl kategoriyi yıldızlar karmasına çeviren diğer iki aday; Christian Bale ve Mark Ruffalo.

Oscar'ın sahibi kim olacak?

Yorumlara siz de tahminlerinizi yazmayı unutmayın! 

Oscar'ın sahibi kim olacak?
Oscar'ın sahibi kim olacak?
Önceki ve Sonraki
Haberler