EN ÇOK
OKUNAN
EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

Ocean's 8 mücevherlerinin hikayesi

Başrollerinde 8 ünlü kadın oyuncunun yer aldığı Ocean's 8 mücevher tasarımlarıyla da dikkat çekiyor. Cartier, Ocean’s 8 filmi için tasarımlarının en iyi örneklerinden birini hazırladı.

profil
BT Ekip
20.05.2018
Ocean's 8 mücevherlerinin hikayesi

Cartier'den filmdeki soygun sahneleri için çok özel bir parça tasarlaması talep edilince, bu süreç son derece meşakkatli ve heyecan verici bir girişime dönüştü. Cartier, filmde kullanılacak bu çok özel parça için, Paris’te rue de la Paix’de bulunan mücevher atölyelerini harekete geçirdi. Atölyedeki mücevher zanaatkarlarının bu görevi sekiz hafta içerisinde tamamlamaları gerekiyordu. Cartier, sinema filmine özel hayal gibi bir tasarım yapılması için tüm zanaatkarlığını bu kolyeye ayırdı ve tamamlanan kolyeyi Paris’ten New York’a gönderdi.

Cartier, beş gece süren ve Metropolitan Müzesi’nde çekilen sahnelerde, Cartier koleksiyonunda yer alan mücevherler, saatler ve aksesuarları, filmde rol alan oyunculara emanet etti. Filmde sıkça karşımıza çıkan ve New York'un simgelerinden biri olan Maison de Cartier, ana sahnelerin çekildiği mekân haline geldi. Filmin çekilebilmesi için Maison de Cartier, iki gün boyunca ziyarete kapatıldı ve salonları adeta birer sinema setine dönüştü.

Kolyenin hikayesi?
Cartier’nin 1930’lardaki efsane Kreatif Direktörü Jeanne Toussaint’a adandı. Jeanne Toussaint, her şeyden önce, Cartier’nin gözü pek ve korkusuz ruhunu barındıran ilk kadındı. Kariyeri boyunca birçok stilin yanı sıra Hint tasarımlarından da ilham aldı ve Mihracelerin ihtişamına ve zenginliğine hayranlık duydu.

Filmde yer alan replika kolyenin orijinali, Jacques Cartier tarafından Nawanagar Mihracesi için 1931 yılında tasarlanmıştı. “Dünyanın en renkli mücevherlerinin en ince kademesi” olarak tanımlanan bu kolye, 'Hollanda Kraliçesi’ olarak adlandırılan 136.25 karatlık mavi-beyaz bir pırlanta barındırıyordu.

Kolye, Anne Hathaway’in boyun ölçülerine adapte edildi ve orijinal boyutundan yüzde 15 ile yüzde 20 oranında küçültüldü. Çünkü orijinal kolye, bir erkek için tasarlanmıştı. Kolyenin Anne Hathaway’in ölçülerine uyması için, üzerindeki yeri değiştirilemeyen bezeller başarılı bir şekilde düzenlendi.

Film 8 Haziran'da vizyona girecek.

Önceki ve Sonraki
Haberler