EN ÇOK
OKUNAN
EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

Netflix'te izleyebileceğiniz adalet temalı 5 polisiye film

Mert Uzbay, polisiye sevenler için adalet temalı 5 sürükleyici Netflix yapımını bir araya getirdi.

profil
Mert Uzbay
13.03.2021
Netflix'te izleyebileceğiniz adalet temalı 5 polisiye film

Yönetmen: Ava DuVernay

Oyuncular: Melina Abdullah, Michelle Alexander, Cory Booker

IMDb: 8,3

Amerikan iç politikasını yakından gözlemleme fırsatı veren belgesel film, Amerika Birleşik Devletleri’nin hapishane sistemine odaklanıyor. Amerikan hukuk sisteminin ırksal eşitsizliği nasıl sistematik bir şekilde uyguladığını tüm çıplaklığıyla anlatan yapım 2016’da gösterime girmesine rağmen Amerika’da geçtiğimiz aylarda yaşanan protestoların sebebine de ışık tutuyor. 
 


Yönetmen: Alessio Cremonini

Oyuncular: Alessandro Borghi, Massimilano Tortora, Milvia Marigliano

IMDb:7,3

Prömiyeri Venedik Film Festivali’nde gerçekleştirilen film kötü muamele, işkence ve masumiyet karinesi gibi hukuki temaları öne çıkartıyor. Roma’da Jandarma tarafından durdurulan ve üst aramasında üzerinde uyuşturucu madde bulunan Stefano Cucchi tutuklanır ve tutuklu kaldığı süre boyunca fiziksel şiddete ve işkenceye maruz bırakılır. Sağlıklı bir bünyeye sahip olmayan Cucchi gördüğü eziyete daha fazla dayanamayarak 2009’un Ekim ayında hayatını kaybeder. Alışılagelmişin oldukça dışında bir Roma portresi çizen film kesinlikle izlenmeyi hak ediyor.


Yönetmen: Joe Berlinger

Oyuncular: Lilly Collins, Zac Efron, Angela Sarafyan

IMDb:6,6

Film, hukuk fakültesi öğrenciliğinden tarihin görmüş olduğu en korkunç seri katillerden birine evrilen Ted Bundy’nin hikayesine odaklanıyor. Bunu yaparken de Ted Bundy hakkındaki gerçekleri uzun süre reddeden kız arkadaşının perspektifinden olaylara bakıyor. Medyanın davaya olan ilgisi, Bundy’nin tutuklanma süreci ve mahkemede geçen ve insanın içine taş gibi oturan diyaloglarıyla Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile Netflix’te keşfedilmeyi bekliyor.
 


Yönetmen: Steven Soderbergh

Oyuncular: Gary Oldman, Meryl Streep, Antonio Banderas

IMDb:6,3

Pulitzer Ödüllü araştırmacı gazeteci Jack Bernstein’ın Secrecy isimli kitabından uyarlanan film sigorta mağduru olan Ellen Martin’in (Meryl Streep) hikayesini anlatıyor. Mağduru olduğu sigorta dolandırıcılığından sonra tatilini yarıda kesmek zorunda kalan Ellen gerçeğin peşine düşer. Yaptığı araştırmalar sonucu elde ettiği ipuçları ise onu dünyanın finans sistemini kendi çıkarları için suistimal eden Panamada’ki bir avukata götürür. Jürgen Mossack (Garry Oldman) ve Ramon Fonseca (Antonio Banderas) paravan şirketleri kullanıp zenginleri daha da zengin hale getirme konusunda ustadır. Bu ikili Ellen’ın başına gelen dolandırıcılık hadisesinin altında yatan rüşvet ve vergi kaçakçılığı gibi olayları gözler önüne sermek üzeredir…


Yönetmen: Tyler Perry

Oyuncular: Crystal Fox, Phylicia Rashad, Bresha Webb

IMDb: 5,9

A Fall From Grace, kocasını öldürmekle suçlanan bir kadının hikayesine odaklanıyor. Aşk hayatında ağır darbeler almış olan Grace Waters (Crystal Fox) gönlünü yeni tanıştığı genç ve popüler birine kaptırır. Rüya gibi geçen sürecin ardından hızlı bir şekilde evlenen Grace için mutluluk maalesef oldukça uzaktır. Kocasının uyguladığı tuhaf oyunlar sonucu Grace kariyerinden ve akıl sağlığından olur. Bütün bu yaşanan kötü olayların ardından kocası ölünce bütün oklar Grace’in üzerine çevrilir. Hapishanede bütün umudunu yitirmiş olan Grace’e bir avukat yardım eli uzatır… Amerikan hukuk sistemine de sert eleştiriler yönelten film şok edici finali ve giderek artan temposuyla izleyiciyi ekran başına kilitliyor.

Bonus: Sonu sürprizli 5 film
 


Önceki ve Sonraki
Haberler