EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

Netflix’in yeni dizisi Kübra’ya ön bakış

Netflix, 18 Ocak’ta yani yarın yine iddialı bir Türk dizisini izleyiciyle buluşturmaya hazırlanıyor: Kübra… Yağmur Taylan ve Durul Taylan’ın yönetmenliğini üstlendiği, başrolünde Çağatay Ulusoy’un yer aldığı 8 bölümlük Kübra; akıcı kurgusu ve yüksek temposuyla bir oturuşta izleyebileceğiniz bir dizi

profil
BT Ekip
17.01.2024
Netflix’in yeni dizisi Kübra’ya ön bakış

Yapımcılığını Onur Güvenatam’ın üstlendiği, Afşin Kum’un aynı isimli romanından uyarlanan Kübra; sorgusuz sualsiz ‘inanmaya’ olan yatkınlığımızı ve hatta ihtiyacımızı, gücün en mütevazı insanı bile nasıl etkisi altına alabileceğini gösteriyor.

Başrol oyuncusu Çağatay Ulusoy dizide; İstanbul’un arka mahallelerinden birinde yaşayan, çalıştığı tornacıya ortak olup kız arkadaşı Merve ile evlenmeyi planlayan, kendi halinde, mütevazı Gökhan’ı canlandırıyor. Askerliği sırasında gerçekleşen terörist baskınından sağ çıkan tek kişi olan Gökhan, arkadaşının deyimiyle askerden döndüğünden beri ölümün üstüne gidiyor. Gökhan, yaşadığı bu sarsıcı olaydan sonra dine daha da yakınlaşıyor. Belki de din onun için bir kaçış oluyor.

 

‘SEN FARKLISIN!’

Kübra, Gökhan’ın varoluşu sorgulamasıyla başlıyor. Belki de yaşadığı bu sorgulamalar nedeniyle Gökhan, SoulTouch adı verilen ve din, maneviyat gibi konuların konuşulduğu bir uygulamaya Semavi adıyla üye oluyor. Bir gün Gökhan’ın telefonuna, bu uygulamadan mesajlar gelmeye başlıyor ve işte her şey böyle başlıyor.

Kübra isimli hesaptan gelen mesaj Gökhan’a “Sen farklısın!” diyor. Gökhan başta bu mesajı önemsemiyor ama mesajların da ardı arkası kesilmiyor ve ona kimsenin bilmediği, beklenmedik olaylar hakkında birtakım bilgi ve uyarılar vererek genç adamın dikkatini çekmeyi başarıyor. Kübra’nın, özellikle kimsenin bilemeyeceği bilgiler vermesi, yaşanacak olaylarla ilgili uyarıları Gökhan’ı öyle etkiliyor ki, sonunda kararını veriyor: “Allah benimle konuşuyor!”

 

KARANLIK VE AYDINLIĞIN SAVAŞI

Bu düşünceyle birlikte Gökhan; farklı ve zorlu bir yola çıkıyor. “Allah benimle konuşuyor” diyen, kendisini ‘karanlık ve aydınlığın savaşı’nın bir tarafı olarak gören Gökhan, başta herkesi şaşırtsa da zamanla kendisine inanan birçok destekçi buluyor. Hatta bu destekçilerin sayısı hızla artıyor ve önce şehir, sonra ülke geneline yayılıyor. Diziyi izlerken dinin toplumlar üzerindeki etkisini, insanların inanmaya ve ‘mürit’ olmaya ne kadar hazır olduklarını sorgulamadan edemiyorsunuz. Ama aslında tüm bu sorgulamaların yanıtını belki de dizinin içinde buluyorsunuz: ‘Onlar sadece takip edecekleri birini arıyorlar!’

Dizide ayrıca gücün insanı nasıl zehirlediğini, gücü eline alanın onu nasıl bırakamadığını ve hatta bu güç uğruna kendisini bile kandırabildiğini görüyorsunuz.

İzleyiciyi mucizeler, seçimler ve gerçekler hakkında sorgulayıcı bir yolculuğa davet eden Kübra, sonuyla da oldukça şaşırtıcı ama belki de hiç şaşırtıcı değil. Bunun yanıtı belki de izleyicinin kendi seçimleri ve gerçekleriyle ilgili…

 

USTA OYUNCU KADROSU

Sürükleyici hikayesi, gerilimi ve yüksek temposu ile dikkat çeken Kübra’nın oyuncu kadrosunda Çağatay Ulusoy’un yanı sıra Aslıhan Malbora, Ahsen Eroğlu, Nazan Kesal, Cihan Talay, Aytek Şayan ve Ahmet Mümtaz Taylan gibi başarılı oyuncular yer alıyor. OGM Pictures imzası taşıyan Kübra’nın senaryosu ise başarılı yazar Murat Uyurkulak, Rana Mamatlıoğlu ve Bekir Baran Sıtkı’nın kaleminden çıkmış. Kübra, 18 Ocak’ta tüm dünya ile aynı anda sadece Netflix’te.

Netflix’in yeni dizisi Kübra’ya ön bakış
Netflix’in yeni dizisi Kübra’ya ön bakış
Önceki ve Sonraki
Haberler