EN ÇOK
OKUNAN
EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

Kore sinemasından nefes kesen 7 film

Son yıllarda hem festivallerde hem de gişede yıldızlaşan Kore sinemasını mercek altına alıyoruz. Mert Uzbay şaşırtıcı senaryoları ile dikkat çeken 7 film seçti...

profil
Mert Uzbay
23.10.2020
Kore sinemasından nefes kesen 7 film

Yönetmen: Chan-wook Park
Oyuncular: Min-sik Choi, Ji-Tae Yoo, Hye-jeong Kang 
IMDb: 8,4

Global sinema endüstrisinin rotasını Kore’ye çevirmesinin nedenlerden biri de OldBoy. Dilimize “İhtiyar Delikanlı” olarak çevrilen Oldboy, 15 yıl boyunca kendisine hiçbir açıklama yapılmadan bir hücrede tutulan Oh Dae-Soo’nun (Min-sik Choi) serbest bırakıldıktan sonra çıktığı intikam yolculuğunu anlatıyor. 2013 yılında ünlü Amerikalı yönetmen Spike Lee tarafından yeniden çevrilen versiyonu ise korkunç derecede kötü bir yapım olmasıyla ün yaptı. 


Yönetmen:  Jee-woon Kim 
Oyuncular: Byung-hun Lee, Min-sik Choi, Joon-hyuk Lee 
IMDb: 7,8

OldBoy’dan tanıdığımız Min-Sik Choi dilimize Şeytanı Gördüm adıyla çevrilen yapımda zevk için öldüren psikopat bir seri katil olan Kyung-chul karakterine hayat veriyor. Kurbanları arasında çocuklar bile bulunan Kyung-chul özel bir ajan olan Kim Soo-hyeon’un (Byung-hun Lee) nişanlısını da öldürünce ikili arasında korkunç bir kovalamaca başlıyor. Kedi-fare oyununa dönen bu kapışmanın sonucunda olan olaylar ise insanın ahlak anlayışını izleyiciye sorgulatıyor. 


Yönetmen: Hong-jin Na
Oyuncular: Jun Kunimura, Jung-min Hwang, Do-won Kwak 
IMDb: 7,5

Güney Kore’de herkesin birbirini çok iyi tanıdığı bir dağ kasabasına tek başına olmaktan hoşlanan bir adam taşınır. Bu yabancının kasabaya gelişinden kısa bir süre sonra ise gizemli bir hastalık yayılmaya başlar. Kasaba halkı bu hastalığın yayılmasında bütün suçun kasabaya yeni taşınan bu yabancı olduğunu düşünmeye başlar. Her ne kadar kasaba halkı bu şekilde düşünse de olayları soruşturan polis memuru Jong-goo’ya (Do-won Kwak) göre bu hastalığın sebebi kasabalıların tükettiği yabani mantarlardır. Aynı hastalıktan kendi çocuğu da muzdarip olunca Jong-goo’nun kasabada olan gizemli olayları çözmek dışında çaresi kalmaz. Atmosferi ile izleyiciyi bambaşka bir dünyaya davet eden The Wailing kesinlikle izlenmesi gereken Güney Kore yapımları arasında!


Yönetmen:  Hong-jin Na
Oyuncular: Yoon-seok Kim, Jung-woo Ha, Yeong-hie Seo
IMDb: 7,8

Meslek ahlakı olmayan eski polis Joong-ho Eom (Yoon-seok Kim) yaşadığı mali sorunlardan kurtulabilmek adına fuhuş ticareti yapmaya başlar. İşe başlamasının üzerinden çok geçmeden bu kadınlar ortadan hiçbir iz bırakmadan kaybolmaya başlar. Olayın peşine düşen Joong-ho Eom ortadan kaybolan bütün kadınların tek bir kişi tarafından çağırıldığına dair bir ipucu yakalar fakat bu sefer de polis peşinde olduğu adamı göz altına alır ve olaylar gelişir…


Yönetmen:  Ki-duk Kim
Oyuncular: Min-soo Jo, Jung-Jin Lee, Ki-Hong Woo  
IMDb: 7,2

2012 yılında gösterildiği Venedik Film Festivali’nden ödülle dönen Pieta tefeciler için çalışan ve bu yolda kendisine her yolu mübah gören yetim Gang Do’nun (Jung-Jin Lee) hikayesini anlatıyor. Hayatında kaybedecek hiçbir şey olmamasının da verdiği rahatlıkla acımasızlığın tepe noktasında olan Gang Do’nun hayatı bir gün karşısına çıkan bir kadının ona annesi olduğunu söylemesiyle değişir. Konusu bu şekilde anlatılınca “kötü çocuğun yıllar sonra kavuştuğu annesinin nasihatları sonucu değişime uğraması” gibi görünse de film her iki karakterin de korkunç sırlarını izleyiciye tokat gibi çarpıyor…


Yönetmen: Sang-ho Yeon
Oyuncular: Yoo Gong, Yu-mi Jung, Dong-seok Ma
IMDb: 7,6

Yoğun iş hayatından dolayı sürekli olarak kızını ihmal eden Sok-Woo (Yoo Gong) kızının ısrarlarına dayanamaz ve Busan’a doğru hareket edecek olan trene biner. Tren tam yolculuğa başlayacağı sırada, bir kadın insanları zombiye dönüştüren bir virüsü trendekilere yaymaya başlar. Trendeki herkesin birer birer zombiye dönüşmeye başlamasıyla Sok-Woo ve kızı nefes kesen bir hayatta kalma mücadelesinin parçası olurlar.


Yönetmen:  Bong Joon Ho
Oyuncular:  Kang-ho Song, Sun-kyun Lee, Yeo-jeong Jo
IMDb: 8,6

6 dalda aday gösterilerek 2019 yılının Oscar ödüllerine damga vuran Parazit’in bir diğer özelliği ise Oscar tarihinde ilk defa İngilizce olmayan bir yapımın ‘En İyi Film Ödülü’nü kazanması. Parazit yoksul ve zengin olan iki farklı aileye odaklanıyor. Bir tarafta zengin Park ailesi, diğer tarafta ise yoksul Kim ailesi. Yolları bir şekilde kesişen bu iki ailenin hikayesini yönetmen Bong Joon Ho sınıf farklarını ve aile ilişkilerini odağına alarak ustalıkla ve şaşırtıcı bir şekilde anlatıyor. 

Bonus: Netflix'te keşfedilmeyi bekleyen 5 gerilim filmi

Önceki ve Sonraki
Haberler