EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

Kitapseverlere yılbaşı hediyeleri

Yeni yılda gündelik streslerden uzaklaşmak, kendinizi ve sevdiklerinizi mutlu etmek ve her an yeni bir şeyler öğrenmek için kitaptan daha iyi bir hediye seçeneği olamaz. Sizin de etrafınızda böyle kitapseverler varsa, sizin için derlediğimiz listeye mutlaka göz atmalısınız.

profil
BT Ekip
20.12.2016
Kitapseverlere yılbaşı hediyeleri

İnsanlık tarihini çeşitli yönleriyle anlatan bu kitap tarihe farklı bir bakış açısıyla bakmak isteyenler için birebir. Kitap, insanlığın serüvenini tarihi ya da biyolojik yaklaşımla ele alan çoğu çalışma yerine tarihle bilimi bir araya getiriyor ve kabul görmüş söylemleri yeniden ele alıyor.

Kitapseverlere yılbaşı hediyeleri

Orhan Pamuk, Kırmızı Saçlı Kadın romanında otuz yıl önce liseli bir gencin yaşadığı sarsıcı bir aşk hikâyesiyle karşımızda. Bu aşk hikayesinin kötü bitmesi ile yaşadığı ve tüm geleceğini etkileyen sarsıntı anlatılıyor. Kitap, felsefi bakış açısı ve kurgusuyla yılın en çok satan kitaplar listesinde yer alıyor.

Kitapseverlere yılbaşı hediyeleri

Listemizin üçüncü sırasında arşivci bir ruha sahip olanları sevindirecek bir kitap var. Almanak 2015 çok sevilmişti, yeni kitap ise tam da 2016 biterken hafızamızı tazelemek için raflarda yerini aldı. Kültür-sanat ve yaşadığımız günlerin hafıza kaydı niteliğinde olan bu kitap, Yekta Kopan derlemesiyle kitapseverler için harika bir hediye seçimi olacaktır.

 

 

Kitapseverlere yılbaşı hediyeleri

Hayvan Çiftliği romanı yazarın çağdaş klasikler arasına girmiş çok ünlü eserlerinden biridir. Bu kitapta Orwell, aslında politikanın gerçek yüzünü sevimli hayvanlar üzerinden herkesin anlayabileceği bir dille anlatıyor. Bir çiftlikte yaşayan hayvanlar, kendilerini sömüren insanlara başkaldırıp çiftliğin yönetimini ele geçirir. Amaçları daha eşitlikçi bir topluluk oluşturmaktır. 

Kitapseverlere yılbaşı hediyeleri

Elif Şafak, bu romanında Şirin, Mona ve Peri isminde üç genç kadının hikayesini anlatıyor. Birbirinden tamamen farklı üç genç kadın bir araya gelebilir mi, sorusunun cevabının anlatıldığı kitap, okurları baş döndürücü bir yolculuğa çıkarıyor.

Kitapseverlere yılbaşı hediyeleri

Kürk Mantolu Madonna, Türk Edebiyatı'nın öncü yazarlarından biri olan Sabahattin Ali'nin başyapıtlarından biri olarak kabul ediliyor. Yazar kitapta Raif Efendi'nin içsel yolculuğunu aşk ile sarıp sarmalayarak okuyucuya sunar. Kitapta önyargıların hayatımızı ne kadar değiştirdiğini görüyoruz. 

Kitapseverlere yılbaşı hediyeleri

Harry Potter ve Lanetli Çocuk, J.K. Rowling, John Tiffany ve Jack Thorne'a ait yeni bir özgün hikâyeden yola çıkarak Jack Thorne'un yazdığı yeni bir oyun. Bu tiyatro oyunu tescilli olarak sahneye koyulan ilk Harry Potter hikâyesi. 30 Temmuz 2016'da Londra West End'de gerçekleşen prömiyerin hemen ardından çıkan baskısı, dünyanın dört bir yanındaki okuyucuları Harry Potter, arkadaşları ve ailesinin devam eden yolculuğuyla buluşturuyor. Okurlara önemli bir not, bunun bir Rowling kitabı, hatta bir Rowling hikayesi olmaması. Hikaye Rowling, Thorne ve Tiffany’ye ait, oyun metninin yazarı ise Thorne.

Kitapseverlere yılbaşı hediyeleri

Eleştirmenler tarafından bir başyapıt olarak nitelendirilen Simyacı, yazarın üçüncü romanı. İspanya’dan kalkıp Mısır piramitlerinin eteklerinin hazinesini aramaya gelen Endülüslü çoban Santiago’nun masalsı yaşamının felsefi öyküsünün anlatıldığı kitap, çocuksu yanını yitirmemiş olan okurlar için müthiş bir kitap seçimi olabilir.

Kitapseverlere yılbaşı hediyeleri

Bu yıl çeşitli markalarla iş birliği yaparak da gündeme gelen Lugat 365, aslında bir proje. Banu-Onur Ertuğrul çiftinin  aklına gelen bu projede, "Hissikablelvuku" gibi, "müşkülpesent" gibi bazı kelimeleri, 2015 yılı boyunca her gün Twitter üzerinden paylaşmaya, eski kelimeleri unutmuş ya da hiç duymamış günümüz toplumunun dikkatine sunmaya başladılar. Can Yayınları’nın evlerimize getirdiği bu kitap sayesinde o kelimeler önemli bir kaynak ve başucu sözlüğü olarak bizimle.

Kitapseverlere yılbaşı hediyeleri

Yayınlandğı günden beri klasik olarak nitelendirilen eser, oldukça farklı bir dille Alex adlı gencin çocukluktan olgunluğa erişim hikayesini anlatıyor. Şiddet, uyuşturucu ve madde bağımlılığı gibi konular tüm yalınlığıyla işleniyor. Stanley Kubrick tarafından da beyaz perdeye aktarılan roman ve sinema tarihinin en başarılı roman-film uyarlamalarından birisi olarak yer aldı.

Kitapseverlere yılbaşı hediyeleri
Önceki ve Sonraki
Haberler