EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

İlham veren kadınları anlatan 7 film

Yeryüzünde yaratılan, var olan en güzel varlığın kadınlar olduğuna inanan biri olarak, bu listeyi yapmamın tam sırası! Cana can katan, hayatımıza ışık tutan, aşkın, sevginin sözlük anlamı kadınlar; beyazperdenin de tadı tuzu. Şimdi sizlere tarihte iz bırakmış, milyonlara ilham vermiş kadınları konu alan en iyi 7 filmi sıralıyorum.

profil
Terim Arıcan
08.03.2017
İlham veren kadınları anlatan 7 film

Moda geçer, stil kalır… Evet, geçtiğimiz yüzyıla stiliyle damgasını vuran, kalıpları yıkarak moda dünyasına bambaşka bir bakış açısı getiren Gabrielle Bonheur Chanel’in, “Coco Chanel” olma hikayesini anlatan “Coco Before Chanel” listemizin ilk filmi. Audrey Tautou’nun tüm zerafetiyle Coco Chanel’i canlandırdığı yapım; ünlü modacının yetimhanede başlayan ve sonrasında tartışmasız bir ikon haline geldiği yaşam öyküsünü konu alıyor.

İlham veren kadınları anlatan 7 film

Vitrinlerde, kitaplarda, defterlerde, duvarlarda, ekranlarda sürekli karşınıza çıkan, günümüz popüler kültürünün en ikonik kadınlarından Frida’yı ne kadar tanıyorsunuz? Hala kendisiyle tanışmadıysanız, geç kalmış sayılmazsınız. Her şeyden önce eşsiz sanatı, güçlü siyasi ve düşünsel duruşu ve pek tabii ki yaşadığı tutkulu aşkıyla Frida Kahlo, tartışmasız tarihin en önemli kadın figürlerinden biri. Bu güçlü kadının yaşam öyküsünü konu alan 2002 yapımı “Frida” ise, Salma Hayek’in unutulmaz performansıyla hafızalara kazınıyor. Makyaj ve özgün müzik dallarında 2 Oscar ödülü de kazanan filmin yönetmenlik koltuğunda Julie Taymor oturuyor.

İlham veren kadınları anlatan 7 film

Tüm acıları, çalkantıları, pişmanlıkları, hüzün ve mutlulukları ile dolu dolu yaşanmış bir hayat. Ufak, tefek bedenine sığdırdığı dev sesiyle milyonları büyüleyen bir kadın. Doğru bildiniz, Edith Piaf’tan bahsediyorum.
Yaşam boyu mücadele ettiği türlü zorlukların, alkol ve morfin bağımlılığının tükettiği yorgun bedenine, şarkı söyleyerek direnen bir “Kaldırım Serçe”sinin hayat öyküsünü izlediğimiz “La Vie En Rose”; başrolde Piaf olarak izlediğimiz Marion Cotillard’a da Oscar heykelciği kazandırmıştı. 

İlham veren kadınları anlatan 7 film

Kısa kariyerine rağmen, müzik tarihinin gelmiş geçmiş en iyi soul ve jazz seslerinden biri olarak kabul edilen Amy Winehouse’un dramatik iniş ve çıkışlarla dolu hayatını anlatan “Amy”, güçlü kurgusuyla ön plana çıkıyor. Belgesel tarzında işlenmiş bu yapımda doğuştan üstün yetenekli bir kadının en masum, en kırılgan ve en güçlü, görkemli zamanlarını bir arada izliyoruz.

İlham veren kadınları anlatan 7 film

Ülkesini korumak adına erkek egemen bir düzende ortalığı ayağa kaldıran, tabuları yıkan bir kadın düşünün. Memleketi Fransa’da azize mertebesinde kabul edilen bir ikon, karşınızda Jeanne D'arc. Bu cesur kadının kısa ama efsanevi öyküsünde Jeanne D’arc rolüyle gönüllerimizin sultanı Milla Jovovich’i izliyoruz. 

İlham veren kadınları anlatan 7 film

Yaşamı boyunca davasından hiç vazgeçmeyen, Pakistan başbakanı seçilerek, İslam ülkelerindeki ilk kadın başbakan olan Benazir Bhutto’nun,  2007 yılında suikast sonucu yaşamını yitirene kadar yaptıklarını, mücadelesini bu etkileyici belgeselde izliyoruz. İçinde yaşadığımız coğrafyanın en cesur kadınlarından birinin hayatı eminim izleyen herkese ilham verecektir.

İlham veren kadınları anlatan 7 film

İnsanoğlunun ön yargılarını kırmanın, uzaya gitmekten daha zor olduğunu kanıtlayan bir yapımla listemizi sonlandırıyorum. Soğuk savaş döneminde, ABD – Rusya arasındaki uzay yarışlarının seyrini değiştiren ancak adları tarih sayfalarında asla geçmeyen üç siyahi kadının gerçek hikayesini izlediğimiz “Hidden Figures”, genç bilim kadınlarına ilham ve ışık olacak bir yapım. Ünlü şarkıcı Pharell Williams’ın yapımcı olarak görev aldığı filmin başrollerinde ise Viola Davis ve Kevin Costner’ı izliyoruz.

İlham veren kadınları anlatan 7 film
Önceki ve Sonraki
Haberler