EN ÇOK
OKUNAN
EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

Haftanın online etkinlik ajandası (18- 24 Ocak)

Bu hafta da tiyatrodan sinemaya, çağdaş sanattan edebiyata pek çok güncel etkinliğe online ve ücretsiz erişim sağlayabiliyoruz. Haftanın online etkinliklerini bir araya getirdik...

profil
BT Ekip
18.01.2021
Haftanın online etkinlik ajandası (18- 24 Ocak)
  • Tiyatro: Nora-Bir Bebek Evi

Zorlu PSM prodüksiyonu, Based Istanbul iş birliği ve Türk Tuborg A.Ş. katkılarıyla hayata geçirilen ve tiyatronun kültleşen eserlerinin günümüz perspektifinden yorumlandığı kesitleri seyirciyle buluşturan ‘Dijital Sahne’, “Nora-Bir Bebek Evi” ile 21 Ocak saat 20.00’de Zorlu PSM YouTube kanalında izleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Modernizmin tiyatrodaki kurucusu Norveçli yazar Henrik Ibsen’in tiyatronun ilk feminizm içerikli oyunu olarak anılan eseri Nora-Bir Bebek Evi’nde başrolleri Nilperi Şahinkaya ve Bora Akkaş üstleniyor.

 

  • Sinema: 11. MyFrenchFilmFestival 

UNIFRANCE tarafından düzenlenen ve dünyanın genç yönetmenlere adanmış ilk frankofon online sinema festivali olan 11. MyFrenchFilmFestival 15 Ocak - 15 Şubat 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek. Filmlerin tamamı  MyFrenchFilmFestival.com adresinden ve partner platformlardan izlenebilirken, kısa metrajlı yapımlar ise festivalin Facebook sayfası ve YouTube kanalından ücretsiz izlenebilecek. Filmlerin tamamı Fransızca ve İngilizce altyazılı olarak, dört film de  Türkçe altyazı seçeneği ile gösterilecek.

 

  • Edebiyat: Gülten Akın şiir dinletisi

İş Sanat’ın gelenekselleşmiş dinleti serisinin bu ayki konuğu, Türk şiirinde iz bırakan kadın şairlerin başında gelen Gülten Akın olacak. Modern şiirin güçlü kalemi Akın’ın şiirlerini, “Kestim Kara Saçlarımı” başlıklı dinletide Tilbe Saran, Hümay Güldağ ve Aslı Yılmaz seslendirecek. İlk dönem şiirlerinde doğa, aşk, ayrılık, yalnızlık, özlem temalarına ağırlık veren, daha sonrasında ise toplumsal konulara yönelen Gülten Akın’ın şiirlerinden derlenen program 18 Ocak akşamı saat 20.30’da yayımlanacak. Atilla Birkiye’nin hazırladığı, Mehmet Birkiye’nin sahneye uyarladığı, Serdar Yalçın’ın müzik yönetmenliğini üstlendiği etkinlik, sezon boyunca İş Sanat’ın sosyal medya hesaplarından ve internet sitesinden ücretsiz izlenebilir. (https://www.issanat.com.tr/) 

 

  • Çağdaş Sanat: Borusan Contemporary

ACI REÇETE #02 sergisi kapsamında Borusan Contemporary YouTube kanalı üzerinden gerçekleştirilen “ACI REÇETE Çevrimiçi Konuşmalar” serisinin son konukları, MAK Müzesi Dijital Kültür Küratörü Marlies Wirth ile bağımsız küratör ve danışman Fredo De Smet. :mentalKLINIK (Yasemin Baydar, Birol Demir) sanatçı ikilisinin, güncel sanat dünyasına “acı bir reçete” olarak sunduğu, küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmez’in üstlendiği ve Borusan Contemporary’de halen devam eden ACI REÇETE #02 sergisi kapsamında düzenlenen “ACI REÇETE Çevrimiçi Konuşmalar” serisinin üçüncü ve son etkinliği, 21 Ocak’ta Borusan Contemporary’nin YouTube kanalında yayınlanacak.

Bonus: Karlı günler için film ve dizi önerileri

Önceki ve Sonraki
Haberler