EN ÇOK
OKUNAN
EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

Gerçek hayattan uyarlanmış 5 film

Polonyalı ünlü piyanist Wladyslaw Szpilman II. Dünya Savaşı'nda müzikle hayata tutundu, Naim Süleymanoğlu Todor Jivkov döneminde yaşanan asimilasyondan kaçıp Türkiye'ye sığınarak olimpiyat tarihine altın harflerle adını kazıdı, Bethany Hamilton köpekbalığı saldırısında kolunu kaybetse de sörf kariyerine devam etti... Hayatın zorlu dönemlerinden ilham veren 5 gerçek hayat hikayesini paylaşıyoruz.

profil
BT Ekip
07.11.2020
Gerçek hayattan uyarlanmış 5 film

Yönetmen: Özer Feyzioglu
Yazarlar: Özer Feyzioglu, Baris Pirhasan (senaryo)
Oyuncular: Hayat Van Eck, Selen Öztürk, Yetkin Dikinciler, Gürkan Uygun

IMDb: 8.4

Ülkemiz ve dünya spor tarihine adını altın harflerle yazdıran, başarılarıyla Time dergisine kapak olan Naim Süleymanoğlu’nun hayatını anlatan “Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu” son dönemin en çok konuşulan yerli yapımlarından... Halterde aşılması güç, neredeyse imkansız başarılara imza atan, “Dünyanın En İyi Sporcusu” seçilen efsanevi halterci Naim Süleymanoğlu, kariyerine 47 Dünya Rekoru, üst üste 3 farklı olimpiyatta kazandığı 3 Olimpiyat Altın Madalyası, 6 Avrupa Şampiyonluğu ile 7 tane Dünya Şampiyonluğu ve nice başarılar sığdırdı. Kendi ağırlığının 3 katından fazlasını kaldırabilen tek sporcu olarak da tarihe geçti. Dünya rekoruna ilk imzasını attığında, 15 yaşındaydı. Türkiye’ye güreş dışında olimpiyatlarda altın madalya kazandıran ilk sporcu da olan Naim Süleymanoğlu, ardında kırılması imkansız rekorlar bıraktı. 

Bu filmi en etkileyici kılan ise şüphesiz Todor Jivkov döneminde Bulgaristan'daki Türk azınlığın yaşadığı asimilasyon ve şiddet olayları sonucunda adı bile değiştirilen Naim'in Türkiye'ye kaçırılış öyküsü ve sonrasında Bulgaristan'da yaşananları tüm dünyaya anlatma çabası...Bu başarılı yapımı Netflix üzerinden izleyebilirsiniz. 


IMDb puanı: 8.5

Yönetmen: Roman Polanski
Yazarlar: Ronald Harwood (senaryo), Wladyslaw Szpilman (kitap)
Oyuncular: Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Frank Finlay 

En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo dallarında Oscar Ödülü kazanan filmin pek çok sahnesini hafızalardan silmek mümkün değil... Piyanist, İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan gerçekleri konu alıyor. Polonyalı ünlü piyanist Wladyslaw Szpilman’ın anılarını anlattığı aynı isimli kitaptan sinemaya uyarlanan film, Nazi işgali altındaki Polonya’da esir kampına gitmekten kurtulan ünlü piyanistin hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. 


Yönetmen: Steve McQueen
Yazarlar: John Ridley (senaryo), Solomon Northup (kitap)
Oyuncular: Chiwetel Ejiofor, Michael Kenneth Williams, Michael Fassbender, Brad Pitt

IMDb puanı: 8.1

En İyi Film, En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dallarında Oscar kazanan yapım Solomon Northup adlı Afro-Amerikan bir adamın gerçek hayat hikayesini anlatıyor. 1841'de New York'ta yaşayan Solomon Northup kaçırılır ve köle olarak bir çiftliğe satılır. 12 yıl boyunca köle olarak hayatta kalmaya çalışan Solomon'un hikayesi ABD tarihi hakkında son yıllarda çekilen en etkileyici yapımlardan...


Yönetmen: Sean McNamara
Oyuncular: AnnaSophia Robb, Dennis Quaid, Helen Hunt

IMDb puanı: 7.0

Bethany Hamilton genç, güzel ve başarılı bir sörf sporcusudur. Köpek balığı saldırısı sonucu kolunu kaybeden Bethany'nin hayata ve spora tutunma mücadelesi ilham verici bir gerçek hayat hikayesi...


Yönetmen: Gabriele Muccino
Oyuncular: Will Smith, Thandie Newton, Jaden Smith

Will Smith'in En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar'a aday gösterildiği film bir gerçek hayat hikayesi... Chris Gardner iyi bir aile babasıdır ancak maddi olarak sıkıntı çekmektedir. Eşi evi terk eder ve baba oğul yalnız kalır. Bir süre sonra kira borcu nedeniyle evden atılan baba oğulu mücadele dolu günler beklemektedir. Chris kendisi ve oğlu için bambaşka bir hayat kurar. 

Mutlaka izleyin: İyi hissettiren 5 film 


Önceki ve Sonraki
Haberler