EN ÇOK
OKUNAN
EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

!f İstanbul'da kaçırmamanız gereken 5 film

İstanbul için film festivali zamanı geldi çattı. Bu sene 15’inci kez düzenlenen !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, yine bağımsız film severlerin, keşfedilmemiş cevherlerin peşinde koşanların, sinemanın özgür ruhunu doyasıya yaşamak isteyenlerin imdadına yetişiyor.

profil
Terim Arıcan
11.02.2016
!f İstanbul'da kaçırmamanız gereken 5 film
Galalar, !f Özel Gösterimler, !f Kült, David Bowie gibi bölümler altında birçok filmin gösterime gireceği festivalde, sizler için kaçırmamanız gereken 5 filmi sıraladım. Bu arada filmleri izleyenler ve festivali takip edenlerden de yorumlarını bekliyoruz. Şimdiden iyi seyirler.

Amerikan sinemasının dahi çocuklarından Charlie Kaufman, sonunda yeni eseri Anomalisa ile karşımızda. Sıradan hayatın sıkıcılığında boğulmuş orta yaşlı bir adamın, tanıştığı bir yabancı sayesinde hayatı sorgulamasını anlatan stop-motion animasyon, 72. Venedik Uluslararası Film Festivali'nde de Jüri Büyük Ödülü'nü kazanmıştı. Ülkemizde ilk gösterimi !f İstanbul’da yapılacak Anomalisa’nın müzikleri de daha önce Carol, Fargo, Being John Malkovich gibi filmlerden tanınan Carter Burwell’e ait.

!f İstanbul'da kaçırmamanız gereken 5 film

Yönetmenliğini; yine başrolünde Tilda Swinton’ı izlediğimiz I Am Love  ile dikkatleri çeken Luca Guadagnino’nun yaptığı film, Alain Delon’lu 1969 yapımı La Piscine filminin de yeniden uyarlaması olarak öne çıkıyor. Ralph Fiennes ve Tilda Swinton’ın sürüklediği dört kişilik ana kadrosu ile arka plana İtalya’nın güzelliklerini alan A Bigger Splash, festivalin en çok ses getiren yapımı olmaya aday görünüyor.

!f İstanbul'da kaçırmamanız gereken 5 film

Geçtiğimiz yıl Sundance Film Festivali’nde Büyük Jüri ödülünü kazanan The Wolfpack, gerçek olduğuna inanamayacağınız kadar sıra dışı bir belgesel. New York gibi bir metropolün göbeğinde, tam 14 yıl boyunca evlerinden dışarı çıkmalarına izin verilmeyen, hayatla ilgili tüm bilgileri TV’den izledikleri filmlerden ibaret olan 6 kardeşin öyküsünü, babaları tarafından çekilen gerçek görüntüleri de kullanarak anlatan The Wolfpack, festivalin kaçırmamanız gereken yapımların başında geliyor. 

!f İstanbul'da kaçırmamanız gereken 5 film

Elizabeth Moss’un muhteşem performansıyla dikkat çeken Queen of Earth, festivalin merakla beklenen filmlerinden. Birlikte büyümüş iki arkadaşın düş kırıklıklarına ve hayatla mücadelelerine tanıklık edeceğiniz filmin senaryosu da, yönetmen Alex Ross Perry’ye ait.

!f İstanbul'da kaçırmamanız gereken 5 film

Modern dönemin en önemli edebi eserlerinden biri kabul edilen Infinite Jest romanının yazarı David Foster Wallace ile onunla röportaj yapmaya gelen Rolling Stone muhabiri David Lipsky’nin 5 günlük macerasını anlatan The End of theTour, “How I Met YourMother” ile tanıdığımız Jason Segel’in usta işi performansı ile izleyenlere sade ama etkileyici bir film vaad ediyor.

!f İstanbul'da kaçırmamanız gereken 5 film
Önceki ve Sonraki
Haberler