EN ÇOK
OKUNAN
EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

Dijital sanatın en saf hali

Akbank Sanat, 16 Aralık 2015 – 13 Şubat 2016 tarihleri arasında ev sahipliği yapacağı Monochrome sergisi ile dijital sanatın en saf haline odaklanıyor.

profil
BT Ekip
22.12.2015
Dijital sanatın en saf hali
Ceren Arkman ve Irmak Arkman kuratörlüğündeki sergide, dünyaca ünlü dijital sanatçılar Ryoichi Kurokawa, LIA, Memo Akten, Zimoun, Quayola ve Simon Heijdens’ın yanı sıra İstanbul’un dijital sanat alanında dikkat çeken isimleri Selçuk Artut, Ouchhh ve Refik Anadol’un eserleri yer alıyor.
Sergide yer alan eserlerin algılarımızla oynayarak deneyimleyip keyfini çıkarabileceğimiz alternatif mekan, dünya ve doğa yaratmayı hedeflediğini ve bu anlamda Monochrome sergisinin herşeyin ötesinde izleyicisine keyif vermeyi amaç edinen bir sergi olduğunu belirten küratörler, sergi ile ilgili değerlendirmelerinde, “Tek bir rengin tonlarından oluşan ve bu nedenle renk çeşitliliğinin getirdiği olasılıklardan mahrum olan bu işlerin siyah beyaz estetiği gücünü çizgi ve geometriye duyduğumuz 
temel bir hayranlıktan alıyor. Minimal ama bir o kadar da hareketleri, yenilikleri ve teknolojileri ile kuvvetli ve dikkat çekici olduklarından bu işlerin izleyiciyi yakalamaları ve beğeni uyandırmaları aslında çok kolay. Aynı anda hem çok sade ve ulaşılabilir hem de çok karmaşık ve çok katmanlı olan bu işler hem sadece yüzeyi izlemek isteyenler için hem de daha derin katmanlara dalmak isteyenlere bir izleme keyfi sunuyorlar. Kant’ın tanımıyla taklit, anlam, ve eğiticilik gibi kaygılardan uzak, sadece estetiğe dayalı ‘serbest güzellik’ örnekleri olan bu işler en basit anlamıyla kendiliklerinden güzeller” sözlerine yer veriyor.
 
Sergi, 13 Şubat'a kadar Akbank Sanat'ta ziyaret edilebilir. 
Önceki ve Sonraki
Haberler