EN ÇOK
OKUNAN
EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

Budapeşte'yi evinize getiren 4 film

Macar sinemasının festivallerde hayranlık uyandıran yapımlarından , Hollywood ajan filmlerine Budapeşte'yi farklı açılardan deneyimleyeceğiniz 4 film önerimiz var.

profil
BT Ekip
30.05.2020
Budapeşte'yi evinize getiren 4 film

Yönetmen: Kornél Mundruczó
Oyuncular: Zsófia Psotta, Sándor Zsótér, Lili Horváth
Ülke: Macaristan, Almanya, İsveç

Macar sinemasının son dönemde en çok konuşulan yapımı White God'ın başrolünde köpekler var... Anne ve babası ayrı yaşayan Lili'nin en yakın arkadaşı köpeği Hagen'dır. Fakat Macaristan'da yeni çıkan bir yasa nedeniyle Hagen dahil yüzlerce melez köpek evlerden atılır ve sokakta yaşamaya mecbur bırakılır. Ev köpeği Hagen dışarıdaki insanlara karşı verdiği mücadele sonucu adeta bir gerilla lidere dönüşür. Budapeşte sokaklarını köpeklerle birlikte tempolu bir şekilde deneyimleyeceğiniz özel yapım Cannes Film Festivali'nde yönetmene Un Certain Regard ödülünü kazandırırken başroldeki köpekler de Palm Dog'a değer görüldü. White God ayrıca Antalya Film Festivali'nde de En İyi Film ödülünün sahibi oldu. 


Yönetmen: László Nemes
Oyuncular: Juli Jakab, Vlad Ivanov, Evelin Dobos
Ülke: Macaristan, Fransa

I. Dünya Savaşı'nın hemen öncesinde Irisz Leiter, ailesine ait olan şapka dükkanında çalışmak amacıyla Budapeşte'ye gelir. Dükkanın yeni sahibi tarafından buradan uzaklaştırılan genç kadın kendini bir anda bu şehirde çeşitli tehlikelerin içinde bulur ve zamanla çok daha güçlü bir karaktere dönüşür. Palm Springs, Londra ve Stockholm Film Festivalleri gibi pek çok önemli festivallerde adaylıkları bulunan yapım Venedik Film Festivali'nde FIPRESCI ödülüne değer görüldü.


Yönetmen: Francis Lawrence

Oyuncular: Jennifer Lawrence, Joel Edgerton, Matthias Schoenaerts

Genç balerin Dominika sakatlanıp baleye veda etmek zorunda kalınca kendini Rusya'nın ajan okulunda bulur. Burada bedenini bir silah olarak kullanmak üzere sert bir eğitim gören Dominika adeta bir baştan çıkarma uzmanına dönüşmüştür. Şiddetle dolu bir hayatın içine düşen genç kadın kendini bu duruma sokanlardan intikam almaya karar verir. 


Yönetmen: David Leitch
Oyuncular: Charlize Theron, James McAvoy, Sofia Boutella

Lorraine Broughton oldukça yetenekli bir ajandır. Soğuk savaş sırasında bir cinayeti araştırmak üzere Berlin'e gönderilir. Fakat Lorraine kısa sürede kendisine tuzak kurulduğunu anlar. Antony Johnston'ın romanından uyarlanan Atomic Blonde senaryosu, ışık kullanımı ve oyunculuğu ile başarıyı yakalamış bir casusluk filmi... 

Bonus: İspanya'yı evinize getiren 5 film


Önceki ve Sonraki
Haberler