EN ÇOK
OKUNAN
EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

Angelina Jolie'nin en iyi 10 filmi

Angelina Jolie bugün 46. yaş gününü kutluyor. Oyunculuğu, duyarlılığı ve özel hayatı ile dünyanın en çok konuşulan kadınlarından biri olan Angelina Jolie'nin oyuncu ve yönetmen olarak imza attığı 10 filmi bir araya getirdik.

profil
BT Ekip
04.06.2021
Angelina Jolie'nin en iyi 10 filmi

Yönetmen: Clint Eastwood
Senarist: J. Michael Straczynski
Oyuncular: Angelina Jolie, John Malkovich, Michael Kelly

IMDb puanı: 7.7

Tür: Biyografi, drama

Angelina Jolie'nin En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar adayı olduğu yapımda, oyuncu oğlu kaybolan bir anneyi (Christine) canlandırıyor. Aylar süren arama çalışmaları sonucunda bir çocuk bulunur fakat Christine bu çocuğun kendi oğlu olmadığını medya önünde açıklar. 


Yönetmen & Yazar: Jeremy Gilley
Oyuncular: Michael Douglas, Jeremy Gilley, Angelina Jolie

IMDb puanı: 7.4

Tür: Belgesel

Pek çok festivalde gösterime giren belgeselde organize edilmekte olan küresel bir barış günü konu alınıyor. Tüm dünyada savaşların durduğu ve ateşkes ilan edildiği 'bir gün'ün mümkün olup olmadığı tartışılıyor.


Yönetmen: James Mangold
Oyuncular: Winona Ryder, Angelina Jolie, Clea DuVall

Tür: Biyografi,

Angelina Jolie'nin En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Oscar Ödülü kazandığı yapım yıldızın çıkış filmi olarak da tanımlanabilir. Kişilik bölünmesi tanısıyla ailesinden ayırılarak 'Claymoore' adlı psikiyatri kliniğine yatırılan Susanna Kaysen’in aynı adı taşıyan romanından uyarlanan film gerçek bir hikayeye dayanıyor.


Yönetmen: Angelina Jolie
Yazarlar: Joel Coen, Ethan Coen 
Oyuncular: Jack O'Connell, Miyavi, Domhnall Gleeson

Tür: Biyografi, drama

IMDb puanı: 7.2

Uzun mesafe koşucusu Zamperini ABD'yi 1936'da Berlin'de düzenlenen olimpiyat oyunlarında temsil eder. Dereceye giremez ama yine de çok dikkat çeker ve Adolf Hitler kendisiyle tanışmak ister. 4 yıl sonra Zamperini Tokyo'daki olimpiyat oyunlarında favori isimlerden biridir. Fakat o seneki olimpiyatlar II. Dünya Savaşı nedeniyle iptal edilir ve Zamperini savaşta gönüllü olarak görev alır. Pasifik'te geçirilen bir kaza sonrası iki silah arkadaşıyla hayatta kalmayı başarır ve 47 gün sürecek bir yaşam mücadelesi verirler. Louis Zamperini'nin gerçek yaşam öyküsünün anlatıldığı ve Laura Hillenbrand'ın kaleme aldığı "Unbroken: A World War II Story of Survival, Resilience and Redemption" adlı kitaptan uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Angelina Jolie yer alıyor.


Yönetmen: Angelina Jolie
Senarist: Angelina Jolie, Loung Ung
Oyuncular: Kompheak Phoeung, Sveng Socheata

Tür: Biyografi, dram

IMDb puanı: 7.2

70'lerde Kamboçya'da çalışma kamplarında çalışmaya zorlanan ve soykırıma uğrayan insanların gerçek yaşam hikayesini izlediğimiz film bir çocuğun gözünden anlatılıyor. Angelina Jolie, aktivist Loung Ung'un kitabından Ung ile birlikte senaryolaştırdığı yapımın yönetmeni...


Yönetmen: Robert Stromberg
Senarist: Linda Woolverton, John Lee Hancock
Oyuncular: Angelina Jolie, Elle Fanning, Sharlto Copley
Tür: Fantastik, aile

IMDb puanı: 7.0

Uyuyan Güzel masalının kötülerinin neden bu kadar kötü olduğunu hiç merak ettiniz mi? İhanete uğrayan Maleficent'ın topraklarını koruma mücadelesini izlediğimiz yapım aile filmi olduğu kadar da düşündürücü... Ayrıca En İyi Kostüm dalında Oscar adayı.


Yönetmen: Timur Bekmambetov
Senarist: Michael Brandt, Derek Haas
Oyuncular: James McAvoy, Angelina Jolie, Morgan Freeman

Tür: Aksiyon

IMDb puanı: 6.7

Wesley Gibson öldürülen babasının aslında bir suikastçı olduğunu fark ettiğinde doğuştan gelen öldürme becerisini kullanmak zorunda kalır. Mark Millar’ın grafik romanından uyarlanan film, soluk kesici bir macera...


Yönetmen: Phillip Noyce
Senarist: Jeremy Iacone, Jeffrey Deaver
Oyuncular: Angelina Jolie, Denzel Washington, Queen Latifah

Tür: Macera, polisiye

IMDb puanı: 6.7

Saldırıya uğradığı için sağlığını kaybeden başarılı bir dedktif ve genç ortağı New York'u tehdit eden bir seri katilin peşine düşer.


Yönetmen: Robert De Niro
Yazar: Eric Roth
Oyuncular: Matt Damon, Angelina Jolie, Robert De Niro

Tür: Tarih, Drama

IMDb puanı: 6.7

CIA'in ilk dönemlerinin bir adamın yaşamı üzerinden anlatıldığı yapımın kadrosu tam bir yıldızlar geçidi... Sürükleyici ve şaşırtıcı bir film. 


Yönetmen: Doug Liman
Senarist: Simon Kinberg
Oyuncular: Brad Pitt, Angelina Jolie, Vince Vaughn

Tür: Romantik, komedi, casusluk

IMDb puanı: 6.5

Sıradan bir çift gibi görünen Mr. & Mrs. Smith aslında birer kiralık katildir ve bir gün  her ikisi de bir diğerini öldürmekle görevlendirilir. Film Angelina Jolie ve Brad Pitt aşkının doğduğu yapım olarak da biliniyor. 

Bonus: En iyi 10 Keanu Reeves filmi


Önceki ve Sonraki
Haberler