EN ÇOK
OKUNAN
EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

Altın Küre 2020 adayı 10 film

Hollywood Yabancı Basın Birliği tarafından sinema ve televizyon dünyasının en iyilerinin ödüllendirildiği 77. Altın Küre Ödülleri, 5 Ocak'ta sahiplerini bulacak. En İyi Film adaylarını mercek altına aldık.

profil
BT Ekip
04.01.2020
Altın Küre 2020 adayı 10 film

2019'un en çok konuşulan filmi Joker'in Drama Dalında En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Film Müziği adaylıkları bulunuyor. Hem film festivalleri hem de  gişe filmleri arasında dikkat çeken bu yapım pek çok film eleştirmeninin gözdesi. Başarısız bir komedyen olan Arthur Fleck'in hayatını konu alan Joker ilgi çekici bir sistem eleştirisi...

Yönetmen: Todd Phillips
Oyuncular: Joaquin Phoenix, Robert De Niro, Zazie Beetz 
Tür: Dram
Ülke: ABD, Kanada


Drama Dalında En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve En İyi Senaryo adaylıkları bulunan film yıldız oyuncu kadrosu ile dikkat çekiyor. 'The Irishman' ‘İrlandalı’ lakabı ile anılan mafya tetikçisi Frank Sheeran’in hayatını konu alıyor. 

Yönetmen: Martin Scorsese
Oyuncular: Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci 
Tür :Gerilim, Biyografik
Ülke: ABD


Drama Dalında En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Film Müziği adaylıkları bulunan 'Marriage Story' oyuncu bir kadın ve yönetmen olan eşinin New York'ta Los Angeles'a uzanan boşanma hikayesini konu alıyor. 

Yönetmen: Noah Baumbach
Oyuncular: Adam Driver, Scarlett Johansson, Laura Dern 
Tür: Dram
Ülke: ABD


Müzikal-Komedi Dalında En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kadın Oyuncu adaylıkları bulunan yapım suç romanı yazarı olan Harlan Thrombey'in 85. yaş gününde evinde ölü bulunmasını konu alan film etkileyici bir dedektiflik filmi.

Yönetmen: Rian Johnson
Oyuncular: Daniel Craig, Chris Evans, Ana de Armas 
Tür: Polisiye, Komedi, Dram
Ülke: ABD


Müzikal-Komedi Dalında En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Kadın Oyuncu adaylıkları bulunan yapım alternatif bir dönem filmi olan Jojo Rabbit, Hitler sempatizanı bir çocuk olan Jojo Betzler'in gözünden anlatılıyor.  Jojo annesinin evlerinde Yahudi bir kız sakladığını öğrenir. Jojo hayali arkadaşı Hitler ile zihninde mücadeleye girer. 

Yönetmen: Taika Waititi
Oyuncular: Roman Griffin Davis, Thomasin McKenzie, Taika Waititi 
Tür: Savaş filmi, Komedi
Ülke: ABD


Drama Dalında En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve En İyi Senaryo adaylıkları bulunan film gerçek bir hikayeyi konu alıyor. Vatikan merkezli yapımda Katolik kilisesinin güncel konumu ile sorunları olan Kardinal Bergoglio (Jonathan Pryce), 2012 yılında Papa Benedict'ten (Anthony Hopkins) emekli olmak için izin ister. Ve ikili uzun felsefi sohbetler sonucu dost olur. 

Yönetmen: Fernando Meirelles
Oyuncular: Anthony Hopkins, Jonathan Pryce, Juan Minujin 
Tür: Dram
Ülke: İngiltere, İtalya, Arjantin, ABD


Müzikal- Komedi Dalında En İyi Film ve  En İyi Erkek Oyuncu adaylıkları bulunan film, 1970’lerde kaydettiği Dolemite komedi albümleri, 1975 yapımı “Dolemite” filmi ile tanınan ve 2008'de hayatını kaybeden komedyen ve oyuncu Rudy Ray Moore’un hayatına odaklanıyor.

Yönetmen: Craig Brewer
Oyuncular: Eddie Murphy, Wesley Snipes, Mike Epps 
Tür: Biyografik, Komedi
Ülke: ABD


Müzikal-Komedi Dalında En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve En İyi Senaryo dallarında adaylığı bulunan film yıldız oyuncu kadrosuyla dikkat çekiyor. Dizi oyunculuğu ile ünlenen bir aktörün sinema dünyasına girme çabasını konu alıyor ve izleyiciyi 1969 yılının Hollywood ortamına çekiyor. 

Yönetmen: Quentin Tarantino
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Brad Pitt, Margot Robbie 
Tür :Dram, Komedi
Ülke: ABD


Drama Dalında En İyi FiIm, En İyi Yönetmen ve En İyi Film Müziği adaylıkları bulunan film I. Dünya Savaşı sırasında Britanya askeri olan Schofield ve Blake'in merkezinde ilerleyen etkileyici bir savaş filmi. 

Yönetmen: Sam Mendes
Oyuncular: George MacKay, Dean-Charles Chapman, Mark Strong 
Tür Savaş filmi, Dram
Ülke: İngiltere, ABD


Müzikal-Komedi Dalında En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Orijial Film Şarkısı adaylıkları bulunan Rocketman, Elton John'un Royal Müzik Akademisi'nden çıkıp süperstarlık basamaklarını tırmanması ve söz yazarı Bernie Taupin ile olan işbirliği sürecini anlatıyor.

Yönetmen: Dexter Fletcher
Oyuncular: Taron Egerton, Jamie Bell, Richard Madden 

Bonus: 2019'un En İyi Filmleri


Önceki ve Sonraki
Haberler