EN ÇOK
OKUNAN
EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

Akdeniz kıyılarını evinize getiren 4 film

İtalyan ve Fransız Rivierası sanatın her dalı için ilham kaynağı... Gerilimden romantik komediye pek çok türde Akdeniz kıyılarını evinize getiren 4 film seçtik...

profil
BT Ekip
13.06.2020
Akdeniz kıyılarını evinize getiren 4 film

Yönetmen: Anthony Minghella
Yazarlar:Patricia Highsmith (roman), Anthony Minghella (senaryo)
Oyuncular: Matt Damon, Gwyneth Paltrow, Jude Law

Kült bir roman dizisi olan Yetenekli Bay Ripley'in 1999 yılında sinemaya uyarlanan bu versiyonunda yıldız oyuncu kadrosu öne çıkıyor. Bir sosyopat olan Tom Ripley taklit ve gözlem yeteneği ile başkalarının kimliğine bürünebilien bir adamdır. Bir gün zengin bir playboy olan Dickie adlı bir adamı İtalya'dan Amerika'ya döndürmek üzere görevlendirilir.


Yönetmen: Alfred Hitchcock
Yazarlar: John Michael Hayes (senaryo), David Dodge (novel)
Oyuncular: Cary Grant, Grace Kelly, Jessie Royce Landis 

Grace Kelly'nin zarif şıklığı ile göz doldurduğu film Hitchcock imzasını taşıyor. Emekli bir mücevher hırsızının suçlu olmadığını kanıtlamaya çalıştığı yapımda Grace Kelly mücevherlerini korumaya çalışan şımarık bir genç kadını canlandırıyor. Grace Kelly'nin kovalamaca sahnesinde otomobil kullandığı Monte Carlo yolu, 27 yıl sonra gerçek hayatta kaza yapıp öldüğü yoldur.


Yönetmen: Robert Guédiguian
Oyuncular: Ariane Ascaride, Jean-Pierre Darroussin, Gérard Meyla

Villa, hasta babalarını ziyaret etmek amacıyla bir araya gelen üç kardeşin hikayesini anlatıyor. Marsilya'da deniz kıyısında bir villada yaşayan Martin ölüm döşeğindedir. Aile içi hesaplaşmalar sürerken bir anda hayatlarına giren davetsiz bir misafir tüm dengeleri değiştirir. Toronto, Venedik ve San Sebastian film Festivalleri'nde beğeni kazanmış bir yapım.


Yönetmen: Luca Guadagnino
Oyuncular: Armie Hammer, Timothée Chalamet, Michael Stuhlbarg

Son yıllların en çok konuşulan filmlerinden olan Beni Adınla Çağır, 1980'lerin İtalya'sında geçiyor. 17 yaşındaki Elio ile evlerinde konuk olarak kalan doktora öğrencisi genç bir adam arasındaki ilişkiyi konu alıyor. En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar kazanan yapım BAFTA ve Berlin film Festivalleri de dahil olmak üzere pek çok önemli organizasyonda beğeni topladı. 


Önceki ve Sonraki
Haberler