EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

8 Mart vizyon filmleri

Her cuma olduğu gibi bu cuma da birbirinden farklı türde yerli ve yabancı filmler vizyona giriyor. Komediden bilim kurguya, dramdan animasyona, gerilimden korkuya önemli yapımların vizyonda olacağı bu hafta, sinemaseverler farklı dünyaların kapılarını aralayacak

profil
BT Ekip
08.03.2024
8 Mart vizyon filmleri

‘Geride Kalanlar’, Noel zamanı okulda gidecek yeri olmayan öğrencilere nezaret eden bir öğretmenin hikayesini anlatıyor. Öğretmen Paul Hunham, kendini beğenmişliği ve katılığı nedeniyle öğrencileri, fakülte arkadaşları ve müdürü tarafından sevilmez. Noel zamanı gidecek tatil yeri olmadığı için Paul, eve gidemeyen öğrencilere nezaret etmek için okulda kalır. Ancak çok geçmeden öğrencilerin hepsi bir yerlere kaçınca Paul, sadece kötü davranışları nedeniyle sürekli atılmakla tehdit edilen zeki Angus'la baş başa kalır. Onlara kendi oğlu yakın zamanda Vietnam'da kaybolan Afrikalı Amerikalı bir kadın olan baş aşçı Mary de eşlik eder. Üçü, New England'da iki hafta boyunca komik talihsizlikleri paylaşan beklenmedik bir Noel ailesi oluşturur.


‘Tetikçi’, emeklilik hayatından bunalmışken kendisini bir anda büyük bir maceranın içerisinde bulan eski bir askerin hikayesini anlatıyor. Özel kuvvetler askeri olan Mason, ordudan emekli olur. Ancak Mason, yeni hayatından pek memnun değildir. Sivil hayatı sıkıcı bulan Mason’a tam da bu sırada bir Güney Amerika ülkesinin devlet başkanıyla röportaj yapmaya gidecek ünlü gazeteci Claire’in güvenliğini sağlaması teklif edilir. Ancak onlar röportaj için gittiklerinde ülkede ayaklanma çıkar. Kendilerini bir anda beklenmedik bir durumun içerisinde bulan eski asker, gazeteci ve acımasız ülke lideri, hayatta kalmak için güçlerini birleştirmek zorundadır.


‘Emanet’, geçmişi sırlarla dolu olan bir adam ve ailesinin hayatına odaklanıyor. Orhan Usta, geçmişi sırlarla dolu olan bir adamdır. O, dağılmak üzere olan ailesiyle birlikte onlara ait olmayan bir emaneti korumaya çalışır. Her şeylerini kaybettikleri bu süreçte Orhan ve ailesi, birbirlerini yeniden bulur.


‘Hayatımız Roman’, polislerden kaçarken kendilerini bir Roman mahallesinde bulan Nihat ve Öykü'nün hikayesini anlatıyor. Peşlerindeki polisten kaçan Öykü ve Nihat’ın yolu bir tesadüf sonucu Roman mahallesine düşer. Suçsuz olduklarını kanıtlamaya çalışan Nihat ve Öykü, bir türlü kimseyi kendilerine inandıramazlar. Mahallenin önde gelen abisi Veli; Öykü ve Nihat’a yardım eder ve onların suçsuz olduğunu ispatlar. Bu koşuşturma içerisinde Nihat ve Öykü arasında bir yakınlaşma başlar.


‘Hatır’, tekdüze bir hayat yaşarken beklenmedik bir karşılaşmayla hayatı değişen bir kadının hikayesini anlatıyor. Brooklyn’de yaşayan Sylvia, sosyal hizmetler uzmanıdır. Kızı, işi ve alkol bağımlılığı için gittiği toplantılar arasında geçen tekdüze bir hayat yaşayan Sylvia, kız kardeşi Olivia’nın ısrarları sonucu lise mezunlar buluşmasına katılır. Sylvia’nın hayatı, mezunlar gününün ardından Saul’un onu evine kadar takip etmesiyle bambaşka bir hal alır. Beklenmedik karşılaşma Sylvia ve Saul’un hayatını derinden etkiler ve geçmişin kapısını aralar.


‘Hayali’, doğup büyüdüğü eve geri dönen ve orada beklenmedik durumlarla karşılaşan bir kadının yaşadıklarını anlatıyor. Genç bir kadın olan Jessica, yeni kocası Max ve iki kızıyla birlikte eski ebeveynlerinin evinde, büyük şehrin banliyölerinde rahat bir yaşam sürmeyi sabırsızlıkla beklemektedir. Eve gittiklerinde küçük kızı Alice, bodrumda Jessica'nın eski peluş oyuncak ayısı Chauncey'yi bulur. Oyuncak ayıya tuhaf bir bağlılık geliştiren Alice, çok geçmeden tuhaf davranmaya, hatta tehlikeli şeyler yapmaya başlar. Jessica ve Max ilk başta bunu açıklayamazlar. Ancak bir noktada Jessica, Chauncey'nin onun inandığı peluş oyuncak ayıdan çok daha fazlası olduğunu fark eder.


Karısını çok seven bir kral, kendi ölümünden sonra karısının başka bir kral ile birlikte olmasını istememektedir. Bu durumun gerçekleşmesini önlemek için kral, define cinlerinin atası ve en tehlikelisi olan Rahha’ya düğününde eşine hediye ettiği bileziği sunarak bir anlaşma yapar. Anlaşmaya göre kral öldüğünde Rahha kraliçeyi öldürecektir ve bilezik Rahha’ya kalacaktır. Ancak gerçekten öldüğünde Rahha, yaptıkları anlaşmaya uymaz ve kraliçeye büyü yaparak onu kalesi Azdavaz’a hapseder ve bileziği Kral'ın kurganına gömer. Büyünün bozulması bileziğin kurgandan çıkmasıyla mümkün olabilecektir. Bitirme tezi için paranomal bir olayı kaydetmek isteyen Ufuk, Berre, Simge, Atakan ve İlker, bu amaçla Afyonkarahisar'a gider. Bölgede yapılan röportaj sırasında Atakan, bileziği bulur ve gizlice onu cebine atar. Bu bin yıllık büyünün bozulmasını sağlar. Kraliçe'nin serbest kalması Rahha'yı öfkelendirir. Bu sırada ekip üyeleri tuhaf olaylar yaşamaya başlar ve kendilerine cinlerin musallat olduğunu düşünürler. Ancak onlara musallat olan cinler değil daha kötüsü Rahha'dır.


‘Süper Kahramanlar: Sihirli Dünya’, bilmediği sihirli bir dünyada kaybettiği altın asayı bulmaya çalışan Kwai Boo ve arkadaşlarının maceralarını anlatıyor. Kwai Boo, çılgın bir süper kahramandır. Bir gün yanlışlıkla boyutlar arası bir evrene giden Kwai Boo, bilmediği bu sihirli dünyada efsanevi Shu'nun altın asasını kaybeder. Bu durum üzerine Kwai Boo ve arkadaşları asayı bulmak için harekete geçer. Bu süreçte Süper Kahramanlar, geçmişte gömülü olup yavaş yavaş yüzeye çıkmaya başlayan sihirli ve çılgın bir hazine avının peşinde sürüklenir. Ne olursa olsun asayı bulup ait olduğu müzeye iade etmek için mücadele eden Kwai Boo, asanın gücüyle kendi hazinesini keşfeder.


‘Minik Fare ve Sevimli Ayı’nın Maceraları’, ülkelerinde yeniden müzik sesi duyulmasını sağlamak için zorlu bir mücadeleye girişen Ernest ve Celestine'in hikayesini anlatıyor. Kırılan kemanı tamir ettirmek için Ernest’in ülkesine dönen Ernest ve Celestine, beklenmedik bir durumla karşılaşırlar. Ülkede müzik yasaklanmıştır. Bu durum üzerine ikili, bu adaletsizliği düzeltip yeniden ülkelerinde müzik sesi duyulmasını sağlamak için zorlu bir mücadeleye girişir.


‘The Albanian Virgin’, farklı ailevi durumlara sahip olan iki yakın arkadaşın hayatına odaklanıyor. Luana ve Agim, birbirlerini 1950'lerin sonlarından beri tanıyorlar. Arnavutluk'ta birlikte büyüdüler ve tek yürek, tek ruh oldular. Bir noktada işler olması gerektiği gibi olur ve Luana çocukluk arkadaşına aşık olur. Babası bunu kabul etmek istemez, sonuçta Flamur'a, kızı ile evlenmesi için uzun süredir söz verilmiştir. Kadın olması hayatı boyunca Luana için lütuftan ziyade lanet olmuştur, bu yüzden eski bir geleneğe başvurur. Yemin eden Luana, artık erkek gibi yaşayıp intikamını almaya karar verir.


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog