EN ÇOK
OKUNAN
EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

İstanbul'dan 4 online müze önerisi

Yeni Koronavirüs (COVID-19) salgınının yayılma riskine karşı 'Evde Kal' çağrısına pek çok kültür sanat merkezi de destek oluyor. Bu dönemde arşivlerine ve bazı güncel sergilere online erişim sağlayan müzelerin öne çıkan koleksiyonlarını bir araya getirdik.

profil
BT Ekip
20.03.2020
İstanbul'dan 4 online müze önerisi

Pera Müzesi, Yeni Koronavirüs (COVID-19) salgınının yayılmasını önlemek amacıyla 31 Mart’a kadar ziyarete kapalı olacak. Müzenin koleksiyon sergileri “İmparatorluktan Portreler”, “Düşlerin Kenti: İstanbul” ve “Kahve Molası”nın yanı sıra; graffiti üzerine dünyadaki en kapsamlı sergilerden biri olan “Duvarların Dili” ile, çocukların Pera Öğrenme atölyelerinde ürettiği renkli çalışmaları bir araya getiren “Yaz Yaz Yaz” sergileri de dijital ortamda ziyarete sunuluyor. 

Google Arts & Culture üzerinden, sergilerin İngilizce ve Türkçe metinleri ile birlikte çok sayıda görsel malzemeye erişmek mümkün:  https://artsandculture.google.com/partner/pera-museum


Rahmi M. Koç Müzesi, koronavirüsü nedeniyle evden vakit geçiren ziyaretçilerini sanal turla zamanda yolculuğa çıkarıyor. Müzede sergilenen 14 binin üzerinde objeyi görmek için gereken tek şey ise bilgisayar veya akıllı cep telefonu… Türkiye’yi etkisi altına alan koronavirüsü nedeniyle hayata geçirilen önlemler kapsamında 31 Mart 2020’ye kadar kapalı olan müzeyi isteyen Google Street View ile dilediğince ziyaret edebiliyor. Müzenin açık ve kapalı dahil olmak üzere 23 bin metrekarelik alanında nostaljik tren turu, denizaltı gezisi, atlıkarınca ve oyun parkı, uçaklar, klasik otomobiller ve çok daha fazlası ziyaretçileri bekliyor. 

Bilgisayar, cep telefonu veya tablet yardımıyla yapılabilen sanal gezi için adres:

http://www.rmk-museum.org.tr/istanbul/ziyaret-plani/google-sokak-gorunumu


İstanbul Araştırmaları Enstitüsü açıldığı dönemde büyük ilgi toplayan “Dört Ayaklı Belediye”, “Şişli Camii”, “Taksim”, “Uzak İzlenimler”, “Doğu’nun Merkezine Seyahat”, “Ahşap İstanbul” ve “Uzun Öyküler” başlıklı sergileri Google Arts & Culture’da yeniden izleyiciyle buluşturuyor. Dört Ayaklı Belediye sergisi, İstanbul’un toplumsal tarihinin her döneminde gündelik yaşamın önemli bir parçası olan sokak köpeklerinin, dini, siyasi ve sosyolojik dönüşümlerle değişen serüvenine ışık tutuyor. Erken Cumhuriyet Döneminde Bir Osmanlı Yapısı: Şişli Camii ise, Cumhuriyet İstanbulu’nun ilk anıtsal dini yapısını fotoğraf ve metinlerle tanıtıyor. Doğu’nun Merkezine Seyahat 1850-1950 adlı sergi, Batılıların çeşitli merak ve ilgi alanları nedeniyle, 18. yüzyıldan beri Doğu’ya yaptıkları yolculukların İstanbul odaklı öyküsünü anlatıyor. Uzak İzlenimler, 18. yüzyılda İngiltere Büyükelçisi Sir Robert Ainslie ile birlikte İstanbul’a gelen Luigi Mayer ve burada tanıştığı eşi Clara Barthold Mayer'in, kentin pitoresk görüntülerini resmettikleri eserlerinden oluşuyor. Alman Büyükelçiliği Yazlık Konutu,Kayserili Ahmed Paşa Konağı, Zeyrek Bölgesi Evleri gibi ahşap konut mimarisinden örnekler sunan Ahşap İstanbul ile, Melling ve Dunn panoramaları üzerinden İstanbul’un tarihsel topografyasına odaklanan Uzun Öyküler ise Enstitü’nün dijital ortama aktardığı diğer sergiler arasında yer alıyor.

https://artsandculture.google.com/partner/istanbul-research-institute?hl=tr


İstanbul Modern Sanat Müzesi, 2015-2018 yılları arasında ziyaretçiyle buluşan koleksiyon sergisi "Sanatçı ve Zamanı"nı 3D tur ile keşfedebilirsiniz. 109 sanatçının 193 çalışmasına yer veren, sanatçının zamanı ile toplumun, kültürün, doğanın ve evrenin zamanı arasında kurulan bağa dair bir düşünce alanı öneren sergiye sanal ortamda bu linkten ulaşabilirsiniz.


Önceki ve Sonraki
Haberler