EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

17 Mayıs vizyon filmleri

Her cuma olduğu gibi bu cuma da birbirinden farklı türde yerli ve yabancı filmler vizyona giriyor. Komediden bilim kurguya, dramdan animasyona, gerilimden korkuya önemli yapımların vizyonda olacağı bu hafta, sinemaseverler farklı dünyaların kapılarını aralayacak

profil
BT Ekip
17.05.2024
17 Mayıs vizyon filmleri

‘Dünya Malı - Eksi Bir’, ustasına yapılanların intikamını almaya çalışan bir adamın yaşadıklarını anlatıyor. Genç bir adam olan Vural, ustası Suphi’yi hapse attıran Küt Haluk’un kumarhanesinde çalışmak zorunda kalır. Çalıştığı sırada Haluk’un Barnabas İncili’ni çalmayı planladığı öğrenen Vural, sonunda beklediği fırsatı yakalar. Ustasının intikamını almak için harekete geçen Vural, bu süreçte hem kendi iç çatışmasıyla hem de İncil’in peşindeki ajanlar ve mafyayla yüzleşmek zorunda kalır.


‘Yurt’, 14 yaşındaki lise hazırlık öğrencisi olan bir gencin hayatına odaklanıyor. 14 yaşındaki Ahmet, kısa bir süre önce kendisini İslam'a adayan babasının baskıları sonucu erkeklerin kaldığı dini bir yurda yerleştirilir. Bildiği sıcak aile ortamından koparılıp bambaşka bir dünyaya adım atan Ahmet, büyük bir çaresizlik yaşar. Ahmet, bir yandan babasının beklentilerini karşılamak için çabalarken bir yandan da okul ve yurt hayatındaki baskılarla mücadele eder. Kendisini hiçbir yere ait hissetmeyen Ahmet’in sığındığı tek liman, yurdun kıdemli öğrencisi olan Hakan’ın yanı olur. Hakan ile birlikte kuralları çiğneyerek yaşadığı heyecan, Ahmet’i kendi seçimlerini yapacağı bir yola sürükler.


‘Hayali Arkadaşlar’, insanların hayali arkadaşlarını görebildiğini keşfeden bir kızın hikayesini anlatıyor. Genç bir kız olan Bea, bir gün herkesin hayali arkadaşlarını görebildiğini keşfeder. Bu süper gücü ile Bea, herkesi büyürken geride bıraktığı, unutulmuş hayali arkadaşlarıyla yeniden bir araya getirmek için büyülü bir maceraya atılır.


‘Ziyaretçiler: Bölüm 1’, evlilik yıl dönümlerini kutlamak isterlerken kendilerini korkunç bir kabusun içinde bulan bir çiftin hikayesini anlatıyor. Genç bir çift, yıl dönümlerini kutlamak için yola koyulur. Ancak seyahatleri arabalarının yolda arızalanmasıyla yarım kalır. Yola devam edemeyen çift, geceyi geçirmek için şehirden uzaktaki ıssız bir kasabada bir ev kiralamak zorunda kalır. Çiftin sakin başlayan gecesi, kiraladıkları eve üç maskeli katilin gelmesiyle kabusa dönüşür.


‘Alem-i Cin 5: Azap’, babasının ölümünün ardından yıllardır gitmediği köyüne dönen genç bir kadının yaşadıklarını anlatıyor. Genç bir kadın olan Aslı, yıllardır görüşmediği babasının ölüm haberini alır. Bu durum üzerine Aslı engelli kardeşiyle ilgilenmek zorunda kalır ve bu yüzden İstanbul’dan ayrılarak 20 yıldır gitmediği köyüne döner. Aslı, ilk fırsatta İstanbul’a dönme planları yapsa da kendisini beklenmedik olayların içerisinde bulur. Babasının ölümünden sonra köylünün sakladığı büyük bir günahı öğrenen Aslı, köye çöken cinlerin laneti ve köy halkıyla mücadele eder.


Güneybatı Fransa’daki uykulu Gaskonya’dan ulusun kalbine Paris’e taşınan D’Artagnan, kralın üç silahşörleri Athos, Porthos ve Aramis’e katılır. Dörtlü, din savaşlarıyla bölünmüş ve İngiliz ordusunun tehdidi altında olan bir ülkede istikrarı sağlamak istemektedir. Ama önce karanlık planları olan Kardinal Richelieu’nun izini sürmeleri gerekir. Ancak D’Artagnan için işler, kraliçenin sırdaşı Constance Bonacieux’ye kapıldığında tehlikeli bir hal alır. Çünkü ona olan aşkı şaibeli karakterlerin de onu fark etmesini sağlar. Milady de Winter, gözünü hızla onun hayatına diker.


‘Eclipse’, hayallerini gerçekleştirip Türkiye’nin ilk olimpiyat madalyasını almak için mücadele eden beş jimnastikçiye odaklanıyor. Tarihi bir başarıyla 2020 Tokyo Olimpiyatları’na katılmaya hak kazanan İzmir’den beş jimnastikçi, kendilerini eşi benzeri görülmemiş bir engelle karşı karşıya bulur. Sporcular, pandemi nedeniyle tarihinde ilk defa ertelenen olimpiyatlarda hayallerini gerçekleştirip Türkiye’nin ilk olimpiyat madalyasını alabilmek için karantina, deprem, sakatlıklarla geçen zorlu bir yılın üstesinden gelmek için mücadele eder.


‘Yeter Artık’, evliliğinde şiddete maruz kalan bir kadının yaşadıklarını anlatıyor. Genç bir kız olan Feyza, Hamdi ile evlidir. Mutlu bir evliliğe sahip olan çift, bir kız çocuğu sahibi olacaktır. Ancak bu sırada üçüncü şahısların araya girip Hamdi’ye yalan yanlış söylemde bulunmalarıyla mutlulukları bozulur. Bir süre sonra Hamdi, Feyza’ya şiddet uygulamaya başlar. Aradan geçen yılların ardından çocukları büyüyüp artık genç bir kız olduğunda Feyza kızını korumak, şiddetten etkilenmemesini sağlamak için her şeyi yapar. Ancak Feyza’nın çabası yetmez ve kızına yapılan cinsel taciz ve saldırı sonrasında tüm dünyası yıkılır.


‘Tombul Mombul Takımı: Sırt Sırta’, büyük bir tehlike ile karşı karşıya olan şehrini kurtarmak için zorlu bir maceraya atılan Combat Wombat’ın hikayesini anlatıyor. Kötü bir teknoloji dehası, şehri bir metaevren simülasyonuna dönüştürmekle tehdit eder. Bu durum üzerine Combat Wombat, şehri kurtarmak için zorlu bir mücadeleye girişir.


‘Becky'nin Gazabı’, hayatını yeniden kurmaya çalışırken evlerine gerçekleşen bir saldırı sonucu ortalığı kan gölüne çevirmeye karar veren genç bir kızın hikayesini anlatıyor. 16 yaşındaki Becky, iki yıl önce Neo-Nazilerin evlerine saldırması sonucu kimsesiz kalmıştır. O zamandan beri Becky, yaşlı bir kadın olan Elane’nin bakımı altında hayatını yeniden kurmaya çalışır. Ancak hayatı, kendilerine ‘Asil Adamlar’ adını veren bir grubun evlerine girmesiyle yeniden alt üst olur. Evlerine saldıran grup, Becky’nin köpeğini kaçırır. Artık sevdiklerini ve kendisini korumak için her şeyi göze alan Becky, ortalığı kan gölüne çevirmeye kararlıdır.


‘Birader’, Dr. Yusra için hırsızlık operasyonlarını yürüten İsmail ve Hegazy’nin hikayelerini anlatıyor.


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog