EN ÇOK
OKUNAN
EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

13 Mayıs vizyon filmleri

Her cuma olduğu gibi bu cuma da farklı türlerden yerli ve yabancı yapımlar, sinemaseverlerle buluşmaya devam ediyor. Bugün vizyona; korku, macera, romantik komedi, tarihi drama filmlerinin yanı sıra çocuklar için de üç ayrı animasyon filmi giriyor

13 Mayıs vizyon filmleri

Stephen King'in ‘Firestarter’ romanından beyazperdeye uyarlanan ‘Tepki’, sadece düşünce gücü ile ateşi kontrol edebilen küçük bir kızın hayatına odaklanıyor. Küçük bir kız olan Charlie, ateş yaratma yeteneğine sahiptir. Charlei’nin ebeveynleri Andy ve Vicky, kızlarının benzeri görülmemiş yeteneğini kitle imha silahına dönüştürmek isteyen karanlık bir federal bürodan saklamak için uzun süredir firardadır. Andy kızına öfke ya da acıyla tetiklenen gücünü yatıştırmasını öğretse de Charlie, 11 yaşına geldiğinde gücünü kontrol etmekte zorlanır. Bir olay nedeniyle ailenin saklandığı yer ortaya çıkınca, gizemli bir ajan Charlie’yi ele geçirmekle görevlendirilir.


‘Allah Yazdıysa Bozsun’, rüyasında arkadaşının nişanlısıyla evlendiğini gören genç bir kadının hikayesini anlatıyor. Irmak, aşkta yüzü gülmeden 30'lu yaşlarına gelen genç bir kadındır. Hayatı, ilk defa kaldığı bir evde yastığının altına anahtar koymasıyla bambaşka bir hal alır. Rüyasında en yakın arkadaşı olan Eliz'in nişanlısı Burak ile evlendiğini gören Irmak, bu korkunç rüyayı aklından çıkarmaya çalışır. Ancak rüyada gördüklerinin akabinde Irmak kendisini beklenmedik durumların içinde bulur.


Cornelia Funke'nin aynı isimli çocuk kitabından uyarlanan ‘Ejderham ve Ben’, bir gümüş ejderha ile bir çocuğun, Himalayalarda saklı bir cenneti bulmaya çalışmalarını konu ediniyor.


Jujutsu Kaisen isimli manga serisinden uyarlanan aynı isimli anime dizinin sinema filmi ‘Jujutsu Kaisen 0: The Movie’, oldukça kudretli Lanetli Ruh'un kontrolünü eline geçiren genç Yuta Okkotsu'nun hikayesini anlatıyor. Yuta Okkotsu, son derece güçlü bir Lanetli Ruh'un kontrolünü ele geçiren ve gücünü kontrol etmesine ve ona göz kulak olmasına yardımcı olmak için Jujutsu Büyücüleri tarafından Tokyo Prefectural Jujutsu Lisesi'ne kaydolan bir lise öğrencisidir.


Atatürk'ün Nutuk'ta özellikle teşekkür ettiği telgraf memuru Hamdi Bey’in hayatından esinlenilen ‘Kurtuluş Hattı’, Milli Mücadele’nin seyrini değiştiren gizli haberleşme ağının hikayesini konu ediyor. İşgal kuvvetleri, İstanbul ile Anadolu arasındaki bağı koparmak istemektedir. Buna karşı olarak bir grup vatansever, işgal kuvvetlerinin amacına ulaşmasını engellemek için gizli bir operasyon yürütür. Cepheden yeni dönen ve yıllardır hasret kaldığı Hilal'e kavuşmak isteyen Hamdi, bu sırada beklenmedik bir gerçekle yüzleşmek zorunda kalır.


En büyük hayali ünlü bir oyuncu olmak olan Hülya, kimsesiz büyümüştür. Yıllar sonra bir gün beklediği başrol teklifi gelir. Fakat bilmiyordur ki o başrolü oynamayacak, hayat onunla acımasız bir şekilde oynayacaktır. Film setine giderken karşılaştığı talihsiz kazayla başlayan serüven en masum olay olacaktır. Hayallerine ulaştığı çekimlerin başladığı günün gecesi anlam veremediği olaylarla karşılaşır. Kabuslarındaki adam gerçekte kimdir? Ölmüş olan ailesi, Hülya’dan ne istemektedir? Bu ve bunun gibi cevabını bilmediği birçok soruyu çözmeye çalışırken kendisini bir kördüğümün ortasında bulacaktır. Kabus ve halüsinasyonlarla gerçekler arasındaki sınırlar zorlanırken, olaylar esrarengiz bir hal alacaktır. Kabullenemediği gerçeklerle yüzleşen Hülya’nın artık tek hayali içine düştüğü labirentten kurtulmaktır.


Ağustos Böceği ve Karınca, ormanın içinde çiçeklerle ve diğer böceklerle birlikte mutlu mesut bir yaşam sürer. Karınca, çalışmayı çok severken onun tam zıttı olan Ağustos Böceği, gezip, eğlenip hayalperest, tembel bir yaşam sürer. Ağustos Böceği'nin hayattan tek isteği zengin olmaktır ve tam da bu sırada ormanda bir define haritası bulurlar. Define haritasının peşine düşen Ağustos Böceği ve karınca, kendilerini büyük bir maceranın içinde bulur.


Kurdukları yeni medya kanalı için araştırma yapan ve paranormal videolar çeken bir ekip, 1977 yılında yaşanan bir dizi paranormal olaylar ve vahşet olaylarının olduğu eski bir Rum köyü olan Yorgolar köyüne gitmeye karar verir. Ancak köye vardıklarında daha önce hiç karşılaşmadıkları sıra dışı ve paranormal olayların içerisinde kalırlar.


Erdal ve Aleyna, şarhoşken bir kaza geçirir. Korkuya kapılan Erdal ve Aleyna, arkadaşları Volkan ve Cansu ile birlikte kaçmaya karar verir. Polisten kaçarlarken yolda aracı bozulan Naz ile karşılaşan grup, genç kadını da yanlarına alır. Kaçarak her şeyi arkalarında bıraktıklarını düşünen grubun hesaba katmadığı şey, kazada ölen kadının kocasının Ervah adında bir cin olduğudur. Ervah, kazaya neden olanların aklına girerek onları yönlendirir ve kendi evine gelmelerini sağlar.


‘Vortex’, yaşlılık ve bunamadan mustarip sevgi dolu bir çiftin hayatının son günlerine odaklanıyor. ‘Vortex'te Gaspar Noé, kendi ölümlülüğü üzerine de düşündüğü son derece kişisel bir pencereden bakıyor. Önce ölümle burun buruna gelmesine neden olan beyin kanaması geçirip pandemide de Covid’e yakalanmasının ardından gerçekleştirdiği bu projeyi Gaspar Noé, kalplerini yitirmeden önce akıllarını yitiren insanlara adıyor.


Önceki ve Sonraki
Haberler