EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - YEME - İÇME

Chai baharatlı smoothie yapıyoruz

Mükemmel bir baharatlı kış smoothie'si için en fazla 5 dakikalığına mutfağa girmeye ne dersiniz?

Chai baharatlı smoothie yapıyoruz
Chai baharatlı smoothie yapıyoruz
Starbucks'ın meşhur "chai tea latte"sini bilmeyen ve tadıp vazgeçebilen yoktur! Peki onun smoothie halini denemek ister miydiniz? Olabilecek en sağlıklı şekliyle, soğuk kış günlerine mükemmel eşlik eden bir smoothie tarifi ile burdayım! İster kahvaltı, ister ara öğünlerinizde ve hatta doyuruculuğu sebebiyle benim için bir öğün yerine dahi geçe bilecek şahane bir lezzet..

İlk iş karışık baharatlardan oluşan bir "chai baharat karışımı" hazırlıyorsunuz. Ve kalan diğer malzemeleri de ekledikten sonar tek gereken bir adet blender veya smoothie makinası. Hazırlaması çok pratik ve besleyiciliğiyle ister çocuklarınız ister sizler için kesinlikle tercih edilesi! Smoothie yaparken tarifteki malzemelere birebir bağlı kalmak kesinlikle şart değil! Kendi damak tadınıza uymayan veya elinizin altında bulunmayan malzemeleri eleyebilirsiniz. Veya yaratıcılığınızı kullanarak tercih ettiğiniz başka malzemeler ekleyerek de zenginleştirebilirsiniz. Tecrübeleriniz ve denemelerinizin sonuçlarından haberdar ederseniz, bana da fikir olmuş olacaktır.

Malzemelerinde yer alan 'chia tohumu' artık oldukça yaygın bir şekilde ülkemizde bulunur hale geldi. Yüzyılın mucizevi besinlerinden biri olarak adlandırılan bu omega-3 zengini tohum mutfağımda büyük bir yere sahip. İlerleyen zamanlarda pudinginin tarifini de vereceğim bu tohumu çoğu aktar ve büyük marketlerden temin edebilirsiniz. Elbette bu tariff için olmazsa olmaz değil lakin içine girdiği her şeyin besin değerini oldukça arttırdığı için şiddetle tavsiye ediyorum.

Bon Appetit!


Önceki ve Sonraki
Haberler