EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - TEKNOLOJİ

Yemek deneyiminizi değiştirecek 3 teknoloji

Bu yazıda uzun bir gelecekten bahsettiğimizi düşünmeyin. Çok yakında hayatımıza girerek gıda sektörünü ve alışkanlıklarımızı değiştirecek 3 yeni teknolojiyi Mina Karanis yazdı.

profil
Mina Karanis
11.10.2018
Yemek deneyiminizi değiştirecek 3 teknoloji

Foodini olarak adlandırılan makine, insanların kendi malzemelerini seçerek 3 boyutlu bir yazıcıyla istedikleri yemekleri yaratmalarını sağlıyor. Günümüzde kullanılan 3D yazıcılardan farkı içinde mürekkep yerine gıda bulunuyor. Restoranlar ve fırınlar Foodini’yi zorlu tatlılarda ve garnitürlerde kullanmaya başladılar bile, birkaç sene içerisinde evlerde kullanıma uygun olanı da piyasaya sürülecek. Bu da demek oluyor ki artık çocuklar tavuklarını ya da köftelerini ister dinozor ister yıldız hangi şekilde yemek istiyorlarsa o şekilde yiyebilecekler. Hatta kalori oranları ile ilgili içeriğe de sahip olacak. Şu an için 4 bin dolara satılıyor ancak Natural Machines zaman içinde fiyatın aşağı gelmesini bekliyor.

 

Yemek deneyiminizi değiştirecek 3 teknoloji

Toskana’nın domatesini yemek mi istiyorsunuz ya da İtalya’nın kuşkonmazı. MIT Media Lab’deki Açık Tarım girişiminde Caleb Harper, Gıda Bilgisayarı (Food Computer) sayesinde mikro bir ortamda tesisin tüm gereksinimlerini sağlayarak; su, kök bölgesi sıcaklığı, güneş ışığı, mineral tüketimi vs. gibi aynı özellikle sahip tarım yapmayı planlıyor. İlk olarak Nutella yani Ferrero SpA bu teknoloji üzerinde çalışmaya başladı. Nutella içerisinde kullanılan fındıkların büyük çoğunluğu Türkiye’de üretiliyor. 2014 yılında yaşanan olumsuz hava koşulları nedeniyle hasat büyük hasara uğramıştı ve fiyatlar hızla yükselmeye başlamıştı. Bu nedenle Nutella üretim için farklı alternatifler aramaya başladı. Ancak Harper’a göre bu süreç uzun ve maliyetli olacak gibi gözüküyor.

 

Yemek deneyiminizi değiştirecek 3 teknoloji

Herhangi bir gıda zehirlenmesi yaşandığında, kökü tam olarak bulunamadığı için birçok şüpheli olur. Neyin atılması gerektiği ilk nereden başladığı kolayca çözülemez. İleriki yıllarda olası bir çözüm olarak, yenilebilir DNA üzerinde çalışılmaya başlandı. Her gıdanın yenebilir kendi DNA’sı olacak.

 

Yemek deneyiminizi değiştirecek 3 teknoloji
Önceki ve Sonraki
Haberler