EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - TEKNOLOJİ

Yaz tatilinde dijital güvenlik için 8 öneri

Okulların üç aylık yaz tatiline girmesiyle birlikte bazı ailelerde tatil hazırlıkları da başladı. Ama tatildeyken beraberinizde götüreceğiniz teknolojik aletleriniz konusunda dikkat etmeniz gereken noktalar var. Tatilcileri cihazlarında meydana gelebilecek dijital güvenlik ihlallerine karşı uyaran Laykon Bilişim Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, tatil sırasında cihazların ve kişisel verilerin nasıl güvende tutulacağını anlattı

Yaz tatilinde dijital güvenlik için 8 öneri

Akıllı telefonunuza, tabletinize veya dizüstü bilgisayarınıza gelen güvenlik güncellemelerini mutlaka yapın.

Olası kimlik hırsızlığı saldırılarına karşı koruma sağlamak için tüm çevrimiçi hesaplarınızın parolalarını güncelleyin. Benzer olmayan, güçlü parolalar seçin. Ek olarak, çok faktörlü (MFA) veya iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) çözümlerini kullanabilirsiniz.


Hırsızlık veya cihazın güvenliğinin ihlal edilmesi gibi olasılıklara karşı verilerinizi her zaman yedekleyin.

Otelden ayrıldığınız zamanlarda veri hırsızlığını önlemek ve cihazlarınızı korumak için harici sabit diskler, dizüstü bilgisayarlar ve USB bellekler gibi cihazları otelinizde kasa gibi güvenli bir yerde bırakın. Cihazın gözetimsiz bırakılması veya kaybolması durumunda verilerinizi korumak için ise tüm mobil cihazlarınızdaki şifreleri ve PIN'leri etkinleştirin.

Restoranlarda, havaalanlarında, kafelerde veya otellerde halka açık ücretsiz wi-fi'lere bağlanmaktan kaçının. Ayrıca parolalı ağları seçin ve çevrimiçi etkinliğin gizlice takip edilmesini önlemek için bir VPN kullanmayı unutmayın.

Tatilde internette gezinirken kötü amaçlı saldırılara karşı koruma sağlamak için tüm cihazlarınızı koruyabilecek bir güvenlik çözümü kullanın. Hesaplarınızda şüpheli etkinlikler olup olmadığını düzenli olarak takip edin.


Siber saldırganların herkese açık olarak cihazınıza bağlanmasını önlemek için cihazınızda otomatik bluetooth bağlantısını devre dışı bırakın.

Kişisel olarak paylaştığınız bilgiler saldırganlar tarafından arkadaşlarınızı ve ailenizi dolandırmak için kullanılabilir. Bu nedenle, aktiviteleriniz ve konumunuz hakkında sosyal medya platformlarında paylaşım yaparken çok dikkatli olun.

Önceki ve Sonraki
Haberler