YAŞAM - TEKNOLOJİ

OpenAI’nin yeni modeli GPT-4o duyguları okuyabiliyor, hatta flörtleşebiliyor!

Teknoloji sınır tanımıyor! OpenAI’nin yeni ChatGPT modeli GPT-4o; bilgisayarlar ile insanlar arasındaki etkileşimi farklı bir boyuta taşıyor. GPT-4o, insanların yüz ifadelerinden duygularını okuyabiliyor, hatta karşısındaki kişiyle flörtleşebiliyor!

profil
BT Ekip
15.05.2024
OpenAI’nin yeni modeli GPT-4o duyguları okuyabiliyor, hatta flörtleşebiliyor!

Teknoloji şirketi OpenAI, yapay zeka sohbet robotu ChatGPT’nin yeni versiyonu olan GPT-4o’yu tanıttı.

Yeni nesil sohbet robotu olarak tanımlanan GPT-4o, uygulamaya abone olmayanlar da dahil herkesin kullanımına açılacak. Her ne kadar uygulama ücretsiz olsa da, Plus üyelerine mesaj sınırının beş katı tahsis edilecek.

Teknoloji şirketi OpenAI, yeni modelleri piyasaya sürmek için AI teknolojisini sürekli olarak geliştiriyor. 2024 yılında piyasada sayısız chatbot bulunuyor ve Google, Anthropic, Microsoft gibi şirketlerin çoğu, farklı kullanımlar için birden fazla model geliştiriyor. OpenAI, Mart 2023'te ChatGPT Plus üyeliği aracılığıyla sunulan ücretli bir sohbet robotu olarak piyasaya sürülen, geçen yılki GPT-4 modelinden bir adım daha ileri olan GPT-4o ile aynı yolu izledi.

GPT-4o'da ‘o’, OpenAI'nin ‘çok daha doğal insan-bilgisayar etkileşimi’ olarak adlandırdığı şeye bir gönderme olarak ‘omni’ anlamına gelir. Yeni model; herhangi bir metin, görüntü ve ses kombinasyonunu alıp analiz edebiliyor ve daha sonra bu üç ortamın herhangi bir kombinasyonuyla yanıt verebiliyor.

Yapay zeka sohbet robotları sadece birkaç yıl öncesinden bu yana çok yol kat etti. OpenAI, GPT-4o'nun sese 232 milisaniye (saniyenin beşte biri) kadar kısa bir sürede yanıt verebileceğini söylüyor.

Daha iyi görüş ve ses analizine ek olarak bot, İngilizce dışındaki dillerde daha iyi yanıt verebilmek için geçen yılın sürümüne göre yenilendi. 

OpenAI'nin sunduğu yeteneklere rağmen şirket, GPT-4o'nun yalnızca metin ve resim girişlerine ve metin çıktılarına izin veren bir sürümünü yayınlıyor. Sesi incelemek için GPT-4o'ı kullanmak isteyenlerin ise biraz beklemesi gerekecek.

BBC Teknoloji Editörü Zoe Kleinman’a göre GPT-4o, önceki versiyonlarına göre çok daha hızlı ve dili konuşma diline daha yakın. Hatta GPT-4o zaman zaman ‘flörtöz’ bir dil bile kullanıyor! Yeni versiyonun görselleri ‘okuyabildiği’ ve yüz ifadelerinden duyguları ayırt edebildiği de belirtiliyor. Hatta GPT-4o, kullanıcılarla sesli diyaloğa girebiliyor, ayrıca ‘hafızası’ sayesinde daha önce verdiği yanıtları da hatırlayabiliyor.

Yapay zeka sohbet robotunun yeni versiyonu, daha kolay bir sohbet diline sahip ve sorulara anında yanıt veriyor.

Önceki ve Sonraki
Haberler