EN ÇOK
OKUNAN
YAŞAM - TEKNOLOJİ

Apple'dan çocuk güvenliği için 11 öneri

Çocuk güvenliği teknoloji çağının getirdiği en hassas konulardan biri... iPhone, iPad, Mac, Apple Watch ve Apple TV modellerinde çocukların kullanımlarını güvenli bir çerçevede tutmak için bunları bilmelisiniz.

profil
BT Ekip
06.03.2020
Apple'dan çocuk güvenliği için 11 öneri

Ekran Süresi, çocuklarınızın ve sizin, uygulamaları kullanırken veya web sitelerini ziyaret ederken hangi aygıtlarda ne kadar zaman geçirdiğinizi genel olarak görmenize yardımcı oluyor. Haftalık raporlar almanıza veya bildirimleri, belirli uygulamaların ne kadar kullanıldığını, hem çocuğunuzun hem sizin, aygıtlarınızı kaç kez elinize aldığınızı görmenize de imkan tanıyor.


Ekran Süresi, kendiniz ve çocuklarınız için her gün belirli uygulamalarda ve web sitelerinde harcanacak zamanı ayarlamanıza olanak veriyor. Eğitim uygulamaları veya Mesajlar gibi belirli uygulamalar için istisnalar oluşturmanız da mümkün. Üstelik çocuklarınız daha fazla zaman istediklerinde bu isteklerini onaylamanız yeterli.


Atıl Süre özelliği, uygulamaların ve bildirimlerin kapatıldığı, uyku zamanı gibi belirli bir zaman aralığı belirlemenizi sağlıyor. Bu sınırlamaların hangi uygulamalar için geçerli olacağını belirlemeniz de mümkün.


Eğer isterseniz, çocuklarınızın sosyal medya veya fotoğraf paylaşımı gibi alanlarda yeni uygulamalar yüklemesini engelleyebilir ve hatta Safari web tarayıcısını kapatabilirsiniz. Satın Alma İzni özelliğini etkinleştirdiğinizde ise, çocuklarınızın uygulama satın alma veya indirme işlemlerini doğrudan kendi aygıtınızdan onaylayabilir veya reddedebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın


Özenle derlenen içeriklerden oluşan Çocuklar bölümü, çocuklara yönelik harika bir alan sunuyor. Her uygulamayı, açıklamasında söylediği şeyleri yaptığından emin olmak için dikkatle inceliyoruz. Ve Sınırlamalar bölümünde, kendiniz bir yaş aralığı belirleyerek çocuklarınızın sadece onlara özel uygulamaları satın almasını veya indirmesini sağlayabiliyorsunuz. Öneriler de aynı şekilde buna göre düzenleniyor.


Toplu Sınırlar kullanın. Böylece ayrı uygulamaları ve web sitelerini, hatta bütün halinde kategorileri birleştirin ve hepsine birden, yönetmesi kolay tek bir sınır koyun. Örneğin oyunlara ve çocuğunuzun en sevdiği online yayın uygulamalarına bu şekilde sınır getirin.

Bonus: iPhone ve iPad'de ebeveyn denetimi nasıl yapılır? 


Çocuklarınızın aygıtlarını yetişkinlere yönelik içerikleri sınırlandıracak veya sadece sizin seçtiğiniz web sitelerini açacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, sadece çocuklara yönelik içerikleri görüntülemek üzere tasarlanmış özel web tarayıcıları da yükleyebilirsiniz.


İletişim Sınırları sayesinde çocuklarınızın gün boyunca ve atıl süre zarfında iletişim kurabileceği kişileri siz seçin. Bu sayede her zaman ailece iletişim halinde kalın.


Sadece birkaç dokunuşla, çocuklarınızın, görmelerini veya duymalarını istemediğiniz içerikler barındıran filmlere, müziklere, uygulamalara, kitaplara veya podcast’lere erişmelerini önleyebilirsiniz.


Çocuklarınıza yaptıkları şeyleri tamamlamak için son bir dakika daha verin. Sürenin sonuna geldiklerinde bir bildirim alsınlar ve böylece sohbetlerini sonlandırmak, dosyalarını kaydetmek veya oyun oturumunu kapatmak için yeterli zamana sahip olsunlar.


Birçok uygulama, hatta ücretsiz olanlar bile, uygulama içinden satın alma işlemlerine izin veriyor veya satın almayı teşvik ediyor. Sınırlamalar bölümündeki bir ayar sayesinde, tüm uygulama içi satın alımları engelleyebilirsiniz.


Önceki ve Sonraki
Haberler