YAŞAM - TEKNOLOJİ

Apple aksesuarlarında deri kullanmayı bıraktı

Teknoloji devi Apple, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen yıllık etkinliğinde, bundan böyle iPhone aksesuarları ve Apple Watch kayışları da dahil olmak üzere tüm ürün gruplarında deri kullanımına son verdiğini açıkladı. Bunun yerine aksesuarlarda, hayvansal olmayan bir elyaf olan FineWoven adlı yeni bir kumaş kullanacak

Apple aksesuarlarında deri kullanmayı bıraktı

Apple'ın geçtiğimiz günlerde düzenlediği yıllık etkinliğinde sürpriz bir duyuru yapıldı. Teknoloji devi, saat kayışları ve cep telefonu kılıfları da dahil olmak üzere tüm aksesuarlarında deri kullanımını bıraktığını söyledi.

Apple, 2030 yılına kadar net sıfır emisyon hedefine ulaşmak amacıyla kullanacağı, derinin yerini alacak, hayvansal olmayan bir elyaf olan FineWoven adlı yeni kumaşı tanıttı.

Apple, yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Gezegen üzerindeki etkiyi daha da azaltmak için Apple, iPhone aksesuarları ve Apple Watch kayışları da dahil olmak üzere tüm ürün gruplarında deri kullanımına son veriyor. Şirket, deriyi, yüzde 68'i tüketici sonrası geri dönüştürülmüş içerikten yapılmış zarif ve dayanıklı bir kumaş olan FineWoven adlı yeni bir kumaşla değiştirecek."

Apple'ın çevreden sorumlu başkan yardımcısı Lisa Jackson, şunları söyledi: "Deri, aksesuarlar için popüler bir malzeme ancak özellikle Apple ölçeğinde önemli bir karbon ayak izine sahip. Etkimizi azaltmak için artık saat kordonları dahil hiçbir yeni Apple ürününde deri kullanmayacağız.”

Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog